Tolkien - zgryźliwiec, który chciał być hobbitem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 15:00
John Ronald Reuel Tolkien był za sprawą "Władcy Pierścieni" jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy. Fikcja fascynowała go nie tylko na papierze.
Audio
  • Tolkienowi często zdarzało się nie odróżniać świata fikcji literackiej i życiowej (Czwórka/Stacja Kultura)
J.R.R. Tolkien. Fot. bluinfacciaFlickr, lic. CC
J.R.R. Tolkien. Fot. bluinfaccia/Flickr, lic. CCFoto: bluinfaccia/Flickr

- Gdyby jakaś rozmowa nie w pełni satysfakcjonowała Tolkiena, z pewnością przerwałby ją i zaproponował zmianę tematu - mówi o pisarzu jego wielki fan, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Jakub Lichański. - Jego propozycją byłaby dyskusja o hobbitach albo smokach, bardzo je lubił.
Tolkien był tak zafascynowany fikcją literacką, że często uciekał się do niej także w życiu codziennym. - Na przełomie lat 20. i 30. zaczął pisać do swoich dzieci listy od Św. Mikołaja. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie to, że umawiał się często z listonoszem, który dostarczał je razem z resztą korespondencji do domu Tolkienów. Sam sobie wymyślał pieczątki, koperty oraz znaczki - opowiada Lichański.
Przez wiele osób autor "Hobbita" mógł nie być lubiany ze względu na poczucie humoru. - Bywał bardzo zgryźliwy i złośliwy, zwłaszcza, gdy poruszał kwestie społeczne oraz polityczne. Nie dla wszystkich był to atut - kończy rozmówca Kasi Oklińskiej w "Stacji Kultura".
(ac/kul)

Czytaj także

Jakub Ćwiek: "Dreszcz" kończy epokę "Kłamcy"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:00
Kocha rockandrolla i popkulturę, te zaś odwdzięczają mu się inspiracjami, dzięki którym powstają kolejne książki. Po "Chłopcach" Jakub Ćwiek funduje nam "Dreszcz" - pełną humoru i zwrotów akcji opowieść o podstarzałym miłośniku rocka z Katowic, którego nagle "ciepie piorun" i zmienia się życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Graham Masterton: nie wierzę w duchy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 17:16
Fantastyka grozy rządzi się swoimi prawami. W książkach i filmach tego gatunku niczym niezwykłym nie są nadprzyrodzone zjawiska - duchy, wampiry, upiory i demony. Mistrz horroru, pisarz Graham Masterton zdradził Czwórce, czego najbardziej boją się ludzie i w jaki sposób sterować ich lękami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Muszyński - kronikarz i piewca polskiej prowincji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 14:30
- Związek z prowincją to dla pisarza wygrany los na loterii. Źródło inspiracji i perspektywa, z której więcej widać - uważa Andrzej Muszyński, autor zbioru opowiadań "Miedza".
rozwiń zwiń