Sztuczna inteligencja w codziennym życiu. "Jest wszędzie wokół nas"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 11:34
Jak przekonuje ekspert rynku nowych technologii Marcin Kubicki, na co dzień mamy do czynienia z chatbotami, i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Sztuczna inteligencja ma coraz częściej zastosowanie w medycynie
Sztuczna inteligencja ma coraz częściej zastosowanie w medycynieFoto: shutterstock/Blue Planet Studio

Jak wyliczał dziennikarz Czwórki Mateusz Kulik, z badań wynika, że liczba wypowiedzi na temat chatbotów i voicebotów w naszym kraju w ciągu ostatniego roku wzrosła aż o 132 procent, a ich nacechowanie jest z każdym tygodniem coraz bardziej pozytywne. Dane pokazują także, że Polska zajmuje pod kątem rozwoju sztucznej inteligencji siódme miejsce w Unii Europejskiej i pierwsze w naszym regionie.

- Jeśli nie wiemy, że rozmawiamy z botem i nie znamy się na nowych technologiach, często mamy wrażenie, że mamy do czynienia z prawdziwym człowiekiem. Komunikacja oparta jest na coraz bardziej luźnej rozmowie i braku konieczności posługiwania się określonymi zwrotami - przekonywał Marcin Kubicki z magazynu "T3". 

Sprawdź także:

Jak podkreślał, w naszym kraju inwestuje się w takie technologie "ogromne pieniądze". - Jeśli dalej będziemy iść w tym kierunku jest duża szansa, że staniemy się w tej dziedzinie światową potęgą - mówił gość Czwórki. Sztuczna inteligencja na przykład w smartfonach, jest elementem naszej codzienności, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

- Z botów korzystają m.in. niektóre firmy kurierskie - tłumaczył Marcin Kubicki. - Z miesiąca na miesiąc dają one swoim klientom kolejne nowe możliwości. To usprawnia pracę i szybkość ich działania, a ostatecznie poprawia jakość usług - podkreślał. 

Posłuchaj
04:35 _PR4_AAC 2023_01_10-07-30-23.mp3 Sztuczna inteligencja w naszym codziennym życiu - jak to działa? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 10.01.2023

Godzina emisji: 07.30

kd

Czytaj także

Chatbot odpowiada jak człowiek. Kiedy nastąpi robotyczna rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 11:09
Sztuczna inteligencja namaluje obraz, napisze wiersz, zagra w szachy z arcymistrzem. W ostatnim czasie hitem sieci jest chatbot GPT, model sztucznej inteligencji, który na nasze pytania odpowiada niemal jak prawdziwy rozmówca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja komponuje muzykę. To jeszcze nie hity, ale duży postęp

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 08:52
W ostatnim czasie wciąż słyszymy o nowych osiągnięciach sztucznej inteligencji. Tym razem progres widzimy w świecie muzycznym. Powstają pierwsze utwory skomponowane przez AI. 
rozwiń zwiń