Długi weekend? Zapraszamy na koncerty w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 14:55
Czerwcową labę rozpoczęliśmy Rosalie. W kolejnych dniach usłyszymy warszawski zespół Jolokia, zdobywający międzynarodową sławę Warsaw Afrobeat Orchestra, a na finał - hipnotyczną muzykę wokalisty, kompozytora i producenta - Baascha.
Baasch
BaaschFoto: Yan Wasiuchnik/PIAS Rec.

kordowska sara koncert gal1200.jpg
Sara Kordowska - koncert na żywo w Czwórce

Nadchodzący długi weekend w Czwórce to aż cztery specjalnie wybrane dla słuchaczy koncerty. Od soulu podszytego elektroniką, przez mocny alternatywny rock, afrobeat z domieszką dubu, po industrialny synth pop. 

Już w czwartek, 11 czerwca w audycji "Dziewczyny grają", w której swoje muzyczne fascynacje prezentują wokalistki Rosalie., Kasia Lins i Justyna Święs, Czwórka przypomniałą debiut jednej z nich. Trzy lata temu na Czwartej Scenie Festiwalu Up To Date w Białymstoku po raz pierwszy zagrała koncert Rosalie Hoffman, urodzona w Berlinie poznanianka. W 2017 roku zahipnotyzowała publiczność swoim aksamitnym głosem połączonym z nowoczesną, soulową elektroniką. W 2018 wydała debiutancką płytę "Flashback" i już nikt nie miał wątpliwości, że oto na polskiej scenie pojawiła się wyjątkowo charakterna dziewczyna. Dziś jest pierwszą kobietę w polskiej filii wytwórni Def Jam, a jej drugi album "IDeal" to mocny kandydat to tytułu jednej z najlepszych płyt 2020 roku. 

Yelram koncert 1200BB.jpg
Yelram. Koncert zwycięzców Czwórka Reggae Contest

ZOBACZ WIĘCEJ Koncerty Czwórki >>>

Piątek to - jak zawsze w Czwórce - koncert w audycji "Będzie głośno!". Tym razem Damian Sikorski przypomniał, jak na radiowej scenie dla obiecujących debiutantów zabrzmiał warszawski zespół Jolokia. Swoją twórczość muzycy określają jako rock alternatywny, rock psychodeliczny, a nawet stoner rock. Pierwsze kompozycje założonej w 2004 roku grupy wydane zostały na wyprodukowanym własnym sumptem albumie "Driven by The Loccomotive", na którym słychać wyraźne wpływy m.in. Davida Bowie, The Cure, Jane’s Addiction, Queen Of The Stone Age i Jacka White’a. Trans, melancholia i charakterystyczne brzmienie gitarowych dźwięków, a jednocześnie melodyjne partie wokalne wykonywane wspólnie przez dwóch wokalistów, to najbardziej rozpoznawalna wizytówka zespołu.


funk da system 1200 tekst wokal.JPG
Finał akcji "EKOiści": koncert Funk Da System w Czwórce

Jolokia została wyróżniona w trzeciej edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno" koncertem w Czwórce, a także nagrodą za najlepszą muzykę, którą ufundował partner konkursu - Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Piosenka zespołu "Miss Warsaw" znalazła się na Czwórkowej składance "Będzie Głośno Vol. 2". Retransmisja koncertu Jolokii w składzie: Bartek Banasik (wokal, gitara), Marek Cholewiński (wokal, gitara), Mateusz Bracha (głos, gitara), Patryk Lipiec (bas) i Marcin Fijałkowski (perkusja) odbyła się w piątek, 12 czerwca po godzinie 19.00.

ZOBACZ WIĘCEJ Muzyka w Czwórce >>>

W sobotę usłyszymy Warsaw Afrobeat Orchestra, zespół łączący w swojej twórczości afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz czy world music. Ich pierwszy singiel "Only Now" wydała prestiżowa amerykańska wytwórnia płytowa Ubiquity Records. Tytułowy utwór został wybrany drugim najlepszym polskim utworem 2013 roku w głosowaniu słuchaczy audycji „Strefa Dread” na antenie Czwórki. Międzynarodowy sukces krążka skłonił wytwórnię do wydania debiutanckiego albumu zespołu pt. "Wëndelu", który m.in. prezentował w BBC Radio 6 Music sam Gilles Peterson. Sobotni koncert to występ z 2017 roku promujący album "Man Is Enough", który ukazał się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Retransmisja 13 czerwca, w audycji "Brzmi Dobrze Bo Polskie" o godz. 18.00.

Koncertowy weekend zakończymy w niedzielę wieczorem przy dźwiękach Baascha. Na zaproszenie Mateusza Tomaszuka wokalista nagrał wyjątkowy domowy koncert specjalnie dla słuchaczy Czwórki. Baasch, czyli Bartosz Schmidt, dał się już poznać jako producent o własnym rozpoznawalnym stylu. Przeplata industrialny chłód i taneczny elektroniczny trans w samodzielnie skomponowanych i świetnie napisanych, mrocznych piosenkach. Jego muzyka to też chwytliwe, zapadające w pamięć refreny i hipnotyzujący wokal. W wyjątkowej sesji dla "Off Control" nie zabraknie najnowszego utworu "Brokat" - pierwszego w dorobku artysty utworu wykonanego po polsku. Gasimy światło i słuchamy: niedziela, 14 czerwca, godz. 22.00 - "Off Control"

***
Czwórki można słuchać w Internecie na czworka.online, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.

mat. pras./kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak