"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
Kadr z filmu Tata
Kadr z filmu "Tata"Foto: mat.pras./Warner Bros Polska

Film z klipu

"Tata" jest fabularnym debiutem Anny Maliszewskiej - utytułowanej reżyserki wideoklipów m.in. dla Sistars, Reni Jusis i Smolika. Pomysł na ten film wziął się właśnie z teledysku - jest rozwinięciem wątków z "Samotnego taty" Marii Peszek. - Po zrobieniu tego klipu dostałam dużo wiadomości, że udało się nam stworzyć nieokrzesanego, ale ciekawego bohatera i intrygujący świat. Okazało się, że te niecałe pięć minut rozbudziło u widzów ciekawość i chęć, żeby zobaczyć ciąg dalszy tej historii - opowiada gość Czwórki. - Teledysk był trampoliną do tego, żeby zbudować historię, wypełnić ją treścią i nadać jej myśl.

Świat z perspektywy małych dziewczynek

Główny bohater filmu - Michał - jest kierowcą TIR-a i ojcem samotnie wychowującym córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Kiedy jest w trasie, jego córką opiekuje się ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy ukraińska niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą. - Już na początku pracy nad scenariuszem wiedziałam, że tata musi gdzieś jechać i muszą mu w tym towarzyszyć dwie dziewczynki, bo interesował mnie świat widziany z perspektywy małych kobiet - tłumaczy rozmówczyni Błażeja Hrapkowicza. - Zależało mi, by uchwycić moment "przejścia", kiedy dziecko zaczyna dojrzewać. W przypadku dziewczynek jest to szczególnie interesujące i na tym postanowiłam się skupić.

TATA I Oficjalny zwiastun #1 / Warner Bros Polska

Tacierzyństwo, czyli czego boją się mężczyźni

Ale "Tata" porusza także kwestię trudnego ojcostwa. - Obserwuję to, że mężczyźni z pokolenia urodzonego w latach 60., 70,. 80., często wychowani bez udziału mężczyzn, wycofali się z życia rodzinnego. Nie do końca wiedzą, jak być ojcem, jak być miękkim, czułym, delikatnym, wrażliwym. Jak stawiać na komunikację, która jest bardzo ważna w związkach, a jednocześnie być mężczyzną. Dużo się mówi o macierzyństwie. Chciałabym, żeby przyszedł czas na tacierzyństwo, bo to pomoże kobietom i mamom - opowiadała w Polskim Radiu Anna Maliszewska.  

Zobacz także:

Życie w drodze i na parkingu

Z formalnego punktu widzenia "Tata" jest filmem drogi. Ale jak zauważa autor audycji, świat zbudowany przez reżyserkę jest szczególny i unikalny. - Choć fabuła jest mi bliższa, to od dawna interesują mnie dokumentalne poszukiwania. Uwielbiam prawdziwe miejsca, prawdziwych ludzi i prawdziwe sytuacje - opowiada gość audycji. - Kiedy zaczęliśmy razem z operatorem Kajetanem Plisem bywać na parkingach i oglądać świat kierowców TIR-ów, to odkryliśmy świat, który całkowicie nas zauroczył. Życie toczy się tam w zamkniętej społeczności. Kierowcy grają w szachy, czytają książki, wspólnie grillują, dyskutują. "Tata" powstawał też w nieco innej rzeczywistości, w przełomowym czasie - był kręcony w czasie pandemii i w przededniu wojny - dodaje Maliszewska.      

Posłuchaj
21:08 CZWÓRKA Hrapkowidz - Tato 19.02.2023.mp3 O filmie "Tata" opowiada reżyserka Anna Maliszewska (Hrapkowidz/Czwórka)

W filmie zagrali polscy i ukraińscy aktorzy, w roli głównej wystąpił Eryk Lubos. Obraz zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2022 roku i został zakwalifikowany do konkursu głównego "Złote lwy" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2022

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Anna Maliszewska (reżyserka)

Data emisji: 19.02.2023

Godzina emisji: 14.16

kul

Czytaj także

"Wyobraźnia to wolność". Agnieszka Smoczyńska o "Silent Twins"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 16:00
- "Silent Twins" to opowieść o dwóch światach. Wewnętrznym, bardzo bogatym i kolorowym choć czasami też mrocznym, i zewnętrznym - przytłaczającym, szarym, codziennym - opowiada reżyserka filmu Agnieszka Smoczyńska.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Titanic" wraca do kin. Film będzie można oglądać w wersji 3D 4K HDR

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 09:00
Melodramat wszech czasów wraca na duży ekran. Premiera zremasterowanej wersji "Titanica" już 10 lutego. Film będzie wyświetlany z polskimi napisami, w rozdzielczości 4K i z efektami 3D. Pamiętajmy też, że obraz z 1997 roku jest pod pewnymi względami przełomowym dla hollywoodzkiej kinematografii. 
rozwiń zwiń