Piosenki na 100-lecie: Dezerter "Spytaj milicjanta"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 17:00
Milicja Obywatelska, czyli MO, powstała w roku 1944, a w 1983 roku zaśpiewali o niej członkowie punkrockowej formacji Dezerter. - "Spytaj policjanta" był jak policzek wymierzony w MO. Mimo to utwór ukazał się oficjalnie, choć kryje się za tym partyzancka historia - opowiada Bartek Koziczyński.
Audio
  • Piosenki na 100-lecie: Jak Dezerter "pytał milicjanta"? (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Koncert zespołu Dezerter w czerwcu 1985 roku. Na zdjęciu pierwszy wokalista grupy - Dariusz Andrzej Hajn, znany jako Skandal
Koncert zespołu Dezerter w czerwcu 1985 roku. Na zdjęciu pierwszy wokalista grupy - Dariusz Andrzej Hajn, znany jako Skandal Foto: PAP/Marek Wychowaniec

Czytaj także
jacek kaczmarski 1200 pap.jpg
Piosenki na 100-lecie: "Mury" Jacka Kaczmarskiego

Wszystko zaczęło się od konkursu zorganizowanego m.in. przez dziennikarza Polskiego Radia, Marka Wiernika. - To on dostrzegł Dezertera i to on - wraz z ówczesnym szefem wytwórni Tonpress - pomógł im w tym konkursie zaistnieć. - Zespół nie wygrał nagrody głównej, ale został uhonorowany możliwością wydania singla tłoczonego na winylu. Niestety, kiedy Dezerter wszedł do profesjonalnego studia nagraniowego okazało się, że nie dysponuje ani odpowiednimi umiejętnościami, ani odpowiednim sprzętem - wspomina Bartek Koziczyński i opowiada, jak przebiegał proces rejestrowania materiału oraz co wydarzyło się na spotkaniu z cenzorami, że pozwolili oni na oficjalną publikację prześmiewczych utworów "Ku przyszłości" i "Spytaj milicjanta".

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to nowy muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/kk

Czytaj także

Panny Sprawiedliwe. Wokalistki opowiadają o historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 14:30
1 lutego odbędzie się premiera płyty "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata", czyli kolejnej odsłony cyklu "Panny Wyklęte". - Znów przygotowaliśmy album, który niesie ze sobą ogromny ładunek emocji. Być może dlatego, że wszystkie utwory śpiewają na nim kobiety, one też same piszą sobie teksty - opowiada pomysłodawca i muzyk, Darek Malejonek. 
rozwiń zwiń