Dekonstrukcja Drakuli. Kuba Więcek i Pianohooligan grają Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 12:30
Piotr Orzechowski jako Pianohooligan z satysfakcją demoluje granice pomiędzy dawnym i nowym, klasyką i jazzem. Natomiast Kuba Więcek to jeden z najbardziej wszechstronnych jazzmanów swojego pokolenia, który z upodobaniem znajduje dla swojej muzyki nowe konteksty, brzmienia i wyzwania.
Od lewej: Kuba Więcek i Piotr Orzechowski, czyli Pianohooligan.
Od lewej: Kuba Więcek i Piotr Orzechowski, czyli Pianohooligan.Foto: Ula Kaczyńska/Czwórka

Nie cover ani remix, tylko dekonstrukcja

Na krążku "Themes Of Dracula" Kuba Więcek i Pianohooligan interpretują słynny soundtrack Wojciecha Kilara z filmu "Bram Stoker's Dracula" Francisa Forda Coppoli z 1992 roku. - Nasze działanie moglibyśmy nazwać dekonstrukcją, gdybyśmy wyjściowy materiał potraktowali jako całość, którą trzeba "zniszczyć", żeby na nowo zbudować. Ale nawet tego wyjściowego materiału nie wzięliśmy do "rozwałki". Wybraliśmy sobie kilka motywów i potraktowaliśmy je po swojemu. Zresztą tak, jak uczynił to sam Wojciech Kilar - opowiada Piotr Orzechowski, Pianohooligan. 

"Zależało nam, żeby zachować nastrój chwili"

Jazz jest tu tylko jednym z punktów odniesienia, fortepian i saksofon dialoguj, wchodz w interakcje na znacznie szerszym polu, zostawiaj w tyle rozszerzone harmonie jazzowe, swingowanie. - JJako autor remiksów zazwyczaj nie oszczędzam oryginałów. Czasami z wyjściowej kompozycji zostawiam zaledwie krótki fragment. Ale w przypadku ścieżki dźwiękowej do "Drakuli" nie wsłuchiwaliśmy się w te utwory zbyt uważnie. Zależało nam, by zachować pewną impresję, która pojawiła się przy pierwszym odsłuchu, zachować nastrój tej chwili. 

Koncert w domu Wojciecha Kilara

Ktoś mógłby powiedzieć, e artyści, biorc si za muzykę tego kompozytora, szargaj świtość. Ale zarówno Pianohooligan, jak i Kuba Więcek nie boją się przekraczania granic. Co więcej - wychodzą z tego obronną ręką. Artyści podeszli do oryginału z szacunkiem, ale nie jak do nienaruszalnej świtości. Dzięki temu ich album wznosi wariacje na temat muzyki filmowej Wojciecha Kilara na zupełnie nowy poziom.

THEMES OF DRACULA' - Piotr Orzechowski & Kuba Więcek [Official Music Video] | Pianohooligan - Piotr Orzechowski 

Premierowy koncert poświęcony wydawnictwu "Themes Of Dracula" odbył się w ramach OFF Festivalu - w domu, w którym mieszkał i tworzył Wojciech Kilar. - Mogliśmy osobiście przekonać się, w jakich warunkach tworzył kompozytor - mówi Więcej. - Towarzyszył nam nawet ten sam odgłos tramwajów, o którym Kilar mówił, że pomaga mu w procesie twórczym - dodaje Orzechowski. 

Posłuchaj
18:15 CZWÓRKA Wszystko gra - 05.10.2022.mp3 Więcek, Pianohooligan i Drakula - jedyne takie trio (Wszystko gra/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Kuba Więcek (saksofonista), Piotr Orzechowski Pianohooligan (pianista)

Data emisji: 05.10.2022

Godzina emisji: 9.05

kul/kor

Czytaj także

Tomasz Stańko: muzyk ćwiczy stale

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 14:00
- Mi się wydaje, że wszyscy muzycy ślęczą na tym swoim instrumentem - mówi jazzman, którego "New York Times" nazwał "trębaczem wolności". - To jest nasz los, pewien rodzaj samotności, rodzaj medytacji - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kroki: elektroniczny pamiętnik w kolorze tysiąca wysp

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 15:50
- Wystarczy spojrzeć na okładkę "Controlled Chaos", żeby przekonać się, że ta płyta utrzymana jest w kolorystyce "sosu tysiąca wysp" - śmieją się człownkowie zespołu Kroki". - Ale tak naprawdę chodziło nam o to, żeby na tym albumie był brud i historie wyciągnięte z różnych miejsc - tłumaczą. 
rozwiń zwiń