"Juliusz" atakuje. Debiut "na ostro i bez przebacz"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 16:30
- Czekałem na "Juliusza", bo uważam, że debiut powinien zaatakować. Tymczasem dostawałem różne komercyjne propozycje, ale one były letnie - opowiada debiutujący w roli reżysera Aleksander Pietrzak.
Audio
  • "Juliusz" - czy to komedia, jakiej w Polsce jeszcze nie było? (Czwórka/Hrapkowidz)
  • Relacja z premiery filmu "Juliusz” Weronika Puszkar rozmawia ze scenarzystą Kacprem Rucińskim, aktorami Janem Peszkiem, Wojciechem Mecwaldowskim i Anną Smołowik (Stacja kultura/Czwórka)
Wojciech Mecwaldowski jako Juliusz
Wojciech Mecwaldowski jako JuliuszFoto: mat. prasowe/Kino Świat

Po "Planecie singli" zamarzyło nam się, żeby zrobić coś mniejszego, ale z ostrzejszym poczuciem humoru Michał Chaciński

Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki - w tej roli Wojciech Mecwaldowski, którego głównym problemem w życiu jest ojciec (Jan Peszek) - nieustająco imprezujący artysta-malarz. Kiedy senior przeżyje drugi zawał serca, a mimo to odmówi zmiany stylu życia, Juliusz będzie musiał znaleźć sposób na to, by wpłynąć na jego zachowanie. - Nigdy nie chcę robić filmów tylko śmiesznych, tylko zabawnych, czystych komedii. Im więcej skali emocjonalnej można widzom dać, tym film jest lepszy - przekonuje reżyser. 


Aleksander Pietrzak Aleksander Pietrzak

Alek Pietrzak z duetem producenckim Michał Chaciński i Radek Drabik spotkał się na planie "Planety singli". - Robił wtedy "second unit" i od razu zwrócił naszą uwagę tym, jak dobrze czuje się w komediowym gatunku - wspomina Chaciński. - Potem obejrzeliśmy jego krótkie metraże, oba nas zdobyły,  i na dodatek wpisywały się w naszą wizję "Juliusza" - dodaje.  

Na planie w ogóle nie było nam do śmiechu. Były takie dni, że przychodziłem na plan i byłem przekonany, że nie udźwigniemy tej produkcji Aleksander Pietrzak

Jak powstawał scenariusz do "Juliusza"? Co znalazło się w 900-stronnicowym scenopisie? Jaka jest najważniejsza rola reżysera na planie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Aleksander Pietrzak (reżyser), Michał Chaciński (producent i współautor scenariusza)

Data emisji: 9.09.2018

Godzina emisji: 14.07

kul/kd