Rocznica agresji Rosji na Ukrainę. Czwórka zaprasza na relacje, wywiady, wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 15:42
24 lutego mija rok od napaści armii rosyjskiej na Ukrainę. W Czwórce przekazujemy ważne informacje na ten temat, zapraszamy na rozmowy z ciekawymi gośćmi, przedstawiamy opinie ekspertów. 
Flaga Ukrainyzdj. ilustracyjne
Flaga Ukrainy/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Podcasty Czwórki (środa, 22.02). Powiedzieliśmy o serwisach, które królowały w sieci po wybuchu wojny. Była to m.in. jedna z chińskich platform, na której znalazło się mnóstwo filmów przedstawiających sytuację za naszą wschodnią granicą. O tym zjawisku rozmawialiśmy z Wojtkiem Wiemanem, autorem podcastu "Yes Was Podcast".

Podcasty Czwórki (czwartek, 23.02). Sytuacja na Ukrainie pokazuje, jak ważnym elementem współczesnego teatru działań wojennych są zaawansowane technologie. Drony, satelity, rakiety automatyczne i autonomiczne - to wszystko sprawia ogromne wrażenie. Jak AI może pomóc obywatelom przetrwać terror i czy sztuczna inteligencja stanie w obronie cywilów podczas wojny? Jak będą wyglądały konflikty przyszłości? Odpowiedzi szukaliśmy w rozmowie z dr Dominiką Kaczorowską-Spychalską z Centrum Inteligentnych Technologii z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Czat Czwórki (czwartek, 23.02). Zaprosiliśmy na rozmowę z ekspertem z Ośrodka Studiów Wschodnich. Sprawdzimy, co dalej, po roku działań wojennych. Spotkaliśmy się też z ukraińskimi studentami mieszkającymi w Polsce.  

Podcasty Czwórki (piątek, 24.02). Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła życie milionów ludzi. Doświadczenie wojny mają zarówno ci, którzy uciekali ze swojego kraju, jak i ci, którzy mieszkają w Polsce, a na Ukrainie mają swoich bliskich. Rozmawiał z nimi Jakub Jamrozek. Zaprosiliśmy także na rozmowę z Aleksandrą Poźniak, która jest Ukrainką mieszkającą w Polsce. Najpierw studiowała w Lublinie, potem przeprowadziła się do Warszawy. Kiedy wybuchła wojna od razu zdecydowała, że będzie pomagać Ukraińcom, którzy próbują przedostać się do Polski. 

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Pierwsze słyszę (piątek, 24.02). Zaprosiliśmy na mini reportaż pt. "Jak przestałem lubić pączki" z wykorzystaniem materiałów dźwiękowych, nagranych podczas manifestacji, które odbywały się w Poznaniu w lutym 2022 roku.

Stacja Kultura (piątek, 24.02). W programie zaprosiliśmy na wystawę w Muzeum Warszawy "Biuro Odbudowy Ukrainy". Ekspozycja pokazuje zagadnienia, z którymi mierzą się osoby zaangażowane w tworzenie realiów powojennej Ukrainy, ukazuje działalność wolontariuszy, którzy odgruzowują miasta i naprawiają zbombardowane domy na wyzwalanych terenach.

Muzyczny Lunch (piątek, 24.02). Zaprosiliśmy na program prowadzony przez Marcina Matuszewskiego (Duże Pe). Dziennikarz muzyczny od dnia inwazji propaguje muzykę rozrywkową ukraińską, jest autorem audycji muzycznej również w Polskim Radiu dla Ukrainy. Tym razem usłyszymy artystów takich jak ONUKA, Kalush, Probass & Hardi, Kurs Valut, Alyona Alyona, Go_A, Death Rate A Politics i innych.

W Serwisach kulturalnych Czwórki przedstawiliśmy informacje na temat twórczości najpopularniejszych artystów z Ukrainy, takich jak: Yulia Krivic - artystka sztuk wizualnych, która tworzy w Warszawie, Kateryna Babkina - laureatka Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus", która na początku wojny przyjechała na rezydencję do Warszawy, czy Serhij Żadan - prozaik, poeta, eseista, dramaturg i tłumacz, który walczy na froncie. .

Zaklinacze czasu (sobota, 25.02). Zaprosimy do zapoznania się z rozbudowanym kalendarium, uwzględniającym najważniejsze momenty wojny i ich skutki po 24 lutego 2022. 

___
Polskie Radio 24 lutego 2022 roku - w dniu napaści armii rosyjskiej na Ukrainę - jako pierwsze w Polsce rozpoczęło emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim, by wesprzeć naszych ukraińskich sąsiadów. W rocznicę agresji Rosji przeciwko Ukrainie na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć specjalne audycje i relacje nawiązujące do tego tragicznego wydarzenia. W geście solidarności i wsparcia ze strony Polskiego Radia wobec narodu ukraińskiego powstał też dwupłytowy album "Krajeczka", na którym znalazły się ukraińskie piosenki dla dzieci.

***

mat. pras./kd/pj

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka Rosja Ukraina