Michalina Wisłocka - zapomniana "pani od seksu"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:00
Książka Michaliny Wisłockiej "Sztuka kochania", wydana w 1976 roku, rozeszła się w rekordowym nakładzie. W Czwórce zagościła Violetta Ozminkowski, autorka biografii "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki".
Audio
  • Rozmowa z Violettą Ozmnikowski o życiu i pracy Michaliny Wisłockiej (Czwórka/Konturówka)
  • Na czym polega praca edukatorki seksualnej? Sprawdził to Karol Pawłowicki (Czwórka/Konturówka)
Michalina Wisłocka
Michalina WisłockaFoto: PAP/Damazy Kwiatkowski

Książka Wisłockiej robiła furorę nie tylko w naszym kraju, ale i za wschodnią granicą, została przetłumaczona także na język chiński, a dzieciom zastępowała wychowanie seksualne. Jej autorka na zawsze pozostała już "panią od seksu". Dziś młode pokolenie o Wisłockiej i jej dorobku zdaje się zapominać, dlatego jej historię przypomina w swojej książce "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki" Violetta Ozminkowski.

- Pamiętam te czasy, gdy jej książkę przyniósł do domu ojciec. Ukrył ją za innymi pozycjami, ale tak, bym mogła dostrzec tytuł. Wyciągałam ją więc codziennie, czytałam, a potem po cichu odstawiałam na miejsce. To trwało tygodniami - wspomina Ozminkowski. - Zresztą wówczas młodzi ludzie pożyczali sobie wzajemnie tę książkę.

Jej publikacja "Sztuka kochania gorszycielki" to pierwsza na rynku pełna biografia ginekolog i seksuolog dr Michaliny Wisłockiej. Ozminkowski przyznaje, że trudno opisać tę barwną postać w kilku słowach.

Violetta
Violetta Ozminkowski i Beata Kwiatkowska/screen wideo

- Z jednej strony była kobietą silną, zaradną, przedsiębiorczą, dążącą do celu "po trupach". Walczyła o miłość i szczęście polskich par i była zdeterminowana, by osiągnąć cel - opowiada gość Czwórki. - Z drugiej jednak strony była także kruchą pensjonarką, wychowaną na "Ani z Zielonego Wzgórza". Wysławiała się językiem pełnym kwiecistych metafor. Chyba mieszkało w niej tak naprawdę kilka kobiet.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Violettą Ozminkowski o życiu Michaliny Wisłockiej, jej pracy, a także sprawach... bardzo osobistych. A na "Konturówkę" zapraszamy w każdą sobotę po godz. 14.00.

(kd/tj)

Czytaj także

Tolkien - zgryźliwiec, który chciał być hobbitem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 15:00
John Ronald Reuel Tolkien był za sprawą "Władcy Pierścieni" jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy. Fikcja fascynowała go nie tylko na papierze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Takeshi. Cień śmierci" - miłość i zdrada w średniowiecznej Japonii

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 11:30
Niedawno światło dzienne ujrzała książka Mai Lidii Kossakowskiej pt. "Takeshi. Cień śmierci". - To wcale nie jest krwawa lektura - przekonuje autorka. - Raczej historia o miłości i zemście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowe, kochanki i anarchistki - kobiety, które zawładnęły Europą

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:00
Fascynujące kobiety: władczynie, ale także żony i kochanki. Ich losy postanowił spisać dziennikarz i historyk Jean des Cars w książce "Kobiety, które zawładnęły Europą". - Każda z nich była wyjątkowa, choć nie o każdej słyszał świat - mówi pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paul Polansky - outsider z dużą mocą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 16:00
Paul Polansky to człowiek, który niczego i nikogo się nie boi. Słucha jedynie tego, co podpowiada mu moralność i poczucie sprawiedliwości. Z okazji polskiej premiery jego tomu wierszy "Bezdomny pies. Zapiski walczącego świra", odbędzie się spotkanie z tym wyjątkowym bojownikiem o prawa człowieka.
rozwiń zwiń