II Mistrzostwa Polski SUP - Czwórka nad Bałtykiem w Brzeźnie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 15:03
II Mistrzostwa Polski Stand Up Paddle trwają w ten weekend w Gdańsku. Na miejscu, czyli na plaży w Brzeźnie nie mogło zabraknąć dziennikarzy Czwórki, którzy rozmawiali z organizatorami i uczestnikami wydarzenia.
II Mistrzostwa Polski SUP. Czwórka była na miejscu
II Mistrzostwa Polski SUP. Czwórka była na miejscu Foto: Mateusz Kulik/Czwórka

W ostatnim czasie SUP cieszy się dużą popularnością. Żeby popływać na SUP-ie wystarczy napompować deskę, wziąć wiosło i można płynąć. Tegoroczne mistrzostwa odbywają się po raz drugi i będą podzielone na kategorie wiekowe. Zawody odbędą się w trzech konkurencjach na trzech różnych dystansach: sprint 200 metrów, widowiskowy wyścig techniczny 2500 metrów i najtrudniejszy, a także najdłuższy dystans, który wynosi podczas tegorocznych zawodów ok 9 km. 

ZOBACZ WIĘCEJ Plenerowe audycje Czwórki >>>


Tym razem do walki o mistrzostwo Polski stanęło 80 zawodników z całego kraju, zarówno mężczyzn jak i kobiet, w różnym wieku. - Mamy idealne warunki, pogoda jest świetna, a fale piękne. Słońce nie parzy, więc ludzie nie uciekają, a wielu z nich obserwuje nasze zmagania - opowiadał Jakub Sitkowski ze Związku Sportowego SUP.

Posłuchaj także:

W ubiegłym roku zawody organizowane były na jeziorze, teraz zdecydowano się na Bałtyk. - Ta dyscyplina jest na tyle piękna, że jesteśmy w stanie stworzyć wymagającą, a jednocześnie dobrą trasę właściwie wszędzie - opowiadał. I choć w kolejny weekend lipca odbędzie się finał Pucharu Polski na SUP-ach, to od wyników zawodów 3-4.07 zależeć będzie, kto pojedzie na mistrzostwa świata, odbywające się na Węgrzech, nad Balatonem. - Mamy wielu dobrych juniorów, więc może być bardzo ciekawie - opowiadał Jakub Sitkowski.

Posłuchaj
24:05 czwórka plenair 2021_07_03-13-08-15.mp3 II Mistrzostwa Polski SUP. Co działo się w pierwszym dniu imprezy? Zapraszamy na relację (PlenAir/Czwórka)

 

SUP_Zawody Graff Hiszpania 4.10.2020 shutter 1200 AssiaPix.jpg
II Mistrzostwa Polski SUP - relacje prosto znad morza

Jak przekonywała w rozmowie z Czwórką żeglarka Monika Bronicka, która wychowała się w Mrągowie, SUP to świetna forma spędzania czasu także dla osób, które robią to wyłącznie rekreacyjnie. - Sama mam blisko domu jezioro, więc wyszło to naturalnie - wspominała. - W tym sporcie każdy znajdzie niszę dla siebie, można pływać także po rzekach, albo po morzu. Za każdym razem ten sport sprawia tyle samo frajdy. Trenować można przez cały rok, a ponieważ ta dyscyplina wciąż nie jest bardzo popularna, szybko udaje się wejść do czołówki. Podczas zawodów, poza zabawą można jednak realizować także inne cele i spełniać się w kolejnych wyzwaniach - mówiła gość Czwórki. Jak tłumaczył Piotr Kuleta, także olimpijczyk, kajakarz, w Polsce stand up paddle jest coraz bardziej powszechny. - Sprzęt można kupić w przystępnych cenach, więc coraz częściej decydujemy się na tę dyscyplinę - opowiadał ekspert. 

***

Tytuł audycji: PlenAir

Prowadzą: Piotr Galus, Weronika Puszkar

Goście: Jakub Sitkowski (Związek Sportowego SUP), Monika Bronicka (żeglarka, podróżniczka, uczestniczka Igrzysk Olinmpijskich), Piotr Kuleta (olimpijczyk, porzucił dla deski kajakarstwo), Marek Cieślik (instruktor nurkowania, Centrum Nurkowe Tryton Gdańsk)

Data emisji: 03.07.2021

Godzina emisji: 13.05

kd