Piosenki na 100-lecie: Kult "Lewy czerwcowy"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 11:30
- To jeden z tych utworów, który wprowadził Kult na listy przebojów. To radosna, imprezowa piosenka, z mocnym politycznym kontekstem - opowiada dziennikarz muzyczny Jacek Nizinkiewicz.
Audio
  • Czego mógł się obawiać pan Waldek z "Lewego czerwcowego" Kultu? (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Kazik Staszewski był jednym z artystów, który wystąpił w studiu koncertowym Czwórki
Kazik Staszewski był jednym z artystów, który wystąpił w studiu koncertowym CzwórkiFoto: Czwórka

Czytaj także
dezerter 1200 pap.jpg
Piosenki na 100-lecie: Dezerter "Spytaj milicjanta"

"Lewy czerwcowy" pochodzi z wydanej w 1998 roku płyty "Ostateczny krach systemu korporacji", a jego nieoficjalny tytuł brzmi "Panie Waldku, pan się nie boi". - Tekst utworu nawiązuje do upadku rządu Jana Olszewskiego i powołania gabinetu Waldemara Pawlaka. Kazik zastosował tu rzadko stosowany w polskiej muzyce zabieg, a mianowicie o poważnych sprawach opowiedział w bardzo lekki sposób - ocenia dziennikarz "Rzeczpospolitej" i "Teraz Rocka" i tłumaczy, co "Lewy czerwcowy" ma wspólnego z dokumentem "Nocna zmiana" oraz dlaczego "Ostateczny krach systemu korporacji" jest - jego zdaniem - "ostatnim wielkim albumem Kultu".

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/pg

Czytaj także

Prawdziwa twarz Kazika. Miś czy wojownik?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 17:15
Autobiografia Kazika Staszewskiego pt. "Idę tam gdzie idę" to książka, która mówi o karierze artysty, kulisach powstania i działalności Kultu, ale przede wszystkim - o jego pozazawodowym życiu i podejściu do świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kazik. Biała księga". Czego nie wiedziałeś Kaziku?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 22:00
- Różne barwne historie się Kazikowi przytrafiały - mówił Wiesław Weiss, autor książki "Kazik. Biała księga" o życiu i muzyce Kazika Staszewskiego, w rozmowie z Bartkiem Koziczyńskim.
rozwiń zwiń