Rascal debiutuje. "Lost Beyond Reason" pełen speed metalu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 09:40
Pochodzący z Warszawy zespół Rascal właśnie wydał swój debiutancki album "Lost Beyond Reason". O wydawnictwie, wybranym gatunku i scenie metalu muzycy rozmawiają z Kamilem Jasieńskim. 
Maciej Zybura i Krystian Grobel z zespołu Rascal
Maciej Zybura i Krystian Grobel z zespołu RascalFoto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Zespół Rascal powstał w 2019 roku. Wydali epkę w 2021. Teraz przyszedł czas na album długogrający. 
  • Płyta "Lost Beyond Reason" ukazała się w listopadzie. 
  • Zespół Rascal swoją muzykę określa mianem speed metalu, choć w ich przypadku to szyld, temat, do którego wszystko się zbiega. 

Zespół Rascal istnieje od początku 2019 roku. Jego twórczość orbituje wokół nowej fali speed metalu oraz klasycznego heavy czy thrashu, teksty zahaczają o kwestie społeczno-polityczne i psychologiczne.

Po raz pierwszy zrobiło się o nich głośno w 2021 roku - przy okazji wydania EP-ki "Headed Towards Destruction". - Wtedy stwierdziliśmy, że trzeba zacząć od czegoś krótszego i sprawdzić, jak to wyjdzie na rynku - przyznają zgodnie Krystian Grobel, basista i Maciej Zybura, gitarzysta grupy. Na wydawnictwo złożyło się pięć utworów utrzymanych w klasycznej konwencji speed metalu z wpływami thrashu. Fani gatunku docenili szybkie tempa, szybkie riffy, szybkie solówki, wysokie wokale oraz dobre melodie. I czekali na więcej.

Debiutancki album "Lost Beyond Reason"

W tym roku grupa Rascal wydała swój debiutancki album "Lost Beyond Reason". Krążek ukazał się nakładem Ossuary Records. Ich brzmienie i wizerunek są żywcem wyjęte z lat 80. Łączą w swojej twórczości New Wave Of British Heavy Metal ze Speed Metalem.

- Gdy powstał Rascal mieliśmy kilka kawałków na krzyż - przyznają muzycy w Czwórce. - Istniał już wtedy utwór "Conquest", który znalazł się na naszym longplayu. To nasz najstarszy numer - starszy niż sam Rascal. Zaczęliśmy się nim bawić. 


Posłuchaj
38:23 czwórka czwórka na mikrofonie 12.12.2023 19.08.24 19.46.48.mp3 Muzycy zespołu Rascal opowiadają o swojej debiutanckiej płycie "Lost Beyond Reason" (Czwórka na mikrofonie/Czwórka)

 

W swoich notatkach utwór "Conquest" Kamil Jasieński opisał słowem "darcie", co wcale nie było opisem pejoratywnym. - To jest darcie. Decyzja, żeby ten utwór umieścić na płycie w takiej formie była kontrowersyjna. Stwierdziliśmy, że jest on na tyle ważny, że zasługuje na to by być na albumie - oceniają goście Czwórki. 

Rascal - Trapped Within The Lightning (Official Video)/Rascal

Wokal na krążku "Lost Beyond Reason" zmienia się, ostatnie utwory są krzykliwsze, ostrzejsze, bardziej hardcorowe. - To jest trochę dzieło przypadku, że "Solders of hell" i "Conquest" znalazły się na końcu płyty. Staraliśmy się poukładać numery tak, by flow tej płyty przebiegał przyjemnie - mówią muzycy. 

Od epki do nagrania płyty minęły dwa lata. Maciej Zybura i Krystianem Grobel przyznają, że ociągali się z nagrywaniem. Materiał był gotowy wcześniej. Rascal pracował nad tytułem albumu, dopisywali ostatnie teksty. Ciekawostką jest, że nie istniał jeszcze wtedy tytułowy utwór. - Nie mieliśmy spiny, by robić to bardzo szybko. Powoli do tego dochodziliśmy i jak wszystko było gotowe to stwierdziliśmy, że trzeba działać - opowiadają goście Kamila Jasieńskiego. 

Rascal - speed metal

Muzycy Rascala swoją twórczość klasyfikują jako speed metal, jest to szyld do którego zbiegają się wszystkie ich artystyczne działania. - To chyba byłoby bardzo szalone i niespójne, gdybyśmy nie wybrali sobie jakiegoś gatunku - oceniają. - To pozwala nam, w zupie różnych wpływów, zbiegać do tematu. Speedmetal, którym wybraliśmy wydaje nam się takim kompromisem. To gatunek najbliżej wszystkiego, co dzieje się wokół.

Słuchając utworów zespołu Rascal nie da się oprzeć wrażeniu, że wypada on łagodniej w porównaniu z innymi bandami tego gatunku. Muzycy zdradzają jednak, że odpowiada im taki oldschool. Dziś nie czują, że powinni zagrać płytę szybciej, choć mogliby. 

Płyta "Lost Beyond Reason" zbiera wiele pozytywnych opinii, szczególnie na portalach zagranicznych. Słuchacze chętnie sięgają po ich piosenki. Maciej Zybura i Krystianem Grobel zdradzają, że oldschoolowość i i melodyjne wokale Rascala sprawiają, że ich muzyka jest "strawna" także dla osób, które nie znają, nie słuchają metalu. Podkreślają, że metal jest dobry na każdą okoliczność przyrody. ***

Tytuł audycji: "Czwórka na mikrofonie"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Rascal (Maciej Zybura i Krystianem Grobel  przedstawiciele zespołu)

Data emisji: 12.12.2023

Godzina emisji: 19.08

kul/pj/DS

Czytaj także

Axe Crazy. Heavy metal ma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 12:01
Axe Crazy grają razem już 13 lat. Szykują się do wydania najnowszej płyty. W Czwórce podkreślają, że scena metalowa w Polsce ma się dobrze, lepiej niż przed laty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sticks&Stones - komiks z muzyką

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 12:48
"Sticks&Stones" to projekt, jakiego jeszcze nie było - to połączenie muzyki i świata komiksu. Roman Odoj, współautor wydawnictwa, zdradza, jak powstaje taka forma. 
rozwiń zwiń