Polacy na emigracji. "Życie w dwóch rzeczywistościach"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 21:11
Wielu emigrantów żyje w rozdwojeniu – korzeniami tkwią w kraju przodków, ale swój dom i rodzinę budują tam, dokąd przyjechali.
Audio
  • Polacy na emigracji. "To doświadczenie, które zmienia" (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Song_about_summer/Shutterstock

Wróciłam z przekonaniem, że nie można być ciągle "nie u siebie". Przekonałam się, że moje miejsce jest tam, gdzie czuję się u siebie Monika Rejtner

Pierwszy etap, to moment zachłyśnięcia się nową kulturą. Tęsknota za miejscem, w którym się wychowało przychodzi z czasem. Stopniowo zmienia się też perspektywa miejsca, które nazywamy domem. 

- Jeszcze trzy lata temu powiedziałabym, że moje miejsce jest w Polsce, ale po latach emigracji w człowieku coś się zmienia. Staje się bardziej obywatelem świata niż punktu na mapie – mówiła Monika Rejtner, która 12 lat mieszkała w Irlandii.

Doświadczenie emigracji zmienia człowieka. Czasem to, do czego się tęskniło okazuje się nie do końca takie, jak w wyobrażeniach Monika Rejtner

- Zwłaszcza w początkowym okresie emigracji idealizuje się Polskę – dodawała Magdalena Bartczak na stałe mieszkająca w Chile. - Mimo tego, że za granicą mam przyjaciół, partnera i żyje mi się dobrze, to brakuje mi pewnych elementów charakterystycznych dla naszej kultury.

Zatem czy warto wyjeżdżać? Goszczące w Czwórce Monika Rejtner i Magdalena Bartczak twierdziły, że tak, o ile będziemy pamiętać o ważnej rzeczy. - Doświadczenie emigracji zmienia człowieka. Musimy mieć świadomość, że ani miejsce, ani my nie będziemy tacy sami, jak przed wyjazdem – mówiły.

W jaki sposób doświadczenie emigracji poszerza horyzonty? Co daje dystans, z którego obserwują Polskę? Czy czują potrzebę podtrzymywania więzi z krajem pochodzenia? Więcej na ten temat w audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Magdalena Bartczak (na stałe mieszka w Chile, autorka książki "Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp"), Monika Rejtner (dramaterapeutka, dramaturżka, teatrolożka, edukatorka, 12 lat mieszkała w Irlandii)

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

 

Czytaj także

Podwójni emigranci. Dlaczego wciąż uciekamy z kraju?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 12:00
Do Polski, po latach pracy za granicą, powrócili z tęsknoty za bliskimi, z radością z powodu odnalezienia się "wśród swoich", powrotu do korzeni. Czemu więc znów opuszczają ojczyznę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski chłop na latynoamerykańskiej ziemi. Opowieść o XIX-wiecznej migracji

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 14:59
Współcześnie emigracja zarobkowa kojarzy się z Wyspami Brytyjskimi, Norwegią, czy Irlandią, ale jeszcze w latach '80 XX "Ziemią Obiecaną" były Stany Zjednoczone i zachodnie Niemcy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przerwa od życia, i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 17:45
Lata spędzone w tej samej pracy, albo brak planów na tzw. "resztę życia" mogą motywować do diametralnej zmiany - wyjazdu do innego miasta lub za granicę. Czy warto podjąć ten krok?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż poślubna inna niż wszystkie. Copacabana jest przereklamowna

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 18:20
Natalia Kwiatkowska jest psychologiem i pilotem wycieczek. Podróżowanie jest jej pracą, dlatego planując z mężem swój miesiąc miodowy, musieli wyjść poza schemat klasycznego urlopu. Czy spontaniczna podróż poślubna do jednej z najniebezpieczniejszych części świata była dobrym pomysłem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie emigrant czuje się jak u siebie?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 14:03
Wielu emigrantów żyje w rozdwojeniu - korzeniami tkwią w kraju przodków, ale swój dom i rodzinę budują tam, dokąd przyjechali.
rozwiń zwiń