Łaziki marsjańskie na Rover Challenge. Czwórka tam będzie!

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 11:20
W audycji "Kto pytał?" ruszamy w kosmos, by zobaczyć łaziki marsjańskie. Na Politechnice Świętokrzyskiej został usypany Mars Yard i właśnie tam odbędą się zawody Rover Challenge. Czwórka będzie na miejscu!
O badaniu Marsa marzy wielu
O badaniu Marsa marzy wieluFoto: Dotted Yeti/Shutterstock

Zapraszamy na audycję "Kto pytał?" z wyjątkowego miejsca. Oliwia Krettek wybierze się na zawody Rover Challenge na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Tam łaziki marsjańskie z całego świata pojawią się na Mars Yardzie usypanym przy uczelni. 

European Rover Challenge to zawody, podczas których grupy studentów za pomocą stworzonych przez siebie robotów wykonują powierzone im zadania przypominające te, które rzeczywiście są wykonywane przez kosmiczne maszyny na Marsie. European Rover Challenge (ERC) to międzynarodowe zawody mające na celu wspieranie rozwoju technologicznego. Głównym celem ERC jest stworzenie znormalizowanego systemu testowego i wzorcowego dla robotów planetarnych, a także platformy rozwoju kariery zawodowej w sektorze kosmicznym.

Zawody odbywają się w dwóch formułach. Pierwsza z nich - stacjonarna - polega na przygotowaniu w pełni funkcjonalnego łazika marsjańskiego własnej konstrukcji. Łazik musi być samodzielną, mobilną platformą robotyczną.

Druga formuła jest zdalna. Zespoły podczas zawodów będą korzystały ze standaryzowanego sprzętu, z którym będą łączyły się zdalnie przez Internet z dowolnego miejsca na Ziemi. Zwycięzcą zawodów zostanie ten zespół, który najrzetelniej przygotuje oprogramowanie niezbędne do realizacji misji.

Nasza dziennikarka zapyta obecnych tam studentów, konstruktorów, programistów i wynalazców, jak najlepiej wykonać taką kosmiczną misję? Czy podczas tego typu zawodów ważny jest czas? Czy zawodnicy marzą o pracy w branży kosmicznej?


Tegoroczna edycja European Rover Challenge odbędzie się w dniach 15-17 września.

***

Na audycję "Kto pytał?" - w sobotę (16.09) o godz. 12.00 - zaprasza Oliwia Krettek.

pj/mat.pras. 

Zobacz więcej na temat: Czwórka Mars kosmos Kielce