"Happiness" duetu Chair - wielowarstwowy utwór o szczęściu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 18:50
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem o "Happiness" opowiada duet Chair.
Chair
ChairFoto: Asia Babiel/mat.pras.

Chair to międzynarodowy duet multimedialnych artystów - Cura i Hubert Kurkiewicz. Poznali się przez Instagrama, a wszystko za sprawą miłości do krzeseł. Stąd zrodził się pomysł na nazwę. W czerwcu 2022 roku ukazała się ich debiutancka EP-ką "Po co muzyka". To siedem indierockowych piosenek nawiązujących do post punku, new romantic i nowej fali.

Choć koncertują dopiero od ośmiu miesięcy, już udało im się zagrać m.in. na Męskim Graniu, Soundrive, OFF Festiwalu oraz FAMIE. Zostali tam docenieni przez jury i zgarnęli nagrodę im. Maksa Szoca za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną.

Jednym z utworów, który znalazł się na EP-ce jest "Happiness". - To był szkic Cury, wziąłem go na warsztat i dodałem swoje elementy - mówi Hubert Kurkiewicz. - Od początku wiedziałem, że to "kliknie". Nie mogłem zasnąć, mając ten szkic w głowie i zastanawiając się, co z nim zrobić. O trzeciej nad ranem zerwałem się z łóżka i od razu pobiegłem do studia. Nagrałem basy, perkusję i linie melodyczne, żeby ich nie zapomnieć. To mniej więcej przypominało to, czym jest obecnie "Happiness".

Wspólne prace nad utworem trwały jeszcze jakiś czas, a skąd pomysł na ten kawałek? - Robiłem cykl na jeden z portali społecznościowych, o dążeniu do szczęścia, i pomyślałem, że to mógłby być dobry temat - wspomina Cura. - To było także inspiracją dla teledysku do utworu. Pojawiły się w nim także fragmenty filmiku z mojego projektu. To miała być niejako jego kontynuacja.

Utwór opowiada o poszukiwaniu szczęścia, ale jego ważnym elementem jest też sława. I choć członkowie Chair stawiają na to, żeby ich muzyka była przystępna i popularna, to - jak mówią - sami nie chcą być sławni.

- Nie interesuje nas robienie muzyki niszowej - może być awangardowa. Jednak, żeby nasze wartości i praca kończyły się w miarę popowym utworem, którego wielu będzie chciało posłuchać - opowiada Hubert Kurkiewicz. - W tym widzimy wartość i w tę stronę uderzamy.

- Fajnie jest tworzyć ideę, która może być przekazana szerzej. Żeby była tłem do tworzenia dialogu - dodaje Cura. - Dobrze, żeby rezonowała z dużą ilością osób, bo później utwór żyje swoim własnym życiem i uważamy, że to jest bardzo fajne.


Posłuchaj
08:21 Czwórka/Muzyczny Lunch - Chair "Happines" - 15.09.2022.mp3 Duet Chair o historii powstania utworu "Happiness" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Kuba Piątkowski

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 13.40

aw/mat.pras.

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boleo & Follow The Riddim. Historia "Armii Cyborgów"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 18:40
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały najważniejsze utwory ostatnich dekad. Tym razem o "Armii Cyborgów" opowiada Boleo & Follow The Riddim - zwycięzcy zeszłorocznej edycji konkursu Czwórka Reggae Contest.
rozwiń zwiń