Polskie Radio
Section05
polska piosenka

Pierwsze opolskie festiwale. "Dzięki Opolu rozkwitły niezwykłe kariery"

- Wiele ówczesnych gwiazd odmówiło udziału, dzięki temu pierwszy festiwal wykreował nowe postaci polskiej sceny, jak Ewa Demarczyk, Bohdan Łazuka, Karin Stanek i Niebiesko-Czarni. Drugą ważną siłą tego pierwszego festiwalu były zespoły i kabarety studenckie. Nie było artystów z górnej półki, więc zaczęła się tworzyć nowa górna półka - mówił Michał Wilczyński o I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Andrzej Zieliński Opole festiwal w Opolu polska piosenka Dwójka Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Jacek Fedorowicz Michał Urbaniak Bohdan Łazuka Michał Wilczyński Jan Kawecki Paweł Brodowski Ewa Demarczyk Karin Stanek Czesław Niemen Mateusz Święcicki Jerzy Grygolunas

Joanna Nojszewska: Wojciech Młynarski pisał o codziennym życiu kobiet

- Stawiam taką tezę, że nie byłoby tak wrażliwego na kobiecą optykę autora Wojciecha Młynarskiego, gdyby nie dom - jak to sobie nazwałam - pełen kobiecych furkotów - mówiła w "Poranku Dwójki" Joanna Nojszewska, autorka książki "Kobiety, które śpiewały Młynarskiego".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Nojszewska Wojciech Młynarski Dwójka Paweł Siwek polska piosenka pisarze i poeci biografia kobieta piosenka Halina Kunicka

40-lecie utworu "Słodkiego, miłego życia". Łosowski: to jeden z największych polskich hitów

Piosenka "Słodkiego, miłego życia" stała się jednym z największych przebojów Kombi. - Nie ma piosenki, która tak podrywa naszą publiczność jak do "Słodkiego miłego życia". Obecnie ta euforia jest większa niż w latach 80. - mówi w "Muzycznej Jedynce" Sławomir Łosowski (Kombi Łosowski). 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Kombi muzyka rozrywkowa piosenka Sławomir Łosowski polska piosenka MUZYKA

"Zimno mi" - drugi solowy singiel Olki. "Moim jedynym kluczem jest bycie sobą"

- Teraz szukam, mam ochotę robić różne rzeczy, więc działam. Nie chcę się określać gatunkowo. Jestem niezależną artystką, więc mogę sobie na to pozwolić - mówi w "Muzycznej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia Olka, czyli Aleksandra Borak-Pietrzak, której najnowszy singiel "Zimno mi" ukazał się w połowie września. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Will piosenka polska piosenka album Olka Aleksandra Borak-Pietrzak

Sara Kordowska z albumem "Matki Wynalazku": pojawia się wiele uniwersalnych motywów

- W odróżnieniu do pierwszej płyty pojawia się więcej takich motywów uniwersalnych, trochę więcej szczęścia, luzu, bo już nie myślę w ten sposób o życiu, że to jest pasmo jakichś trudów i cierpień, tylko odnajduję w tym dobre rzeczy - mówi w radiowej Jedynce Sara Kordowska o nowej płycie pt. "Matki wynalazku". 
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik Sara Kordowska album piosenka Pop polska piosenka

"Inny nie będę" - debiutancka płyta Marka Kaliszuka. "Marzyłem o niej przez długi czas"

Pojedyncze utwory, zawsze z własnymi tekstami Marka Kaliszuka, często z muzyką, której był współautorem, zaczęły pojawiać się w przestrzeni cyfrowej od roku 2017. Tak rodził się album "Inny nie będę", który właśnie trafia do słuchaczy. - To jest moja debiutancka płyta, którą nagrywałem przez kilka lat. Przez wiele lat ją obiecywałem i marzyłem o niej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Kaliszuk. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Will piosenka polska piosenka album Marek Kaliszuk Polskie Radio Agencja Muzyczna

Piosenki duetu Przybora-Wasowski. Maria Szabłowska: to wzorce dla kolejnych pokoleń

- Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski ustawili poziom polskiej piosenki bardzo wysoko i mieli ogromny wpływ na kolejne pokolenia - powiedziała w "Czterech porach roku" dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska przed koncertem z cyklu "To, co najpiękniejsze" z piosenkami Kabaretu Starszych Panów, który transmitowaliśmy na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska koncerty w Polskim Radiu Polskie Radio polska piosenka Maria Szabłowska piosenka Kabaret Starszych Panów Jeremi Przybora Jerzy Wasowski Joanna Trzepiecińska Joanna Kołaczkowska Katarzyna Pakosińska Olga Szomańska Klementyna Umer

"Zyskały długowieczność i drugie życie". Jak powstawały kultowe piosenki Marka Dutkiewicza?

Zastanawiał się, czy Jolka pamięta, pragnął biegać aleją gwiazd, narzekał na szklaną pogodę, życzył słodkiego, miłego życia, ale prosił też, by podarowano mu trochę słońca... W Programie 1 odwiedził nas autor wielu przebojów, Marek Dutkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Marek Dutkiewicz muzyka rozrywkowa piosenka Majka Jeżowska Dwa plus Jeden polska piosenka Sławomir Łosowski

"Czas nas uczy pogody". Jacek Cygan zaprasza na koncert

- Razem ze mną na scenie, prowadząc państwa w podróż po moich największych przebojach, będzie Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective ze znakomitym dyrygentem i reżyserem Mateuszem Walachem, a także znakomici artyści: Joanna Smajdor, Magdalena Zawartko oraz Artur Caturian - tak Jacek Cygan zaprasza na swój najbliższy koncert w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Jacek Cygan koncert Warszawa polska piosenka