Polskie Radio
Section05
Sebastian Fabijański

Sebastian Fabijański: "Powstaniec 1863" to dla mnie film symboliczny

- Ten film przyszedł do mnie w bardzo trudnym momencie życia, kiedy dominował u mnie smutek i poczucie odrzucenia. Dostałem do zagrania rolę człowieka potrzebnego. I to było bardzo kojące - opowiada Sebastian Fabijański, który w filmie "Powstaniec 1863" wciela się w postać księdza generała Stanisława Brzóski. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM film polski kino KULTURA Powstanie Styczniowe Sebastian Fabijański Adam Smolarek

Film "Powstaniec 1863" wchodzi do kin. "Dla takich historii powstała kinematografia"

Na ekrany kin wchodzi pierwszy od ponad 30 lat film fabularny "Powstaniec 1863" powiadający o powstaniu styczniowym. - Dla takich historii jak historia ks. Stanisława Brzózki stworzona została kinematografia - mówił na antenie Jedynki Sebastian Fabijański, wcielający się w filmie w postać ks. Brzózki. 
Zobacz więcej na temat:  kino film polski Martyna Podolska historia Polski Powstanie Styczniowe Sebastian Fabijański Daniel Olbrychski Tadeusz Syka

Reżyser filmu "Powstaniec 1863": mam satysfakcję, że podjęliśmy rękawicę

- Byłem zirytowany, że nikt temu tematowi nie poświęca czasu. Po 1945 roku w polskiej świadomości utarło się niestety, że powstanie styczniowe było niepotrzebne itd. Nie wolno nam dyskutować o sensowności wybuchu powstań, bo myśmy nie byli w tamtych realiach - mówił w "Poranku Dwójki" Tadeusz Syka, reżyser i producent filmu "Powstaniec 1863".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Sebastian Fabijański Tadeusz Syka Paweł Siwek Dwójka FILM KULTURA film polski

Premiera filmu "Powstaniec 1863" tuż przed 161. rocznicą wybuchu powstania styczniowego

Niespełna dwa tygodnie przed 161. rocznicą wybuchu powstania styczniowego na ekrany polskich kin wchodzi "Powstaniec 1863". To pierwszy od 30 lat film poświęcony temu zrywowi niepodległościowemu. Zrealizowana z wielkim rozmachem produkcja przedstawia obraz walk z rosyjskim imperium z perspektywy legendarnego kapelana, generała Stanisława Brzóski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM premiera Powstanie Styczniowe Sebastian Fabijański Tomasz Miara Trójka

Oscary 2020. Katarzyna Dąbrowska o wygranej "Parasite": to wybór kina bardzo artystycznego

Dziennikarka filmowa Joanna Sławińska zaprosiła do studia Programu I Polskiego Radia wybitnych znawców kina: krytyków filmowych, a także aktorów młodego pokolenia - Katarzynę Dąbrowską oraz Sebastiana Fabijańskiego. Goście w studiu na bieżąco komentowali 92. ceremonię wręczenia Oscarów. Na antenie nie zabrakło również wywiadów ze znanymi aktorami oraz twórcami "Bożego Ciała" - polskiej produkcji, która pojawiła się wśród tegorocznych nominacji do nagrody. 
Zobacz więcej na temat:  FILM oscary 2020 Joanna Sławińska Sebastian Fabijański Katarzyna Dąbrowska W POLSKIM RADIU Boże Ciało Marek Wałkuski

"Psy 3. W imię zasad". "Kultowość tej serii opiera się na opowieści"

- Nie przeżyłam tych czasów transformacji tak świadomie, raczej pokolenie moich rodziców pamięta te realia, kiedy "Psy" wchodziły na ekrany. Moja wiedza opiera się na opowieściach - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Dominika Walo, jedna z aktorek filmu "Psy 3. W imię zasad".
Zobacz więcej na temat:  film polski Władysław Pasikowski Bogusław Linda Cezary Pazura Marcin Dorociński Sebastian Fabijański Magdalena Piejko Polskie Radio 24

Franz Maurer powraca. Czy po raz ostatni?

– Możemy spodziewać się dobrej kontynuacji pierwszych dwóch części, dobrego kina sensacyjnego. To będzie zamknięcie trylogii – zapowiada aktor Tomasz Schuchardt, który wcielił się w Cegielskiego w filmie "Psy 3. W imię zasad" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Trzecią część serii opowiadającej o losach Franza Maurera możemy oglądać w kinach od 17 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka film polski Jan Komasa Władysław Pasikowski Sebastian Fabijański Marcin Dorociński Boże Ciało Marek Wałkuski Aleksandra Konieczna Tomasz Ziętek Cezary Pazura

Sebastian Fabijański wśród nominowanych do Nagrody im. Z. Cybulskiego

3 grudnia 2019 roku aktorzy Katarzyna Figura i Andrzej Chyra otrzymają specjalne wyróżnienia z okazji 50-lecia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Tego dnia poznamy laureata tej prestiżowej nagrody za rok 2019 rok. Wśród nominowanych obok Bartosza Bieleni, Marii Dębskiej, Elizy Rycembel, Piotra Żurawskiego jest Sebastian Fabijański. Z aktorem rozmawiała Joanna Sławińska. 
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA Joanna Sławińska Sebastian Fabijański

Męska wrażliwość Françoisa Ozona. "Dzięki Bogu" w kinach

Od 11 września w polskich kinach możemy oglądać najnowszy film Françoisa Ozona "Dzięki Bogu". Z tej okazji reżyser odwiedził Warszawę, gdzie rozmawiał z Ryszardem Jaźwińskim, zarówno o tej produkcji, jak i o artystycznych planach na przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM kino Ryszard Jaźwiński Sebastian Fabijański Jan Niebudek Roma Gąsiorowska festiwal filmowy w Gdyni Krzysztof Piesiewicz