Poznaj historię Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2013 11:00
"Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa, fale 480" – tymi słowami 18 kwietnia 1926 roku Polskie Radio rozpoczęło regularną emisję. Od tego dnia minęło 87 lat, a w Polskim Radiu niejedno się działo.
Audio
  • Ściąga z historii Polskiego Radia (Ściąga z Popkultury/Czwórka)
Toruń, 1947-10-26. Otwarcie Radiostacji Polskiego Radia. Nz. inżynier Kazimierz Grzesiak za stołem kontrolnym nadajnika
Toruń, 1947-10-26. Otwarcie Radiostacji Polskiego Radia. Nz. inżynier Kazimierz Grzesiak za stołem kontrolnym nadajnikaFoto: PAP

- Przedwojenne studia miały szczególna atmosferę - opowiada Andrzej Solczak, kierownik transmisji Polskiego Radia. - Najczęściej wytłumione były kotarami, tylko z jednym mikrofonem w pomieszczeniu. Do takiego studia przychodził elegancko ubrany spiker, stawał przed mikrofonem i jak konferansjer na porządnym koncercie zapowiadał na przykład występ zespołu.

Pierwsze, kilkugodzinne programy radiowe zostały zastąpione całodziennymi spotkaniami ze słuchaczami. Zaczynały się one obowiązkową gimnastyką, kończyły o północy - hymnem narodowym. Natomiast w marcu 1973 roku w Program 1 Polskiego Radia rozpoczął nadawanie "Sygnałów Dnia".

- Kiedy pierwszy raz przyszedłem do redakcji spotkałem Tadeusza Sznuka, który uprzedził mnie, że praca w radiu jest wciągająca, ale nigdy nie przyzwyczaję się do rannego wstawania - wspomina Roman Czejarek, szef "Czterech Pór Roku". - I rzeczywiście coś w tym jest, bo żeby dojechać na dyżur czasami muszę wstać nawet o 2.00 w nocy. Ale nie wyobrażam sobie bez tego życia - kończy z uśmiechem.

Jak wyglądały pionierskie audycje oraz do kogo należały legendarne głosy - o tym przypomnieliśmy w "Ściądze z Popkultury". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Polskie Radio
Czytaj także

Dykcja godna Złotego Mikrofonu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 16:00
Ponad 200 osób otrzymało już najbardziej prestiżowe wyróżnienie Polskiego Radia - Złoty Mikrofon. Wczoraj poznaliśmy tegorocznych laureatów, wśród których znaleźli się m. in. Grażyna Łobaszewska i Adam Ferency.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więcej świata w polskich mediach. Najwięcej w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 12:30
8 procent odbiorców mediów w Polsce zainteresowanych jest informacjami ze świata. Nic więc dziwnego, że międzynarodowa publicystyka zostaje wyparta przez informacje lokalne, często mniej ważne. Wbrew tym trendom jest Polskie Radio, co na konferencji "Więcej Świata w polskich mediach" udowadniał prezes PR Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstawał legendarny "Romet"? Posłuchaj archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 10:38
Zakłady Rowerowe w Bydgoszczy istnieją od 1948 roku i produkowały m.in. jednoślady marki "Romet". – Robotnikom dano tu naprawdę doskonały warsztat pracy – mówił jeden z pracowników reporterowi Polskiego Radia w 1958 roku. Posłuchaj unikatowych nagrań z naszego archiwum.
rozwiń zwiń