Polskie Radio
Section05
referendum

"Ankieterzy przychodzili z żołnierzami". "Tagesschau" o rosyjskich pseudoreferendach

Portal "Tagesschau" podaje, że "na okupowanych przez Rosję terytoriach południowej i wschodniej Ukrainy wielu mieszkańców obawia się konsekwencji sfałszowanych referendów". - Pracownicy lokali wyborczych nawet nie prosili o dokumenty tożsamości. Po tych, którzy nie poszli zagłosować, przychodzili ankieterzy w towarzystwie żołnierzy - dodano.
Zobacz więcej na temat:  referendum Ukraina ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja

Jednoznaczne oświadczenie Bidena: USA nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy

Prezydent Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy. Amerykański prezydent powiedział, że Stany Zjednoczone przygotowały nowe sankcje, które mogą zostać nałożone jeśli Moskwa zaanektuje nowe obszary Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 referendum Joe Biden USA Stany Zjednoczone Rosja

Plany nielegalnej rosyjskiej aneksji. Prezydent Ukrainy dziękuje za wsparcie szefa ONZ

Doceniam jasne stanowisko sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie przestępczych zamiarów Rosji, dążącej do nielegalnej aneksji terenów Ukrainy - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski. Guterres podkreślił wcześniej, że każda aneksja przeprowadzona z użyciem siły jest złamaniem Karty Narodów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie wojna 2022 referendum ONZ infografika

Rosjanie kupują głosy w nielegalnym referendum na wschodzie Ukrainy

Rosjanie przekupują mieszkańców okupowanych terenów Ukrainy, by oddawali głosy w referendum na rzecz przyłączenia do Rosji. Według ukraińskich medów, w Kachowce w obwodzie chersońskim oferowana jest gotówka za poparcie aneksji. Filmy zamieszczane w serwisie telegram pokazują chodzących po klatkach schodowych urzędników, którzy w towarzystwie żołnierzy zbierają głosy, pukając do kolejnych drzwi i oferują pieniądze za oddanie głosu zgodnie z ich oczekiwaniami.
Zobacz więcej na temat:  referendum Rosja Ukraina wojna na Ukrainie

Siergiej Ławrow o ukraińskich terenach "przyłączonych do Rosji": będą pod ochroną m.in. doktryny nuklearnej

Portal Ukraińska Prawda podał, że rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapowiedział w sobotę w Nowym Jorku, że wszystkie rosyjskie prawa i doktryny, w tym doktryna nuklearna, będą miały zastosowanie do terytoriów Ukrainy, "przyłączonych" do Rosji w drodze "referendów".
Zobacz więcej na temat:  referendum Rosja Siergiej Ławrow broń nuklearna wojna na Ukrainie ONZ ŚWIAT Europa

Szef niemieckiej spółki energetycznej obserwatorem pseudoreferendum na zlecenie Kremla

Szef północnoheskiego przedsiębiorstwa energetycznego Energie Waldeck-Frankenberg, Stefan Schaller, bierze udział w zorganizowanym przez Rosję pseudoreferendum w okupowanej części obwodu zaporoskiego Ukrainy - informuje portal dziennika "Bild". Schaller ma tam pełnić rolę "obserwatora wyborów" na zaproszenie Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja referendum

Rosyjskie "referenda" na terenach okupowanych. Budzisz: groźba eskalacji konfliktu

- Mamy sekwencję działań i pogróżek, której celem jest próba zastraszenia przede wszystkim sojuszników Ukrainy i próba budowania paradoksalnej propozycji zawarcia pokoju (...) o ile ktokolwiek zgodziłby się na to, że Rosja zatrzymuje te tereny, które obecnie okupuje - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Marek Budzisz, odnosząc się do tzw. referendów, które rosyjskie władze przeprowadzają na terenach ukraińskich okupowanych przez Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Donbas referendum

Zwolnienie z pracy za brak udziału w pseudoreferenum. Pojawiły się groźby wobec mieszkańców okupowanych terenów

W okupowanym Biłowodsku w obwodzie ługańskim Ukrainy ludziom, którzy nie przyjdą na rosyjskie pseudoreferendum, zagrożono zwolnieniem z pracy i przekazaniem ich nazwisk służbom bezpieczeństwa powołanym przez separatystów - poinformowały w piątek władze ukraińskie.
Zobacz więcej na temat:  referendum Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT