Sosnowski i "Hej!". "To ostatni singiel polskiego Toma Waitsa"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 17:20
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Bartek Koziczyński wspomina twórczość Barta Sosnowskiego. 
Sosnowski
SosnowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zachrypnięty, lekko trzeszczący wokal, rozczochrane włosy, poczucie humoru i muzyka będąca połączeniem roots rocka, bluesa, bluegrassu, a nawet country - to były znaki szczególne Sosnowskiego. Porównywany do Joe Cockera i Toma Waitsa artysta wydał dwie solowe płyty. Zmarł 8 września 2021 roku. Ostatnim singlem Sosnowskiego był utwór "Hej" z wydanej w 2020 roku drugiej płyty, zatytułowanej "Tylko się nie denerwuj". - Utwór ten, jak i kilka innych piosenek z tego albumu, powstał jeszcze przy okazji mojego debiutu - wspominał Sosnowski w rozmowie z Barkiem Koziczyńskim.

Posłuchaj
03:49 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - sosnowski 07.10.2021.mp3 Bart Sosnowski "Hej!". Opowieść Bartka Koziczyńskiego (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Tekst do piosenki napisała Ola Górska, życiowa partnerka artysty. - Najpierw powstała wersja angielska, potem trafiła do szuflady. Kiedy Bart znów po nią sięgnął, trzeba było ją trochę pozmieniać - wspomina. - Potem śmialiśmy się, że "Hej!" to była piosenka, którą pisał najdłużej w życiu. 

Posłuchaj także: Sosnowski z płytą "Tylko się nie denerwuj". Hasło, które rozładowuje emocje >>

W pierwszej wersji "Hej!" uwzględniało jedną partię wokalną. - Kiedy wreszcie pojawiła się zwrotka, poczułem, że to musi być duet. A ponieważ piosenka była dialogiem kobiety i mężczyzny, zacząłem szukać wokalistki z chrzęszczącym głosem. W trakcie jazdy samochodem usłyszałem "Meluzynę". To był znak, żeby "Hej!" zaśpiewać z Małgorzatą Ostrowską - wyjaśniał Bart Sosnowski.

Sosnowski feat. Małgorzata Ostrowska - HEJ! (Official Video) / Mystick Production TV

10 grudnia ukaże się pośmiertny album Sosnowskiego zatytułowany "The Hand Luggage Studio".

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Bartek Koziczyński

Data emisji: 07.10.2021

Godzina emisji: 13.43

kul

Czytaj także

Mariusz Duda: "Lockdown Spaces" to zdjęcie z czasów izolacji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 09:00
Wokalista Riverside postanowił zaskoczyć słuchaczy i bez zapowiedzi opublikował solowy album "Lockdown Spaces". - Płyta powstała spontanicznie, podczas sesji do siódmej płyty Lunatic Soul. Kiedy tylko wszedłem do studia pomyślałem, że warto by było przy okazji stworzyć coś zupełnie z niczego - opowiada muzyk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pustynia Błędowska. Tu powstaje polski "desert rock"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 08:20
Błędowska Desert Sessions Music jest otwartą formą tworzenia sztuki, choć zamkniętą na pustyni. - Jako wielki fan zespołówKyuss i Queens Of The Stone Age marzyłem o tym, by pojechać na pustynię i tam zagrać. Udało mi się je spełnić już trzy razy - mówi gitarzysta Adam Krzyżanowski.
rozwiń zwiń