"Ten film szuka odpowiedzi na pytanie, czym jest dla nas tożsamość"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 11:34
"Pomiędzy słowami" to czwarty, pełnometrażowy, kinowy film w dorobku polskiej reżyserki Urszuli Antoniak. Na ekranach polskich kin pojawi się 16 lutego.
Audio
  • Reżyserka Urszula Antoniak o swoim filmie "Pomiędzy słowami" (Hrapkowidz/Czwórka)
Kadr z filmu Pomiędzy słowami w reż. Urszuli Antoniak
Kadr z filmu "Pomiędzy słowami" w reż. Urszuli AntoniakFoto: materiały prasowe/Best Film

Artystka od ponad trzydziestu lat mieszka i pracuje w Amsterdamie. Wybór tematu jej najnowszej produkcji, podobnie, jak poprzednich filmów nie był przypadkowy. - Wszystkie moje projekty bazują na doświadczeniach. To historie, które w jakiś sposób się we mnie odkładają. Ten film traktuje o emigracji, a ja świadomie mogę powiedzieć, że było to doświadczenie, które mnie ukształtowało - mówiła na antenie Czwórki. 

Choć temat emigracji jest uniwersalny i dotyczy wielu europejskich i pozaeuropejskich krajów, reżyserka w swoim najnowszym filmie postanowiła nakreślić historię polskiego emigranta na co dzień mieszkającego i pracującego w Berlinie. Jak przekonywała, nie starała się wykreować obrazu ludzi, których decyzja o wyjeździe dyktowana była przede wszystkim sytuacją finansową. - Bohater mojego filmu nie wybiera emigracji dlatego, że musi. Możliwość swobodnego poruszania się po Europie, jaką posiadamy od momentu wejścia do UE wykorzystuje, jako szansę na wykreowanie siebie od nowa i stworzenia innego życia. Osiedlenie się w innym kraju potraktował jako szansę, którą zresztą wykorzystał - opowiadała.

Czy możliwe jest całkowite zasymilowanie z obcą kulturą? Czego dotyczą narodowościowe stereotypy i czy są one nadal aktulane? Dlaczego prowadzący audycję nazwał historię, która została opowiedziana w filmie "paradoksem Europy czasu Schengen" i jaką rolę spełniają wykorzystywane przez reżyserkę liczne metafory oraz gra społecznych kontrastów?

W drugiej części audycji rozmowa z odtwórcami tytułowych ról Anderzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem. Rozmowę przeprowadziła Beata Kwiatkowska. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Urszula Antoniak, reżyserka filmu "Pomiędzy słowami"

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 12.02.2018

Godzina emisji: 14.48

ac/kd