Dania to kraj szczęśliwych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 13:30
Wysoki poziom życia, rozwinięta polityka socjalna i rygorystyczne przestrzeganie pracowniczych praw - to nie utopijna wizja kraju przyszłości, tylko współczesna Dania - bohaterka "Europejskiego Lunchu".
Audio
  • Aktorka i wokalista Małgosia Hojka opowiada o życiu w Danii (Europejski Lunch/Czwórka)
Kopenhaga, Dania
Kopenhaga, DaniaFoto: Glow Images/East News

20 procent czasu przeznaczają na pracę, 80 na rozwijanie hobby - nic dziwnego, że Dania to kraj szczęśliwych ludzi. Potwierdza to Małgosia Hojka - Polka, która od 4 lata rozwija się zawodowo w tamtej części Europy i wkrótce na duńskim rynku muzycznym ukaże się jej debiutancki album: - Trochę jestem zaskoczona tym, co eis wkoło mnie dzieje, ale faktycznie nagrywamy płytę, za chwilę rozpoczynam koncerty, ale wszystko tak naprawdę rozpoczęło się od zaproszenia z tamtejszej szkoły aktorskiej w ramach jednego z unijnych projektów.

Z badań wynika, że od 20 lat Duńczycy znajdują się w czołówce najbardziej szczęśliwych narodów i ta radość udziela się także przyjezdnym.

 - Ludzie w Danii potrafią się cieszyć z tego co mają i dążą do tego, żeby być szczęśliwymi - opowiada gość Czwórki. - Dysponują oczywiście odpowiednimi środkami i zapleczem socjalnym.

Polski inżynier, Paweł Krawczyk także zdecydował się na wyjazd z Polski i teraz pracuje w Kopenhadze: - Dostaję bardzo dobrą pensję, która pozwala na wygodne życie, o jakim marzą młodzi ludzie, chyba nie tylko w Polsce. Poza tym w firmach jest duży nacisk na to, żeby pracownicy mieli dobre samopoczucie, dzięki czemu są bardziej efektywni i kreatywni.

Powszechną praktyką jest wysyłanie pracowników na kursy językowe - opłacone przez przedsiębiorstwo i odbywające się w godzinach pracy. Co więcej, za odrabianie prac domowych uczestnicy zajęć mają wypłacane dodatkowe pensje.

Więcej o życiu w Danii, monetach Bitcoin oraz projekcie Europass dowiesz się słuchając nagrania z "Europejskiego Lunchu".

kul

Czytaj także

Młodzieżowa Orkiestra UE nagradza "Wielkich Europejczyków"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 16:30
Powstała w 1978, a jej pierwszym dyrektorem artystycznym był Claudio Abbado. Później zespół koncertował m. in. pod batutą m. in. Leonarda Bernsteina i Daniela Barenboima, a dziś wieczorem Młodzieżową Orkiestrę Unii Europejskiej w Filharmonii Narodowej poprowadzi Władimir Aszkenazy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraniczne studia - czy to dobra inwestycja w siebie?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 16:11
Ola Kłosińska, która studiowała prawa człowieka w Wielkiej Brytanii, Belgii, Portugalii i we Włoszech przekonuje, że to bardzo dobra ścieżka kariery. I nie tylko kariery, bo kontakty zostają na całe życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsi czar w Uniejowie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 16:00
Natura, trochę tradycji dawnej polskiej wsi, muzeum i pobliski zamek przyciągają turystów do Zagrody Młynarskiej nad Wartą. W "4 do 4" udowodniliśmy, ze warto pojechać nad Wartę.
rozwiń zwiń