Jak tanio spędzić tydzień nad Bałtykiem? "To możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:00
Tygodniowy urlop nad polskim morzem nierzadko kosztuje tyle samo, co równie krótki "wypad" do Egiptu. Ceny w nadbałtyckich kurortach bywają tak wygórowane, że bywają już nawet obiektami żartów. Ale dla chcącego nic trudnego - nad Bałtykiem można znaleźć dobre i tanie hotele, bądź pensjonaty.
Audio
  • Tanie wakacje nad Bałtykiem - gdzie, jak i za ile? Rozmowa z Andrzejem Żukowskim (4 do 4/Czwórka)
  • Eksperyment Dariusz Matyi - tanie wakacje nad Bałtykiem. Relacja (4 do 4/Czwórka)
Jak tanio spędzić tydzień nad Bałtykiem? To możliwe
Foto: Glow Images/East News

Okazuje się, że jednak wszystko jest możliwe, a udowodnił to nasz dziennikarz, Dariusz Matyja, który osobiście wybrał się w taką podróż. Za 7-dniowy pobyt m.in. w Jastrzębiej Górze i Władysławowie zapłacił ok. 1000 zł. – Ceny w kwaterach prywatnych kształtują się, w zależności od standardu lokalu, w granicach 25-50 zł – tłumaczy Andrzej Żukowski, wiceprezes Warszawskiej Izby Turystyki. – Do tego dochodzi wyżywienie, którego koszt to ok. 40 zł. za osobę dziennie.

Tymczasem zdaniem wielu, standardy lokali w tzw. kwaterach prywatnych to w Polsce także prawdziwa loteria: bywa czysto, schludnie, bywa luksusowo, ale zdarzają się potężne rozczarowania. – Z reguły właściciele kwater umieszczając swoją ofertę w sieci pokazują najlepszy pokój, bądź taki, który dobrze wyglądał dwa lata temu – mówi Żukowski. – Póki co nie ma jednak systemu, który by to regulował, więc dopuszczalne jest dowolne przedstawianie przez właścicieli swoich lokali.

Choć w niektórych krajach w kwaterach prywatnych, podobnie jak w hotelach wprowadzono podział na kategorie (tzw. gwiazdki), w Polsce to nie jest realizowane. – To złożone zjawisko, bo niektórzy właściciele wynajmują dwa pokoje, inni dziesięć – mówi gość "4 do 4". – Dlatego u nas podkreśla się, że pokój jest z łazienką, dostępne są internet, telewizor, czy radio.

Inną „przystępną cenowo” formą wypoczynku jest pobyt w pensjonatach. Wówczas każdego dnia zagwarantowane mamy najczęściej śniadanie, bądź trzy posiłki dziennie. – Tam ceny kształtują się od 50 zł za noc, w zależności od kategorii i ewentualnie usług dodatkowych – mówi Żukowski. – Popularne są także hotele z kategorią czterech gwiazdek, choć ceny są tam dość wysokie.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co zabrać ze sobą na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 16:25
Co zapakować do plecaka, by w wakacje było nam wygodnie, oraz by nie bolały nas plecy na przykład podczas górskiej wędrówki? O tym porozmawiamy we wtorkowej audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies i kot w samochodzie? Podróżuj ze swoim pupilem

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:00
Kontenerek, szelki, przypinane do pasów? A może wystarczy siatka oddzielająca część auta, w której znajduje się zwierzę, od tej pasażerskiej? Żeby bezpiecznie dowieźć na miejsce naszego pupila musimy zastosować się do kilku zasad. Oto poradnik, bez którego lepiej nie ruszać w drogę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Wodecki: dobrze wspominam tamte czasy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 10:00
W latach 70. i 80. wieczory, zamiast na dyskotekach, spędzało się na potańcówkach i prywatkach. A ówczesna młodzież potrafiła bawić się do białego rana. – Było kolorowo i śmiesznie. Jest co wspominać – opowiada Zbigniew Wodecki, legendarny piosenkarz i multiinstrumentalista.
rozwiń zwiń