Polskie Radio
Section05
referendum w Szkocji

SONDAŻ Mieszkańcy Szkocji i Irlandii Płn. za referendami ws. odłączenia od Zjednoczonego Królestwa

Mieszkańcy Szkocji i Irlandii Północnej popierają organizację referendów w sprawie odłączenia się od reszty Zjednoczonego Królestwa. Z badania przeprowadzonego dla tygodnika "Sunday Times" wynika, że Szkoci chcieliby odpowiedzieć na pytanie o niepodległość, a Irlandczycy - o zjednoczenie z republiką ze stolicą w Dublinie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Szkocja Irlandia Północna Brexit referendum w Szkocji

RAŚ śladem szkockich separatystów?

Większość Szkotów w referendum niepodległościowym opowiedziała się za pozostaniem w Wielkiej Brytanii. Choć zwolennicy odłączenia się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa ponieśli porażkę, sam fakt przeprowadzenia referendum jest istotny i rodzi pytania odnośnie przyszłości innych regionów Europy. Nastroje separatystyczne nasiliły się m.in. w Katalonii, wróciła także kwestia Ruchu Autonomii Śląska.
Zobacz więcej na temat:  polityka referendum w Szkocji Szkocja śląskie Wielka Brytania

Referendum w Szkocji: są dwa scenariusze dla funta

Wszystko wskazuje, że noc z czwartku na piątek rano, gdy spodziewane są wyniki czwartkowego referendum w sprawie odłączenia Szkocji od W. Brytanii, będzie bardzo nerwowa dla dilerów walutowych. Do tego czasu muszą bowiem brać pod uwagę dwa scenariusze dotyczące funta. Albo, po zachowaniu jedności, wrócą mu siły, albo, w przypadku secesji, mocno stanieje. A to oznacza, że Polacy pracujący na Wyspach dostaną za niego w Polsce 5,20 zł.
Zobacz więcej na temat:  dolary referendum w Szkocji Szkocja Wielka Brytania