Buka. Teksty piosenek tworzy się inaczej niż zwykła zdania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 13:19
- Czasem sam tworzę czasem słowa, które są „zbitką” polsko-angielską. Na przykład dziabadynks… – mówił w Czwórce Buka, czyli Mateusz Daniecki, który niedawno wraz z Rahimem nagrał album "Optymistycznie".
Audio
  • Buka opowiada o powstawaniu krążka "Optymistycznie", ale także o swoim podejściu do pisania tekstów piosenek (Cztery litery/Czwórka)
Buka podczas koncertu na festiwalu Ursynalia w Warszawie w 2014 roku
Buka podczas koncertu na festiwalu Ursynalia w Warszawie w 2014 rokuFoto: Wikimedia Commons/Spens03/Licencja CC BY-SA 3.0

Choć w szkole miewał z języka polskiego dwójki, dziś uwielbia bawić się słowami. - Ciekawym słowem jest "Jo", które oznacza tak. Mówi się w ten sposób m.in. na Pomorzu, bo słowo to wywodzi się z Kaszub - opowiadał Buka. Tłumaczył też, jak powstają jego teksty. - Używam słów, które na co dzień już wyszły z obiegu, m.in. oldschoolowego "lipa" w znaczeniu negatywnego wydarzenia - mówił.

W programie rozmawialiśmy także o języku… angielskim. - Ten język wszedł do obiegu, staje się naturalny, a rozmawiając ze znajomymi sam wtrącam angielskie słowa, bądź wymyślam własne, angielskobrzmiące. Czym jest dziabadynks? Nie mam pojęcia, ale zamiast członu "dynks" może równie dobrze być "benks" - mówił raper. Tłumaczył także, jak powstawała płyta "Optymistycznie" i skąd wziął sie pomysł, by w duecie nawzajem uzupełniać sobie końcówki słów.

***

Tytuł audycji: Cztery litery

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Buka (Mateusz Daniecki, raper, autor tekstów, producent muzyczny)

Data emisji: 22.12.2015

Godzina emisji: 18.00

kd

Czytaj także

Polszczyzna według rapera Kuby Knapa

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 21:50
Zafascynowany teksańską niespiesznością i kalifornijskim słońcem Kuba Knap wyróżnia się wśród rodzimych hiphopowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bisz: najpierw jest muzyka, potem tekst

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 17:40
Bisz znany jest przede wszystkim z występów w zespole hip-hopowym B.O.K. Raper, poeta i producent muzyczny przekonuje, że choć teksty są dla niego bardzo ważne, to tworzenie zaczyna się u niego od muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tau - przemiana rapera. Czy jeszcze nas zaskoczy?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 13:22
Dawniej znany był jako Medium. Dziś raper Tau diametralnie zmienił swoje postrzeganie świata. Co stało się tego przyczyną?
rozwiń zwiń