Grzegorz Ciechowski. Zobacz serwis specjalny w 20. rocznicę śmierci artysty

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 10:00
Mija dokładnie 20 lat odkąd zmarł Grzegorz Ciechowski. W Polskim Radiu usłyszymy muzykę Grzegorza z Ciechowa, Obywatela G.C. i grupy Republika. W portalu polskieradio.pl dostępny jest serwis specjalny poświęcony legendarnemu liderowi grupy Republika.  
Grzegorz Ciechowski. W 20 rocznicę śmierci Polskie Radio przygotowało serwis specjalny
Grzegorz Ciechowski. W 20 rocznicę śmierci Polskie Radio przygotowało serwis specjalnyFoto: PAP/Witold Jabłonowski

Co oznaczały czarno-białe barwy na plakatach i płytach Republiki? Jakim człowiekiem był Grzegorz Ciechowski dla kolegów z zespołu i dla swoich bliskich? Jaką rolę w jego życiu odegrała tajemnicza Ewa Omernik? Dlaczego muzyk stał się obiektem nienawiści mieszkańców Torunia? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w serwisie specjalnym ciechowski.polskieradio.pl. Został on przygotowany specjalnie na 20. rocznicę śmierci tego wybitnego twórcy.

Grzegorz Ciechowski był wokalistą, muzykiem, producentem, kompozytorem i autorem poetyckich tekstów – ale przede wszystkim nietuzinkowym artystą, który miał wyraźną wizję swej twórczości i nie bał się podejmować ryzyka. Dzięki temu – najpierw jako lider Republiki, a potem Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa – wyznaczał trendy na polskiej scenie muzycznej. Jako producent pomógł też rozwinąć skrzydła młodym wokalistkom, takim jak Kasia Kowalska, Justyna Steczkowska czy Katarzyna Groniec. W życiu osobistym przeszedł długą i krętą drogę, zanim dotarł do spokojnej przystani u boku żony Anny, która była przy nim do końca.

Pod adresem ciechowski.polskieradio.pl opisane są zarówno zawodowe, jak i osobiste losy Ciechowskiego. A ponieważ był on mocno związany z Polskim Radiem, w którym gościł wielokrotnie, w serwisie specjalnym można usłyszeć wiele zaczerpniętych z radiowego archiwum wypowiedzi – zarówno głównego bohatera, jak i tych, którzy dobrze znali go osobiście, a więc przede wszystkim muzyków Republiki Zbigniewa Krzywańskiego i Leszka Biolika.


Radio Ciechowski

"Biała flaga", "Kombinat", "Telefony", "Mamona", "Tak… Tak… To ja", "Nie pytaj o Polskę" – te i inne utwory autorstwa Grzegorza Ciechowskiego należą do kanonu polskiego rocka. Cały repertuar stworzony przez tego muzyka – łącznie z wyprodukowanymi przez niego piosenkami innych wykonawców – można usłyszeć w Radiu Ciechowski. Ta internetowa stacja uruchomiona przez Polskie Radio jest kolejnym ogniwem serwisu specjalnego  ciechowski.polskieradio.pl.


Źr. Facebook Czwórka

Obywatel artysta

Duże dawki twórczości artysty będą serwowane w Polskim Radiu m.in. na antenie Czwórki. We wtorek (21 grudnia) mogliśmy usłyszeć w cyklu "Białe Kruki" w audycji "Stacja Kultura" historię pierwszej płyty grupy Republika, czyli "Nowe sytuacje".


Posłuchaj
15:50 Czwórka/Stacja Kultura - Republika 22.12.2021.mp3 Damian Sikorski o płycie "Nowe sytuacje" Republiki i Grzegorzu Ciechowskim w 20 rocznicę śmierci artysty (Stacja Kultura/Czwórka)

W czwartek (23 grudnia) w programie "Muzyczny Lunch" w cyklu "Był sobie Numer" porozmawiamy o kulisach powstawania utworu "Kombinat".

kc/aw/kd

Czytaj także

Grzegorz Ciechowski – lider, za którym dało się pójść w ogień

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 07:00
Już w dzieciństwie lubił rządzić na podwórku, a jako lider Republiki był stanowczy i bezkompromisowy – w specjalnym serwisie internetowym Polskiego Radia wspominamy zmarłego 20 lat temu Grzegorza Ciechowskiego.
rozwiń zwiń