Grzegorz Ciechowski - republika jego marzeń

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 15:00
22 grudnia mija 12 lat odkąd nie ma już z nami Grzegorza Ciechowskiego - wybitnego artysty, poety, kompozytora i muzyka.
Audio
  • Jaki był Obywatel G.C.? (Czwórka/Ściąga z Popkultury)
Grzegorz Ciechowski na artystycznych prezentacjach Estrada 88
Grzegorz Ciechowski na artystycznych prezentacjach "Estrada '88" Foto: PAP/Andrzej Zbraniecki

"To, co robię jest niemal niszowe. Nie liczę, że nagle wywalę hit na miarę Budki Suflera, wiem, że to jest niemożliwe. Nie mam umiejętności komunikowania się z tak szeroką publicznością. Z tym trzeba się raz na zawsze pogodzić i traktować to jako specyfikę swojej pracy" - mówił w jednym z wywiadów Grzegorz Ciechowski. Czas pokazał, że nie do końca miał rację. Utwory Republiki, Obywatela G.C. oraz debiutancka płyta Justyny Steczkowskiej "Dziewczyna Szamana" na stałe wpisały się w historię polskiej muzyki.

Wszystko zaczęło się od Republiki, w styczniu 1980 roku. Pierwsze "poważne" koncerty dla publiczność zespół dał w połowie 1981 roku.

- 25 kwietnia 1981 rok - tę datę uznaliśmy za oficjalny "koncertowy" początek Republiki - wspomina Zbigniew Krzywański, współzałożyciel grupy. - Z repertuaru z naszego pierwszego występu do dziś ostały się jedynie "Biała flaga" oraz "Balon". Koncert odbył się w starej Od Nowie w Toruniu, a dla fanów Republiki ta data przeszła do historii jako "Dzień Białej Flagi".

Na początku Republika była zespołem o wizerunku totalnie ascetycznym, który nie nawiązywał żadnego kontaktu z publicznością. - Wówczas chodziło nam tylko o to, co jest kwintesencją muzyki rockowej, czyli o przekaz - opowiada gość "Ściągi z Popkultury". - Oczywiście z czasem się to zmieniało, a zmiany zależały od tego, w jakie pola artystyczne wchodziliśmy jako zespół. Bo w gruncie rzeczy każda płyta Republiki odkrywała nowy świat.

Dziennikarze muzyczni nie mają wątpliwości, że Ciechowski był jednym z największych wizjonerów polskiej muzyki oraz prekursorem w świadomym kreowaniu wizerunku artystycznego.

Grzegorz Ciechowski zmarł 22 grudnia 2001 roku. Corocznie, podczas koncertu pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Klubie Studenckim Od Nowa na toruńskich Bielanach, przyznawana jest specjalna nagroda jego imienia dla młodych, utalentowanych muzyków. W tym roku laureatką została Misia Furtak.

(kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA MUZYKA

Czytaj także

"Fugazi" - muzyczny komiks o klubie-legendzie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 14:00
Działał niecały rok. To wystarczyło, by zorganizować w nim ponad 300 koncertów, na których zagrały najważniejsze polskie zespoły oraz zagraniczne składy. Klub Fugazi nie istnieje, ale czasy jego świetności przypomniał Marcin Podolec w komiksie "Fugazi Music Club".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Banach: ojcostwo odkryło mnie na nowo

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 15:09
- Bycie ojcem i odkrycie w sobie zupełnie nowych pokładów miłości, uczuć, odpowiedzialności pozwala mi też na nowy etap w pasji, życiu artystycznym - opowiedział w Czwórce Piotr Banach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gooral: na "Better Place" będzie mniej folku, a więcej mnie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 14:54
- W tych dźwiękach zamknąłem kawałek samego siebie - mówi o "Better Place" Gooral. Premiera nowego albumu artysty miała odbyć się już rok temu. Jeśli wszystko pójdzie z planem krążek ukaże się w styczniu 2014 roku.
rozwiń zwiń