Hamulec o płycie "Na Pohybel": nasza muzyka nadal jest przystępna

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 19:10
Nieokrzesanych czterech chłopaków z okolic Katowic gra muzykę taką, jakiej im brakuje - szybką, głośną i z uderzeniem. - Nie schodzimy z tonu, a nawet podkręcamy uderzenie. Może kiedyś przyjdzie czas, żeby nagrać luźniejszą płytę, ale na razie stworzyliśmy album "Na Pohybel" - mówią muzycy zespołu Hamulec.   
Hamulec
HamulecFoto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Hamulec to zespół z Zagłębia Górnośląskiego, który specjalizują się w cięższym brzmieniu.
  • Grają w składzie: Mikołaj Karolewski (wokal, gitara), Adrian Ossowski (gitara), Kacper Sobczyk (bas) i Filip Karolewski (perkusja).
  • "Na Pohybel" to drugi album zespołu Hamulec - mocniejszy w brzmieniu, ale nadal przystępny.

Hamulec "bramą" do świata muzyki metalowej

Z wiadomości, które do nas przychodzą, wnioskujemy, że dla wielu słuchaczy jesteśmy "bramą" do świata ciężkich brzmień - opowiadają Mikołaj Karolewski i Kacper Sobczyk. - Jak się posłucha Hamulca, to potem można sobie dalej nurkować w otchłań najdziwniejszych i najprzeróżniejszych gatunków metalu.  

"Na Gapę". Jak debiutowali muzycy?

W 2022 zespół wydał płytę "Na Gapę". O debiutanckim albumie opowiadał w Czwórce. - Brzmienie Hamulca to suma naszych gustów i wypadkowa muzyki, jakiej słuchamy. Sam trash jest trochę nudny. Punkowy sznyt pozwala przekazać fajne informacje. Łatwiej też podejść emocjonalnie do tematu z punkowym zaśpiewem - mówili muzycy. - Inspirują nas takie zespoły jak Metallica, Slayer, Dezerter i Acid Drinkers, słuchamy też formacji Brutus czy fińskiej rąbanki Impaled Nazarene.  

Azymut: black metal

Teraz ukazała się ich druga płyta "Na Pohybel" - bardziej metalowa i bardziej "blackowa". - Przerzuciliśmy się na słuchanie mocniejszej muzyki i taką też zaczęliśmy tworzyć - opowiadają goście Czwórki. - Popracowałem nad wokalem, rozwinąłem "screamy", żeby mój głos brzmiał bardziej drapieżnie. Inspirowałem się brzmieniem wokalisty zespołu Trivium - Matthew Heafym. Jeździłem autem i z nim "screamowałem", aż osiągnąłem odpowiedni poziom - dodaje Mikołaj Karolewski.

"Nadal jesteśmy przystępni"

Teksty zespołu nadal są po polsku i - jak zauważa Kamil Jasieński - nadal można je zrozumieć. Muzycy tłumaczą, że ciągle chcą robić muzykę do słuchania. - Często dostajemy zwrotną od ludzi, którzy przychodzą na nasze koncerty, choć na co dzień nie słuchają takich brzmień. Mówią, że ktoś im puścił nasze numery i że się im spodobały - opowiada Kacper Sobczyk. - Na płycie "Na Pohybel" jest zacięcie black metalowe, doszło więcej mocniejszych riffów, ale dalej jesteśmy dość przystępni.

Sprawdź też:

"Brzmienie Hamulca może się zmieniać"

Na razie muzycy grają koncerty z nowym materiałem, ale nie wykluczają kolejnego wydawnictwa. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z brzmienia, które uzyskaliśmy na nowym krążku, ale dopuszczamy taką myśl, że w przyszłości będzie się ono zmieniać. Wydaje nam się, że to dobre dla nas jako muzyków i ciekawsze dla naszych słuchaczy - podsumowują rozmówcy Kamila Jasieńskiego.

Posłuchaj
22:01 CZWÓRKA Pierwsze slysze - hamulec 02.01.2023.mp3 Hamulec - o szybkim graniu, mocnych inspiracjach i nowej płycie "Na Pohybel" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Mikołaj Karolewski, Kacper Sobczyk (zespół Hamulec)

Data emisji: 02.11.2023

Godzina emisji: 08.15

kul

Czytaj także

Wiedza i stalowe nerwy. Jak zostać promotorem imprez klubowych?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 12:20
- Praca promotora imprez klubowych wymaga szerokiej wiedzy i stalowych nerwów. W zakres moich obowiązków wchodzą: produkcja eventu, promocja, komunikacja z agencjami przy bookingu artystów. To dodatkowy etat i to nawet wtedy, gdy robi się to w zespole - przekonuje Piotr Ho, mówi Piotr Ho, didżej, organizator i promotor imprez klubowych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rynek muzyczny w czasach sztucznej inteligencji. Jak wygląda i dokąd zmierza?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 14:15
Odpowiedzi na to pytanie podjął się Stanisław Trzciński, dziennikarz, promotor, organizator koncertów, kulturoznawca oraz miłośnik muzyki. Jego książka "Zarażeni dźwiękiem. Rynek muzyczny w czasach sztucznej inteligencji" to kompendium wiedzy o rynku muzycznym, w której podejmuje także temat zależności między muzyką a dokonaniami technologicznymi tworzonymi za pomocą sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń