Agnieszka Smoczyńska o "Silent Twins". Powiedziały "nie" poprzez milczenie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 18:00
- W szkole dyrektor zwalniał je pięć minut przed końcem lekcji, by dzieci nie znęcały się nad nimi. Musiały wychodzić wcześniej. Można sobie zadać pytanie, czy nie można było porozmawiać z rodzicami tamtych dzieci, które przecież były oprawcami wobec nich - mówiła o bohaterkach swojego filmu "Silent Twins" reżyserka Agnieszka Smoczyńska na antenie radiowej Dwójki.
Agnieszka Smoczyńska
Agnieszka SmoczyńskaFoto: PAP/Adam Warżawa

"Silent Twins" narobił sporo zamieszania w Cannes, spodobał się w Stanach Zjednoczonych, a jury 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodziło go Złotymi Lwami. Film jest anglojęzycznym debiutem reżyserki Agnieszki Smoczyńskiej. Już wkrótce wejdzie na ekrany kin w całej Polsce.

Popychane, przezywane

Akcja filmu toczy się w Walii, w latach 70. XX wieku. Czarnoskóre bliźniaczki June i Jennifer Gibbons decydują się zamilknąć. Ze światem komunikują się tylko poprzez swoją twórczość - literacką i plastyczną. Film opowiada dramatyczną historię ich życia, przenosi jednak widza także do świata wyobraźni głównych bohaterek. - Jako kilkulatki przez to, że poruszały się w synchronie, w zwolnionym tempie, co bardzo denerwowało rówieśników, a także bardzo odważnie i dumnie odpowiadały swoim zachowaniem na to, że były popychane i przezywane, postanowiono je przenieść do szkoły specjalnej - opowiadała o bohaterkach swojego filmu Agnieszka Smoczyńska.

Oddać świat wyobraźni, świat wewnętrzny głównych bohaterek 

Historia filmu "Silent Twins" zaczęła się w chwili, gdy do polskiej reżyserki zgłosiła się Andrea Seigel, autorka scenariusza napisanego w oparciu o biografię bliźniaczek. Po obejrzeniu "Córek dancingu", uznała ona, że to właśnie Agnieszka Smoczyńska będzie w stanie najlepiej ich historię opowiedzieć. - Kiedy Andrea zobaczyła mój pierwszy film, "Córki dancingu" w Stanach, powiedziała, że jestem idealną reżyserką, by móc oddać świat wyobraźni, świat wewnętrzny głównych bohaterek w sposób może nie najbliższy, ale taki, który nie będzie ranił głównych bohaterek - opowiadała twórczyni filmu.


[YouTube/Gutek Film]

"To najbardziej przerażająca i dramatyczna część tej historii"

Bliźniaczki, które w dzieciństwie przestały komunikować się ze światem zewnętrznym, pozostały jednocześnie w bardzo bliskim i niezrozumiałym dla świata zewnętrznego kontakcie ze sobą nawzajem. Dziewczynki miały problemy w szkole, a potem z prawem, trafiły wreszcie do szpitala psychiatrycznego, w którym spędziły 11 lat, mimo że nigdy tak naprawdę nie stwierdzono, że były chore psychicznie. - To jest najbardziej dramatyczna i przerażająca część tej historii. W wieku kilku lat dziewczynki przestały odzywać się do najbliższego otoczenia, mówiły niewyraźnie, miały też delikatną wadę wymowy; gdy poszły do szkoły przestały odzywać się do rówieśników i nauczycieli - opowiadała Smoczyńska.


Czytaj także:

Pisały opowiadania, książki, wiersze

Jaki mógł być powód ich milczenia? - June w jednym z wywiadów powiedziała, że je po prostu bullyingowano, prześladowano, były dwiema czarnoskórymi siostrami w białym środowisku w Haverfordwest w Walii, gdzie do imigrantów, czarnoskórych odnoszono się bardzo negatywnie. Powiedziały "nie" poprzez milczenie, poprzez swoje zachowanie, jednocześnie pisząc i komunikując się z nauczycielami poprzez słowo pisane. Pisały krótkie notki, opowiadania, książki, wiersze, więc chciały dotrzeć do ludzi spoza ich świata - mówiła reżyserka.


Posłuchaj
27:46 PR2 2022_10_07-17-30-26-smocz.mp3 Agnieszka Smoczyńska o filmie "Silent Twins" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Świat wewnętrzny w słowach i obrazach 

I to właśnie poprzez twórczość, wiersze, opowiadania, książki mamy możliwość poznać życie wewnętrzne bliźniaczek. Agnieszka Smoczyńska miała dostęp do pisanych przez siostry tekstów dzięki Marjorie Wallace, autorce książki "Milczące bliźniaczki", na podstawie której powstał scenariusz filmu. W warstwie wizualnej filmu ma też odzwierciedlenie twórczość plastyczna bliźniaczek. Są to animacje, które przenoszą nas do wyobrażonego świata.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Agnieszka Smoczyńska (reżyserka)

Data emisji: 7.10.2022

Godzina emisji: 17.30

djr


Czytaj także

Łódź - stolica polskiej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 17:00
- Tutaj rodziła się polska kinematografia i przez wiele lat Łódź była nieformalną stolicą polskiego kina, stąd nazwa HollyŁódź - mówił w audycji "Za jeden uśmiech" Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reżyserka filmu "Simona": kontakt ze zwierzętami wypełniał ją czułością i miłością

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 12:00
- W filmie pojawiają się trzy zabicia Simony, są to zabicia ze strony rodziny, ze strony ludzkiej. To historia skomplikowana, jak wiele historii rodzinnych, ale tu mamy jeszcze rodzinę, w której byli malarze, pisarze, pisarki, wszyscy byli bardzo sławni - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego "Simona" o Simonie Kossak.
rozwiń zwiń