Numer Raz: "Ławka" to hołd dla mojego osiedla

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 15:40
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały ulubione utwory słuchaczy Czwórki. Tym razem o piosence "Ławka, chłopaki z bloków" opowiada Numer Raz.
Numer Raz
Numer RazFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Zobacz
marika kulisy kultury 1200.jpg
Był sobie numer: Marika "Moje serce"

Ten numer to wspólne dzieło rapera Numer Raz oraz skretchera DJ Zero. Utwór znalazł się na debiutanckiej płycie artystów "Muzyka, bloki, skręty", którego premiera odbyła się w 2004 roku. - Wychowałem się na osiedlu, na którym ławki były na porządku dziennym, bo tam toczyło się nasze życie - wspomina Numer Raz. - Podróż do centrum Warszawy to była wyprawa jak na drugi koniec Polski. Nie było metra, jeździliśmy autobusami, takie wycieczki były niesamowitą przygodą, a ławka była moją ostoją.    

Posłuchaj
04:07 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - byl sobie numer 09 09 2021.mp3 Był sobie numer. Numer Raz (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Zobacz
Rosalie 1200 Zuza Krajewska.jpg
Był sobie numer: Rosalie. "Nie mów"

"Ławka, chłopaki z bloków" to był hymn dla najbliższych kumpli Numera, dla ich osiedla i dla klimatu, który panował wtedy na polskiej scenie hip-hopowej. - To były magiczne chwile i magiczne czasy - opowiada raper. - Z jednej strony ciężko pracowałem niemalże od dzieciństwa, a z drugiej - odczuwałem olbrzymią beztroskę. Muzyka była dla mnie odskocznią i to właśnie było główną inspiracją dla "Ławki".

Posłuchaj także:

Zobacz
Łąki Łan koncert sylwestrowy 2020-12-18 _ 1200_1.jpg
Był sobie numer: Łąki Łan "Galeon"

Do utworu powstał "osiedlowy klip". - Mieliśmy na to 15 tysięcy złotych i zdecydowaliśmy się kręcić na naszej "ośce" - dodaje Numer Raz. - Ekipą filmową zawiadywał "Tygrys", w klipie wystąpili moi kumple, i całe szczęście, bo pod koniec zdjęć zatrudniony na planie wózkowy już nie był w stanie go obsługiwać. Musieliśmy przejąc jego obowiązki - śmieje się rozmówca Kuby Pazia.

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Kuba Paź

Data emisji: 00.09.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Kabe: "Albinos" pochodzi prosto z muzycznego getta

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 12:40
Ma 19 lat, jest obywatelem Europy i właśnie wydaje EP-kę "Albinos". Czy Kabe będzie autorem najważniejszego trapowego debiutu 2020 roku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sebastian Fabijański: rapu słuchałem, ale nigdy nie tańczyłem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 16:10
- W rapie nie ma miejsca na żadną kreację. Tak przynajmniej to widzę. Każdy fałsz jest wyczuwalny, a mnie interesuje wysyłanie tylko prawdziwych komunikatów - mówi Sebastian Fabijański, aktor, który zadebiutował w tym roku płytą "Prymityw". 
rozwiń zwiń