Odpoczno. Retransmisja koncertu na "Nowej Tradycji" w Czwórce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 11:59
"Nowa Tradycja" odmienia słowo "źródła" przez wszystkie przypadki. Zapraszamy do Czwórki na retransmisję festiwalowego koncertu zespołu Odpoczno.
Odpoczno - laureaci Folkowego Fonogramu Roku 2022
Odpoczno - laureaci Folkowego Fonogramu Roku 2022Foto: Krzysztof Świeżak

- Pojawia się coraz więcej zespołów, które w bardzo współczesny sposób podchodzą do tradycji. To nie są już tylko "grupy rekonstrukcyjne", ale też wykonawcy związani ze sceną elektroniczną albo z rockową alternatywą - mówił Duże Pe. - "Deskansenizacja" muzyki ludowej to według mnie jedyny sposób, który może ją utrzymać realnie przy życiu i przy słuchaczach, bez wsparcia z zewnątrz.


Opoczno zagra "Dryf". Retransmisja w Czwórce

W tym roku na "Nowej Tradycji" wystąpił m.in. zespół Odpoczno - laureaci konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2022 za płytę "Dryf". Odpoczno wypycha odrodzenie polskiego tańca wiejskiego na nowe terytoria, poszerzając ognistość starego, porzuconego świata o odważną, acz zabawną transowość jazzu. Założony w Łodzi w 2014 roku kwartet to wypadkowa doświadczeń zdobytych w różnych gatunkach. Bijącym sercem zespołu są wielokrotnie nagradzany skrzypek Marcin Lorenc, który jest kuratorem tradycyjnego materiału zaczerpniętego z dziedzictwa dawnych mistrzów ziemi opoczyńskiej, oraz Joanna Szczęsnowicz, która śpiewa dawne pieśni i wydobywa z nich basowe rytmy przy pomocy gustownie skutecznej elektroniki. Z boku na małym zestawie perkusyjnym wkracza Piotr Gwadera (laureat II Nagrody i "Złotych Gęśli" w tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej), rozrzucając precyzyjnie funkowe, filigranowe wzory, na których niczym połyskujący kostium z pomysłowego materiału wisi pomysłowe brzmienie wybitnego gitarzysty jazzowego Marka Kądzieli.

ZOBACZ WIDEO


25. edycja "Nowej Tradycji

- Historia "Nowej Tradycji" to historia polskiego folku - mówiła w Czwórce Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. - Na festiwalu pojawiały się wszystkie największe nazwiska sceny folkowej - czy to w Konkursie Muzyki Folkowej, czy w ramach koncertów. Na przestrzeni tych 25 lat widać też, w jaki sposób muzycy poznawali "źródła". Na początku były to nagrania ludowe pochodzące m.in. od naszych wschodnich sąsiadów czy z tradycji celtyckiej, teraz zakres inspiracji jest ogromny i przywrócony do naszego kraju. Muzycy jeżdżą na wieś i uczą się muzyki bezpośrednio od tamtejszych mistrzów, instrumentalistów, śpiewaczek i śpiewaków.

Jednym z najważniejszych punktów w programie "Nowej Tradycji" jest Konkurs Muzyki Folkowej. W jego historii było wielu jurorów i wiele spojrzeń na muzykę "źródeł", ale za każdym razem promowali oni innowacyjne podejście do tradycji. W tym roku w obradach wziął udział Marcin 'Duże Pe' Matuszewski, reprezentując Czwórkę.

***

Na retransmisję koncertu Odpoczno w audycji "Czwarta fala" zaprosiliśmy do Czwórki w niedzielę (19.05) o godz. 18.00.

kul/aw