Oscary 2023. Poznaj typowania polskich krytyków filmowych

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 15:50
Przed nami 95. gala oscarowa - kto w roku 2023 dostanie statuetkę? Które filmy mają największe szanse, którzy aktorzy zostaną uhonorowani?
Oscary uchodzą za najcenniejszą statuetkę przyznawaną w świecie filmowym
Oscary uchodzą za najcenniejszą statuetkę przyznawaną w świecie filmowymFoto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency

Już dziś w nocy wielu z nas siądzie przed ekranami by oglądać 95. galę oscarową. Amerykańska Akademia Filmowa kolejny raz przyzna swoje prestiżowe nagrody. - Dla mnie ceremonia oscarowa to ważny moment, uosabia mitologię kina amerykańskiego i nie tylko, uosabia pewnego rodzaju spektakl, którym kino jest - mówi Błażej Hrapkowicz, dziennikarz Czwórki. 

Od ponad 20 lat galę oscarową ogląda też krytyk filmowy Michał  Oleszczyk. - Będę oglądał też w tym roku, choć myślę, że jesteśmy w innej erze, niż ta, kiedy zaczynaliśmy oglądać Oscary - przyznaje. - Ilość widzów gali maleje z roku na rok. Dla młodych to już niekoniecznie wyznacznik wartości, dla wielu to pewien relikt przeszłości Hollywoodu, które może zbyt wiele dekad sobie czegoś gratulowało, zamiast się z czegoś bardziej rozliczać - dodaje. 

Krytycy zauważają, że amerykańskie nagrody filmowe przechodzą pewien kryzys tożsamości, są w momencie zmiany. Ten proces wciąż trwa, a gdy się zakończy Oscary będą inne. - Tęsknię za czasami, gdy ta noc była masową rozrywką - przyznaje gość "Hrapkowidza". - Rok 1998, rok "Titanica", był najbardziej oglądaną gala wszechczasów. Tej nocy obejrzało ją ponad 60 milionów ludzi na świecie - przypomina. 


Posłuchaj
23:31 czwórka hrapkowidz 12.03.2023.mp3 O Oskarach 2023, nominowanych filmach, aktorach i aktorkach opowiadają krytycy filmowi (Hrapkowidz/Czwórka)

 

W tym roku ceremonię wręczenia Oscarów poprowadzi prezenter Jimmy Kimmel, którego krytycy cenią za odwagę, żarty, lekko drapieżny humor, adekwatny do uroczystości. 

W gronie faworytów do nagrody znajdują się filmy takie jak "Duchy Inisherin", "Fabelmanowie" oraz "Wszystko wszędzie naraz". Wśród nominowanych do tegorocznych Oscarów filmów jest również "IO" Jerzego Skolimowskiego, który ma szansę na zdobycie nagrody dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego. W tej kategorii rywalizuje pięć filmów, w tym "Na Zachodzie bez zmian" z Niemiec, "Argentyna, 1985" z Argentyny, "Blisko" z Belgii, "IO" z Polski oraz "Cicha dziewczyna" z Irlandii.

Wciąż Cameron i Spielberg

W kategorii Najlepszy film nominowano: "Na Zachodzie bez zmian", "Avatar. Istota wody", "Duchy Inisherin", "Elvis", "Wszystko wszędzie naraz", "Fabelmanowie", "Tar", "Top Gun: Maverick", "W trójkącie", "Woman Talking". 

W kategorii Najlepszy reżyser nominowani zostali: Martin McDonagh za "Duchy Inisherin", Daniel Kwan i Daniel Scheinert za "Wszystko wszędzie naraz", Steven Spielberg za film "Fabelmanowie", Todd Field za "Tar" oraz Ruben Ostlund za film "W trójkącie". 

Znów wśród nominowanych pojawiają się nazwiska Spielberga i Camerona. - Moim zdaniem Spielberg nominowany jest za film najsilniejszy w całej stawce, za "Fabelmanów", choć raczej nie ma szans wygrać. To obraz nostalgiczny, podsumowujący, autobiograficzny - mówi gość Czwórki. - On i Cameron ("Avatar. Istota wody") to mistrzowie nowego-starego Hollywoodu, którzy na naszych oczach od lat kręcą filmy. Są wierni sobie - dodaje. 

Fabelmanowie - The Fabelmans | Trailer | Wkrótce w kinach!/Monolith Films

Na uwagę krytyków zasłużył również film Danielów (Dan Kwan i Daniel Scheinert) "Wszystko wszędzie naraz". - Ten obraz też oddaje hołd tym wspomnianym reżyserom, szczególnie Spielbergowi przez dobór obsadowy Ke Huy Quana - mówią. - To film z niezależnej amerykańskiej wytwórni, który okazał się przebojem. Wydaje się, że jest on opowiedziany dla widza wychowanego na internecie, na multiversum, na przebodźcowaniu. Jest też opowiadany w taki sposób. Myślę, że on wygra m.in. dlatego, że wybierając go Akademia poczuje się nowocześnie. Ten film zwiastuje takie kino jutra, które będzie niesłychanie eklektyczne i będzie się bawiło formą bez żadnych ograniczeń - ocenia Michał Oleszczyk. 

Wszystko wszędzie naraz - Zwiastun PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

Błażej Hrapkowicz i Michał Oleszczyk zauważają też spójne przesłanie nominowanych do Oscarów obrazów. Hasło "trzeba być miłym" wybrzmiewa w wielu z nich.  

Najlepszą aktorką mogą zostać: Cate Blanchett za "Tar", Ana de Armas za "Blondynkę", Andrea Riseborough za rolę w filmie "To Leslie", Michelle Williams za "Fabelmanów", Michelle Yeoh - "Wszystko wszędzie naraz".  

Ze względów artystycznych Błażej Hrapkowicz stawia na drugim miejscu film "Tar", który ocenia jako odważny pod względem scenariuszowym i reżyserskim, trafiający w sam środek ważnych współcześnie dyskusji. - To znakomity współczesny moralitet, który nie boi się dotknąć palących, śliskich tematów współczesnych. Reżyser rozegrał tę swoją symfonię przy pomocy wspaniałej aktorki - Cate Blanchett - podkreśla gość Czwórki. - To film majestatyczny, długi, głęboki, skomplikowany. Na pewno będziemy do niego wracać. Może być jednak zbyt wyrafinowany i chłodny, jak na gusta Akademii. 

Tar - Zwiastun PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

Statuetkę w kategorii Najlepszy aktor mają szansę dostać: Austin Butler za rolę w filmie "Elvis", Brendan Fraser za film "Wieloryb", Colin Farrell za "Duchy Inisherin", Bill Nighy za "Living" i Paul Mesal za "Aftersun".

Faworytami Błażeja Hrapkowidza w wyścigu po nagrodę dla Najlepszego aktora są Paul Mesal za "Aftersun" i Colin Farrell za "Duchy Inisherin". Michał Oleszczyk wątpi w wygraną Mesala, gdyż jest on zbyt młodym aktorem, zaś Farrell może okazać się czarnym koniem tego wyścigu. - Myślę jednak, że wygra Brendan Fraser za film "Wieloryb" - zdradza. - Mimo fali krytyki, jaka uderzyła w ten film, to mieliśmy też do czynienia z zalewem dobrych uczuć. Ta nagroda może być uznaniem dla rzemiosła aktora - dodaje.

WIELORYB (The Whale) | Zwiastun PL | W kinach od 17 lutego/Monolith Films

 

W kategorii Najlepszego aktora w roli drugoplanowej nominowani zostali: Brendan Gleeson w produkcji "Duchy Inisherin", Brian Tyree Henry w filmie "Most", Judd Hirsch z opowieści "Fabelmanowie", Barry Keoghan w "Duchach Inisherin" oraz Ke Huy Quan w filmie "Wszystko wszędzie naraz". 

Jako Najlepszą aktorkę w roli drugoplanowej nominowane są: Angela Bassett z "Czarnej Pantery: Wakanda w moim sercu", Hong Chau w filmie "Wieloryb", Kerry Condon w produkcji "Duchy Inisherin", Jamie Lee Curtis za film "Wszystko wszędzie naraz" oraz Stephanie Hsu we "Wszystko wszędzie naraz". 

95. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca 2023 roku. w Los Angeles. Transmisja zaczyna się o 1 w nocy z 12 na 13 marca. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Michał Oleszczyk

Data emisji: 12.03.2023

Godzina emisji: 14.05

pj

Czytaj także

Jerzy Skolimowski. Klasyk mimo woli

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 11:00
Jerzy Skolimowski to niekwestionowany klasyk polskiego kina, który kompletnie nie pasuje do tego określenia. - Nie reprezentuje "zabetonowanego" stylu, tylko cały czas zaskakuje, także w najnowszym filmie "IO" - mówi krytyk Błażej Hrapkowicz.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Skolimowski z "IO" powalczy o Oscara

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 21:00
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do najważniejszych nagród świata kina. W kategorii najlepszy film międzynarodowy o statuetkę Oscara powalczy obraz Jerzego Skolimowskiego. "IO" będzie konkurował m.in. z filmami "Blisko" i "The Quiet Girl" oraz z "Na Zachodzie bez zmian".  
rozwiń zwiń