Żeglarstwo to nie jest czarna magia

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 17:55
Dobrochna Nowak i Szymon Kuczyński założyli duet Zew Oceanu. Ich pasją jest żeglarstwo. Postanowili zarazić nią innych i jak na razie idzie im to świetnie.
Audio
  • Najbliższy plan Dobrochny Nowak to rejs w kobiecym składzie na Islandię. Szymon Kuczyński planuje zaś samotnie okrążyć ziemię (Czwórka/Konturówka)
Żeglarstwo
ŻeglarstwoFoto: Glow Images

- Wpadliśmy na pomysł popularyzacji żeglarstwa, chcąc pokazać, że nie jest to wcale droga rzecz i czarna megia. Udało nam się zrealizować rejs pięciometrowym jachtem przez Ocean Atlantycki. Teraz buduje się dla nas trochę większy jacht, ponad sześciometrowy. Teraz mamy dwa plany - ja chcę z samą kobiecą załogą popłynąć na Islandię, a Bartek planuje samodzielny rejs dookoła świata - zdradza Nowak.
Przygotowania do wypraw zajmują dużo czasu, ale wymagają też sporych nakładów finansowych. Jest to jeden z największych kłopotów, z którymi spotykają się podróżnicy. - Staramy się to robić najtaniej jak się i nawet nam się udaje, ale jednak tej pracy jest tak dużo, że zdecydowaliśmy się na skorzystanie z crownfundingu. Jest to nowoczesny model finansowania, w którym zbieramy środki z pomocą internetu, w ramach pomocy społecznej. Na razie idzie nam całkiem dobrze - cieszy się Dobrochna.
PRZECZYTAJ TEŻ: Każdy wiek jest dobry na żagle

Nowak i Kuczyński to doświadczeni, zapaleni żeglarze. Szymon ostatnio w jednym z mediów społecznościowych napisał nawet, że w 2013 roku spędził na lądzie tylko dwa miesiące. - Tak, można tak powiedzieć. Do domu na dobrą sprawę wróciłem w październiku. Skończyłem jeden z rejsów skończył się w lipcu w Polsce, ale ja zszedłem z łódki pod koniec sierpnia, po czym od razu pojechałem do pracy jako instruktor żeglarstwa - mówi gość "Konturówki".
Okazuje się, że żeglarstwo to dyscyplina bardzo popularna wśród kobiet. - Często zdarza mi się spotykać kobiety na wodzie, chociaż rzadko same prowadzą jachty, są dowodzącymi. Częściej są po prostu elementem załogi. Pewnie wynika to trochę ze stereotypów, z którymi my tutaj, a szczególnie oczywiście Dobrochna staramy się walczyć - zaznacza Kuczyński.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy z Dobrochną Nowak i Szymonem Kuczyńskim w "Konturówce".

(ac)

Czytaj także

Kapitan Krystian Szypka: ścigam się z własnymi słabościami

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 12:50
Zaliczył rejsy m. in. po Bałtyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Teraz kapitan Krystian Szypka obrał kurs na Plymouth i już wkrótce wystartuje w transatlantyckich regatach samotników. A swój udział w regatach zadedykował Małgorzacie Dydek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz wyczarterować jacht? To musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 18:00
Maj to idealny czas na rozpoczęcie sezonu jachtowego. Zanim jednak zdecydujemy się wyczarterować jacht, warto poznać sekrety pokładu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wypływać swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:13
W życiu ważne jest, żeby mieć marzenia, a jeszcze ważniejsze, by móc je spełniać. Tak jak bohaterowie reportażu Joanny Bogusławskiej, którzy na swoim jachcie pływają tam, dokąd inni jeszcze nie dotarli.
rozwiń zwiń