Dobrostan to nie stan, to proces, dążenie i poszukiwanie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 17:27
Dobrostan to nie jest tylko świetne samopoczucie, zdrowie czy dobre relacje z bliskimi. Aby mówić o nim, konieczne jest wielowymiarowe spojrzenie na nasze życie. 
Dobrostan nie jest dany raz na zawsze
Dobrostan nie jest dany raz na zawszeFoto: shutterstock/oatawa

- Dobrostan to tak naprawdę słowo bardzo humanistyczne, dążące do dobra naszego, jako ludzi - tłumaczy Ewa Stelmasiak, autorka książki "Lider dobrostanu". - Nie można powiedzieć, że dobrostan to dobre samopoczucie, choć pozytywne emocje stanowią jego ważną część. Dobrostanu nie można osiągnąć raz na zawsze, bo jest procesem. W jego skład wchodzi przeżywanie pozytywnych, dobrych emocji, ale też ocena życia jako satysfakcjonującego, takiego, które ma sens - dodaje. 

Dobrostanu nie tylko nie można określić jednym zdaniem, ale i patrzeć powinniśmy na ten proces wielowymiarowo. Ewa Stelmasiak podkreśla, że są trzy wymiary dobrostanu, o których warto myśleć: dobrostan fizyczny, psychiczny i relacyjny. - To proces długoterminowy, pełen wyzwań i trudów - opowiada. - Warto mieć dla siebie wyrozumiałość, gdy zbaczamy z obranego kursu, wiedzieć, że możemy łagodnie i z życzliwością do siebie na niego wrócić - dodaje. 

Dobrostan w pracy

Wielu z nas, spędzając dzień w pracy, czeka na jego zakończenie, od poniedziałku odlicza dni do weekendu. Gość Czwórki zdradza, że nie musimy iść taką drogą, ale poprawić swój dobrostan w pracy. Wpływa na niego kilka czynników:

  • Jeśli organizacja, której jestem częścią, kieruje się wartościami, które sam wyznaję, to pracuje mi się lepiej.
  • Kolejny czynnik dotyczy efektów naszej pracy. Jeśli jestem doceniona i widzę mój wkład w większą całość, to czuję się lepiej.
  • Jeśli wykonuję pracę w zgodzie ze swymi mocnymi stronami, to wpływa to na mnie pozytywnie, chętniej się angażuję.
  • Gdy pracuję z osobą mi życzliwą, z przyjacielem, mam wyższy dobrostan. 

Jak zauważa Marta Hoppe, nie chodzi tu wcale o pieniądze. 


Posłuchaj
16:33 czwórka dajesz radę 20.04.2022.mp3 O dobrostanie opowiada Ewa Stelmasiak, autorka książki "Lider dobrostanu" (Dajesz radę/Czwórka)

 

Akceptacja siebie samego

- Dobrostan to proces dokonywania świadomych wyborów na rzecz lepszego i zdrowszego życia - mówi gość Czwórki. - W tym procesie walka o lepszą wersję siebie nie stoi w sprzeczności z lubieniem siebie takim, jakim się jest - dodaje. 

Ewa Stelmasiak podkreśla, że praca nad sobą to szlifowanie charakteru, praca nad słabościami, stawanie się lepszymi w relacjach, bycie uważnymi na informacje zwrotne. - To jednak nie oznacza, że nie akceptujemy siebie - zaznacza ekspertka. - Może temu towarzyszyć postawa życzliwości i wyrozumiałości wobec siebie - dodaje. 

Gość Marty Hoppe zwraca uwagę, że nie jest łatwo wybaczać sobie pewne rzeczy, ale powinniśmy podjąć decyzję, by być dla siebie samych bardziej życzliwymi. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Ewa Stelmasiak 

Data emisji: 20.04.2022

Godzina emisji: 14.08

pj

Czytaj także

Wolontariat z głową. Jak pomagać, żeby się nie wypalić?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 17:00
- Największą pułapką jest sytuacja, w której nie dbając o siebie, zaczniemy odczuwać złość na tych, którym pomagamy. Troszczmy się o siebie, wysypiajmy się, utrzymujmy kontakt z przyjaciółmi. Tylko wtedy to, co robimy, będzie łatwo przyswajalne dla tych, którym pomoc niesiemy - mówi Marek Matkowski, psycholog biznesu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fleksitarianizm - najlepsza dieta na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 17:20
To, że mięso zniknie z naszego talerza i wszyscy będziemy wegetarianami jest mało prawdopodobne. Ale ograniczenie jego spożycia to już całkiem realna wizja. Na czym polega elastyczny wegetarianizm?
rozwiń zwiń