Duet nastawiony na nostalgię. Bluszcz o piosence "Lata Dwudzieste"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 16:30
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Kuba Piątkowski rozmawia z zespołem Bluszcz o numerze "Lata Dwudzieste".
Duet Bluszcz
Duet BluszczFoto: mat. prasowe

Piosenka "ogniskowa"

Bluszcz to duet z Wrocławia, który porusza się w klimatach elektroniczno-gitarowych. Powstał w 2016 roku z inicjatywy Jarka i Romka Zagrodnych. To reprezentanci muzyki synth-rave, którzy stale czerpią z polskiej fali syntezatorowej lat 80. oraz rockowych klasyków. W 2017 roku pojawił się ich debiutancki album "Junior". Dwa lata później pojawił się drugi krążek zespołu zatytułowany "W Naszych Domach". Niedługo później, w 2020 roku duet zaprezentował trzeci, najbardziej piosenkowy album w swoim dorobku, "Kresz". To właśnie na tej płycie znalazł się numer "Lata Dwudzieste". - Ta piosenka powstała w jeden dzień, melodię stworzyliśmy na gitarze akustycznej podczas posiadówki w kuchni.  Śmialiśmy się z Romkiem, że to było takie "ogniskowe granie" - wspomina Jarek Zagrodny. - Potem wywaliłem tę gitarę, a melodię nagrałem na innych instrumentach. Żeby uciec jak najdalej od "ogniskowych" skojarzeń. 

Nudno, że nawet nie chce się tańczyć 

Tekst do piosenki został zainspirowany muralem. - Mignął mi taki napis: "tu jest tak nudno, że nikt nawet nie chce tańczyć" i zacytowałem te słowa w pierwszym wersie. Każda następna linijka tekstu nawiązywała do nostalgii - dodaje Jarek. - Ale nie chcę, by te słowa były interpretowane jako boomerskie "kiedyś to było, a teraz już nie jest". Zupełnie nie postrzegam tak rzeczywistości - podkreśla muzyk.

Posłuchaj
04:22 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - bluszcz 16.12.2021.mp3 Jak powstał numer "Lata dwudzieste" duetu Bluszcz? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Bluszcz - Lata Dwudzieste / Bluszcz 

Posłuchaj też:

Bluszcz o kryzysie klimatycznym

Artyści przyznają, że uważnie przyglądają się ludziom i światu, a ich teksty są komentarzem do zastanej rzeczywistości. Dowodem na to jest także najnowszy singiel duetu, który ukazał się na początku grudnia 2021 roku. Utwór "Lasy prywatne" powstał jako sprzeciw wobec postaw ludzi, którzy zaprzeczają istnieniu kryzysu klimatycznego. Piosenka ironicznie przywołuje pewne postawy, które ignorują postępujący problem zmian klimatycznych, który dotyczy niemal każdego aspektu naszego życia. Tekst przede wszystkim odwołuje się do kwestii bierności postaw w kwestii dbania o planetę i ekologię.

Bluszcz - Lasy prywatne / Bluszcz 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Jakub Piątkowski

Data emisji: 16.12.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Operacja na demówce. Oxford Drama o "You Only See What You Like"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 15:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Martyna Matwiejuk rozmawia z duetem Oxford Drama o piosence "You Only See What You Like". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Rocka: piszę piosenki jak scenariusze do filmów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 13:50
Wszystko zaczęło się od utworu "Jeep", który stał się jednym z największych viralowych hitów tego roku. 10 listopada ukazał się nowy singiel Julii Rockiej. Pięć dni po premierze "Oficjalna wersja zdarzeń" miała 350 000 wyświetleń na YouTubie i ponad 5,5 miliona wyświetleń TikToków Julii z fragmentem tej piosenki.
rozwiń zwiń