"Jeśli masz" Ero. Jak nie zepsuć bitu słowami?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:00
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Jakub Paź rozmawia z Ero o numerze "Jeśli masz".
Ero w studiu Czwórki
Ero w studiu CzwórkiFoto: Czwórka / Adam Świetlicki

Posłuchaj
szczyl numer raz 1200.jpg
Szczyl w "Numer Raz na fali": dziś jestem świadomy tego, co robię

Michał Gabriel Czajkowski, znany jako Ero, to warszawski raper, który współtworzy m.in. kolektywy Bez Cenzury, JWP i Miejska Metropolia. W tym roku artysta wydał drugi solowy album "Eroizm". - To zbiór myśli, które się kłębiły w mojej głowie podczas lockdownu. Jest to też refleksja po solowym debiucie. Tym razem "okrasiłem" to większą liczbą gości - opowiada. - Myślę, że śmiało mógłbym ten album nazwać "Dzieła wybrane" i mam nadzieję, że dobrze wybrałem - jest to album o mnie i o nas dla was.   

Posłuchaj
02:19 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - ero 18.11.2021.mp3 "Jeśli masz" - jak powstał numer Ero? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Zobacz
magiera press sony 1200.jpg
Gościnnie u Magiery. Starsi i młodsi, schabowy oraz sushi

Wśród 20 numerów, które znalazły się na krążku, jest "Jeśli masz". - Ten kawałek powstał na bicie wrocławskiego producenta L.A. Laski z Whitehouse. Poprosiłem go o to przy okazji naszej pierwszej współpracy - wspomina Ero. - Któregoś dnia dostałem paczuszkę z kilkoma bitami i jeden z nich zwalił mnie z nóg. Niby prosty, zapętlony loop, a miał ogromną siłę rażenia. Pomyślałem: co by do niego napisać, żeby nic nie zepsuć?

Zobacz także:

Zobacz
miętha_6_photo paula potocka 1200.jpg
Miętha: nie boimy się romansu z popem

Stąd wzięły się wersy refrenu: jeśli masz coś lepszego, weź mi puść, bo chyba nie słyszałem, a mam świetny słuch. - Oczywiście nie chodzi o to, że to ja jestem twórcą arcydzieł, tylko że ten bit jest tak dobry - śmieje się raper. - Potem, pisząc wersy, wspomniałem o Włodku i pomyślałem, że idealnie by dopełnił ten kawałek. Włodi się zgodził i dograł swoje zwrotki. 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Jakub Paź

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 13.40

kul/pj

Czytaj także

Deemz - producent, któremu nikt nie odmawia

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 16:50
Po długich latach oczekiwania na debiut Deemza, dziś premiera "Sauce". - Wchodzę jak bomba, od razu na dwój krążkach - śmieje się producent. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tony White: twórczość to osobista rzecz

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 15:00
Tony White już dwa razy wziął udział w konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno". Jego utwory są na dwóch Czwórkowych składankach i na winylu. Artysta nie ustaje w staraniach i wciąż tworzy nowe utwory, których nie omieszka wysłać na Czwórkowy konkurs.
rozwiń zwiń