Historia bielizny - od pantalonów do stringów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 10:20
Najlepiej wygląda, gdy jest, ale jej nie widać. Przynajmniej pod ubraniem. Kiedy występuje w roli głównej powinna zapierać dech w piersiach i rozpalać zmysły. Bielizna - mroczny obiekt pożądania.
Audio
  • Poznaj historię bielizny od czasów prehistorycznych aż do dziś (Czwórka/Efekt: WOW)
Odkąd bielizna stała się pełnoprawną częścią garderoby, projektanci prezentują swoje modele na wybiegach. Na zdjęciu: modelki na pokazie bielizny marki Bench, który odbył się na Filipinach
Odkąd bielizna stała się pełnoprawną częścią garderoby, projektanci prezentują swoje modele na wybiegach. Na zdjęciu: modelki na pokazie bielizny marki Bench, który odbył się na FilipinachFoto: PAP/EPA/DENNIS M. SABANGAN

Choć miejsca intymne miał w zwyczaju zakrywać już człowiek pierwotny, to jednak jako pierwsze na pomysł noszenia czegoś pod ubraniem wpadły Egipcjanki. Wówczas była to po prostu druga tunika. Dużo większą pomysłowością w tej kwestii wykazały się starożytne Greczynki i Rzymianki, które owijały biust pasami tkaniny, aby uwydatnić damskie wdzięki.

Czytaj: Ile zarabia Maffashion? >>>

- Kiedyś bielizna była wyznacznikiem statusu społecznego - wyjaśnia Paweł Surosz, dziennikarz Wirtualnej Polski. - Im więcej warstw miało się na sobie, tym oznaczało to, że człowiek był zamożniejszy. Faraon Tutenchamon podczas pochówku miał na sobie około 120 takich warstw. Innych ludzi nie byłoby na to stać. Bielizna była wtedy tym, czym dziś jest luksusowy smartfon.

W średniowieczu na arenę wkroczyły gorset i pas cnoty, które to wynalazki na dobre skrępowały kobietę. - Panowie mieli dużo łatwiej, choć ich ubiór ze współczesnego punktu widzenia był raczej mało męski - mówi ekspert. - Nosili na sobie coś w rodzaju rajstop, a na to nakładali pludry, czyli krótkie spodenki, które z czasem ewoluowały w popularne dziś bokserki.

Zobacz także: Kobiety, które wstrząsnęły światem mody >>>

Pierwsza bielizna w obecnym rozumieniu pojawiła się we Włoszech na początku XVI wieku. Były to pantalony. Początkowo przypominały one kalesony, sięgały do kostek, miały obszerne nogawki, zdobione falbankami i koronkami. W XIX wieku dużą zasługę w rozsławieniu majtek miały tancerki kankana, które jako pierwsze publicznie pokazały bieliznę.

Dziś znów są w modzie przezroczystości, koronki i halki, ale styliści ostrzegają, że to trudny trend i na pewno nie dla wszystkich.

W jakich okolicznościach powstał pierwszy stanik i jak długo musiały na niego czekać kobiety na Starym Kontynencie - dowiesz się słuchając nagrania z "Efektu: WOW".

(kul/asz)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Kuba Marcinowicz moda
Czytaj także

Siostry Bukowskie: nie będziemy udawać, że jesteśmy znawczyniami mody

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:50
Zaczęły od pisania bloga, potem wkroczyły na czerwone dywany, ale nie lubią określenia "szafiarki". - Motywujemy ludzi, żeby mieli estetyczne ciało - mówią siostry Bukowskie. - A ubranie traktujemy tylko jako dodatek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cmentarzysko gadżetów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 18:00
W świecie nowych technologii wszystko starzeje się dwa razy szybciej, a premiera każdego nowego modelu telefonu, komputera czy aplikacji oznacza bezwzględny koniec żywota ich poprzednika. Czy to oznacza, że fani nowych technologii nie są w ogóle sentymentalni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macademian Girl: blogowanie otwiera i poszerza horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 13:30
Tamara Gonzalez Perea jest dyplomowaną architektką wnętrz, ale realizuje się w modzie. Jej blog Macademian Girl śledzi prawie 5,5 tysiąca fanów, profil na Facebooku ma blisko 100 tys. polubień. - Znalazłam pomysł na życie i go realizuję - mówi blogerka. - To cudowne uczucie żyć z pasji. Bo choć pracuję, to jednak nie czuje się jakbym była w pracy.
rozwiń zwiń