Referendum w Szkocji. "Chcieli niepodległości od trzech pokoleń"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 16:00
"Czy chcesz, by Szkocja stała się niepodległym państwem?". "No, thanks", czyli "Nie, dziękuję" - takiej odpowiedzi udzieliła większość mieszkańców tego kraju. - Za odłączeniem się od Wielkiej Brytanii głosowało wielu przedstawicieli mniejszości narodowych - tłumaczy Anna Ruszel, bankowiec z Edynburga.
Audio
  • Rozmowa z Anną Ruszel o przygotowaniach do referendum w Szkocji i konsekwencji decyzji, którą podjęli Szkocji (Czwórka/Europejski lunch)
Liczenie głosów po referendum w Szkocji
Liczenie głosów po referendum w Szkocji Foto: PAP/Robert Perry

Referendum w Szkocji odbyło się 18 września i podzieliło mieszkańców. Wyniki były bardzo wyrównane. Za odłączeniem kraju od Wielkiej Brytanii opowiedziało się 45 proc., a pozostaniem w ramach tego kraju - 55 proc.

Jak opowiada Anna Ruszel, Polka mieszkająca w Edynburgu, wszystko zaczęło się jednak 25 lat temu, gdy wystartowała kampania społeczna "Yes Scotland". - Dziś żyje trzecie pokolenie Szkotów chcących niepodległości, zaangażowanych w tę kampanię. Ci ludzie dążą do osiągnięcia swojego celu od wielu lat - mówi gość Czwórki. - Dotychczas stanowili jednak ciągle 30 proc. społeczeństwa, dlatego dla wszystkich było ogromnym zaskoczeniem, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba wzrosła do 45 proc.

W Szkocji mieszka ok. 55 tys. Polaków, a oprócz nas jest tam wielu przedstawicieli innych nacji. Dlatego, zdaniem ekspertki, na wyniku referendum zaważyły w dużej mierze głosy mieszkańców "napływowych". - Po prostu obiecano im wiele rzeczy, wiele przywilejów - opowiada Ruszel i dodaje, że choć z historycznego punktu widzenia Szkocji niepodległość się należy, jako ekspertka w dziedzinie gospodarki, wolałaby do tego nie dopuścić.

Czytaj także: Polacy coraz bardziej aktywni w krajach UE <<<

By poznać różne scenariusze, które mogłyby się wydarzyć, gdyby wynik głosowania był odwrotny, a także dowiedzieć się m.in., jak przeżyć w Szkocji, nie mając tamtejszego akcentu - posłuchaj nagrania rozmowy z Anną Ruszel w audycji "Europejski Lunch".

(kd/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Zjednoczone Królestwo przetrwa "D-Day"?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 11:15
Czy brytyjska unia przetrwa swój "D-Day" i zachowa jedność, jaki będzie finał dnia, w którym Szkoci zdecydują nie tylko o swoim, lecz także o losie całego Zjednoczonego Królestwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa Elżbieta II: Szkoci są w stanie się zjednoczyć

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 21:01
Elżbieta II wyraziła przekonanie, że Szkoci, mimo podziałów w sprawie niepodległości, będą potrafili się zjednoczyć "w duchu wzajemnego szacunku". Brytyjska królowa, po ogłoszeniu wyników szkockiego referendum, wydała specjalne oświadczenie. co - jak podkreślają agencje - czyni niezwykle rzadko.
rozwiń zwiń