Ta Ukrainka: utwór "Rasta" był eksperymentem

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 13:20
Anastazja Ivahnenko jako ta Ukrainka narobiła niemałego zamieszania na polskiej scenie. Jej muzyka to orzeźwiający ferment, w którym miesza się niebanalny, słodko-gorzki songwriting, inspirowany Taco Hemingwayem czy Marią Peszek, zamknięty w softpopowej estetyce.
Ta Ukrainka - na zdjęciu Anastazja Ivahnenko.
Ta Ukrainka - na zdjęciu Anastazja Ivahnenko.Foto: mat. prasowe

"Polski sen" imigrantki

Anastazja jest Ukrainką, która od 6 lat mieszka w Polsce. Z wykształcenia jest inżynierem - elektrykiem transportu kolejowego. Ale największy pociąg ma do muzyki. - Być może ma to związek z poszukiwaniem akceptacji, bo kiedy przyjechałam do Polski, nie zawsze byłam "mile widziana". Czasami nawet wydawało mi się, że powinnam się wstydzić miejsca, z którego pochodzę - wspomina rozmówczyni Makena. - Polacy otwierają swoje serca, ale to wymaga trochę czasu, żeby do nich dotrzeć. To jest trudne, ale warte wysiłków. 

"Rasta" - nie do końca reggae 

Jako ta Ukrainka Nastia zadebiutowała na początku listopada 2021 roku, ukazując gorzki i sarkastyczny obraz życia imigrantki w utworze "Polski sen". Kolejne single odsłaniały inne jej oblicza, niekiedy bardziej stonowane, dreampopowe, w innych momentach radosne. Wśród utworów ta Ukrainka ma też piosenkę "Rasta" opartą na reggae. - Z karaibskim brzmieniem zetknęłam się dopiero w Polsce, dzięki moim znajomym. Podoba mi się ten klimat, lubię słuchać takiej muzyki - przyznaje artystka. Przy pracy nad utworem "Rasta" ta Ukrainka pracowała ze znanym producentem Bogdanem Kondrackim - wokalistą i basistą legendarnej, eksperymentalnej grupy rockowej Kobong oraz producentem płyt m.in. Ani Dąbrowskiej i Dawida Podsiadły. - Eksperymenty są fajne i uważam, że warto w nie wchodzić. Dla nasz wszystkich, którzy tworzą projekt Ta Ukrainka, brzmienie "Rasta" było czymś nowym - opowiada Nastia Ivahnenko.

Posłuchaj
06:42 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - ta ukrainka 18.11.2022.mp3 ta Ukrainka o historii powstania numeru "Rasta" (Muzycznt Lunch/Czwórka) 

- Jak śpiewałam sobie "po belgijsku", czyli bez tekstu, melodie, to ten refren "Rasta" pojawił się automatycznie. I to mi się tak spodobało, że postanowiłam, że zostajemy i przy słowie, i przy brzmieniu. I że wokół tego robimy piosenkę.  

Był sobie numer - posłuchaj, jak powstawały Twoje ulubione piosenki >>>

Izolacja jest zła

Tekstowo piosenka wydaje się protestem przeciwko nadużywaniu marihuany, ale jak podkreśla gość Czwórki, temat jest znacznie głębszy. - Tu chodzi o ucieczkę nie tylko od świata, ale od drugiego człowieka. W piosence opowiadam o parze, w której jedna ze stron ciągle jest nieobecna. Wydaje mi się, że nadużywanie czegokolwiek powoduje izolację. Uzależniony człowiek widzi tylko małą część dużego obrazu - wyjaśnia ta Ukrainka.  

ta Ukrainka - Rasta (Official Music Video) | ta Ukrainka

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Materiał przygotował: Mirosław 'Maken' Dzięciołowski

Data emisji: 18.11.2022

Godzina emisji: 13.48

kul/kor

Czytaj także

ShataQS i "Weda". Jaką historię kryje nowa piosenka artystki?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 15:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Maken i Małgorzata Kuś czyli ShataQS opowiadają o utworze "Weda”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boleo & Follow The Riddim. Historia "Armii Cyborgów"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 18:40
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały najważniejsze utwory ostatnich dekad. Tym razem o "Armii Cyborgów" opowiada Boleo & Follow The Riddim - zwycięzcy zeszłorocznej edycji konkursu Czwórka Reggae Contest.
rozwiń zwiń