Język polski w rapie według Skorupa

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 16:54
- Słuchając swoich nagrań skupiam się na subiektywnym odbiorze. Dopiero potem zwracam uwagę na poprawność językową - mówił Jacek "Skorup" Skorupa, raper i producent muzyczny.
Audio
  • Skorup i JazBrothers opowiadają o tworzeniu rapu w języku polskim (Cztery Liter/Czwórka)
Skorup i JazBrothers w utworze Drzewo. Kadr z teledysku
Skorup i JazBrothers w utworze "Drzewo". Kadr z teledyskuFoto: screen Youtube

Jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczne akcentowanie słów. - Nie do końca mam na to wpływ. Sposób artykulacji wynika oczywiście z muzyki, ale do tego dochodzą jeszcze regionalizmy, przyzwyczajenie - mówił artysta w Czwórce. Podkreślał, że język polski jest bardzo plastyczny, a pisząc teksty piosenek, można nadawać mu zarówno odpowiedni rytm, jak i... melodię.

Raper opowiadał także o swoich wspomnieniach z dzieciństwa związanych z językiem polskim. - Mówiliśmy na przykład "kulać bal", co oznacza granie w piłkę nożną - wspominał w Czwórce. Zdradził także, jak powstawały niektóre utwory, m.in. "Inny Świat", który stworzył wraz z Grubsonem. W studiu Czwórki pojawili się także Bracia Jaz, którzy zdradzili m.in., jak wygląda współpraca ze Skorupem.

***

Tytuł audycji: Cztery litery

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jacek "Skorup" Skorupa (raper, producent muzyczny), Bracia Jaz (muzycy, JazBrothers)

Data emisji: 12.04.2016

Godzina emisji: 18.00

kd/kul

Czytaj także

Bisz: najpierw jest muzyka, potem tekst

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 17:40
Bisz znany jest przede wszystkim z występów w zespole hip-hopowym B.O.K. Raper, poeta i producent muzyczny przekonuje, że choć teksty są dla niego bardzo ważne, to tworzenie zaczyna się u niego od muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Buka. Teksty piosenek tworzy się inaczej niż zwykła zdania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 13:19
- Czasem sam tworzę czasem słowa, które są „zbitką” polsko-angielską. Na przykład dziabadynks… – mówił w Czwórce Buka, czyli Mateusz Daniecki, który niedawno wraz z Rahimem nagrał album "Optymistycznie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igorilla szykuje kosmiczny debiut z Lemem w tle

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 15:15
Raper z formacji Mama Selita szykuje się do wydania debiutanckiej płyty. - Na pewno przed wakacjami ukaże się singiel z teledyskiem, a od razu po wakacjach będziemy atakować z płytą - mówi Igorilla.
rozwiń zwiń