Jak tanio spędzić tydzień nad Bałtykiem? "To możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:00
Tygodniowy urlop nad polskim morzem nierzadko kosztuje tyle samo, co równie krótki "wypad" do Egiptu. Ceny w nadbałtyckich kurortach bywają tak wygórowane, że bywają już nawet obiektami żartów. Ale dla chcącego nic trudnego - nad Bałtykiem można znaleźć dobre i tanie hotele, bądź pensjonaty.
Audio
  • Tanie wakacje nad Bałtykiem - gdzie, jak i za ile? Rozmowa z Andrzejem Żukowskim (4 do 4/Czwórka)
  • Eksperyment Dariusz Matyi - tanie wakacje nad Bałtykiem. Relacja (4 do 4/Czwórka)
Jak tanio spędzić tydzień nad Bałtykiem? To możliwe
Foto: Glow Images/East News

Okazuje się, że jednak wszystko jest możliwe, a udowodnił to nasz dziennikarz, Dariusz Matyja, który osobiście wybrał się w taką podróż. Za 7-dniowy pobyt m.in. w Jastrzębiej Górze i Władysławowie zapłacił ok. 1000 zł. – Ceny w kwaterach prywatnych kształtują się, w zależności od standardu lokalu, w granicach 25-50 zł – tłumaczy Andrzej Żukowski, wiceprezes Warszawskiej Izby Turystyki. – Do tego dochodzi wyżywienie, którego koszt to ok. 40 zł. za osobę dziennie.

Tymczasem zdaniem wielu, standardy lokali w tzw. kwaterach prywatnych to w Polsce także prawdziwa loteria: bywa czysto, schludnie, bywa luksusowo, ale zdarzają się potężne rozczarowania. – Z reguły właściciele kwater umieszczając swoją ofertę w sieci pokazują najlepszy pokój, bądź taki, który dobrze wyglądał dwa lata temu – mówi Żukowski. – Póki co nie ma jednak systemu, który by to regulował, więc dopuszczalne jest dowolne przedstawianie przez właścicieli swoich lokali.

Choć w niektórych krajach w kwaterach prywatnych, podobnie jak w hotelach wprowadzono podział na kategorie (tzw. gwiazdki), w Polsce to nie jest realizowane. – To złożone zjawisko, bo niektórzy właściciele wynajmują dwa pokoje, inni dziesięć – mówi gość "4 do 4". – Dlatego u nas podkreśla się, że pokój jest z łazienką, dostępne są internet, telewizor, czy radio.

Inną „przystępną cenowo” formą wypoczynku jest pobyt w pensjonatach. Wówczas każdego dnia zagwarantowane mamy najczęściej śniadanie, bądź trzy posiłki dziennie. – Tam ceny kształtują się od 50 zł za noc, w zależności od kategorii i ewentualnie usług dodatkowych – mówi Żukowski. – Popularne są także hotele z kategorią czterech gwiazdek, choć ceny są tam dość wysokie.

(kd)

Czytaj także

Co zabrać ze sobą na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 16:25
Co zapakować do plecaka, by w wakacje było nam wygodnie, oraz by nie bolały nas plecy na przykład podczas górskiej wędrówki? O tym porozmawiamy we wtorkowej audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pies i kot w samochodzie? Podróżuj ze swoim pupilem

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:00
Kontenerek, szelki, przypinane do pasów? A może wystarczy siatka oddzielająca część auta, w której znajduje się zwierzę, od tej pasażerskiej? Żeby bezpiecznie dowieźć na miejsce naszego pupila musimy zastosować się do kilku zasad. Oto poradnik, bez którego lepiej nie ruszać w drogę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Wodecki: dobrze wspominam tamte czasy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 10:00
W latach 70. i 80. wieczory, zamiast na dyskotekach, spędzało się na potańcówkach i prywatkach. A ówczesna młodzież potrafiła bawić się do białego rana. – Było kolorowo i śmiesznie. Jest co wspominać – opowiada Zbigniew Wodecki, legendarny piosenkarz i multiinstrumentalista.
rozwiń zwiń