ShataQS i "Weda". Jaką historię kryje nowa piosenka artystki?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 15:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Maken i Małgorzata Kuś czyli ShataQS opowiadają o utworze "Weda”.
Małgorzata Kuś ShataQS
Małgorzata Kuś "ShataQS"Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka

W muzyce ważna jest dla mnie nie tylko warstwa tekstowa, ale także wibracje, rytmika. Wierzę, że muzyka oddziałuje na nas i na nasze ciała. To nie jest tylko zabawa dźwiękiem - mówiła w Czwórce o swojej filozofii Małgorzata Kuś, czyli ShataQS. 

Artystka ma na swoim koncie dwie płyty: "Mr. ManKind” oraz "Fenix". Po sukcesie ostatniego krążka ShataQS wydała singiel "Weda". Teledysk z małą, wędrującą dziewczynką w roli głównej, ukazał się w lipcu 2021 roku i jest zapowiedzią kolejnego wydawnictwa. Jak zwykle w przypadku tej artystki uwagę przykuwa oryginalna warstwa muzyczna, jak i zapadający w pamięci tekst. - Weda to wewnętrzna mądrość i jak tak bardzo chciałam ją jak najpełniej przekazać, że przeładowałam scenariusz do klipu symbolami - śmieje się Małgorzata Kuś. - Na planie zdjęciowym pracowałam z Nimą, córką mojej przyjaciółki. Nima miała wówczas sześć lat i była żywiołem. Nie wykonała ani jednego naszego polecenia, dlatego w pewnym sennie została reżyserem tego teledysku. Dzięki temu doświadczeniu nauczyłam się odpuszczać i nie przywiązywać do plany. Poddałam się temu procesowi tak powstała "Weda" - dodaje.

Korzenie artystyczne Małgorzaty Kuś sięgają nie tylko polskich źródeł. Od wielu lat działająca na polskich i zagranicznych scenach muzycznych, poszczycić się może solidną kolekcją osiągnięć artystycznych, w tym współpracą z kilkoma wybitnymi artystami scen międzynarodowych, jak Shaila Jordan czy Iwawo Furusawa, produkcji musicalowych off i on Broadway w NY czy "Tribute to Michael Jackson" z udziałem braci króla POP Jackson5, Macy Gray czy Judith Hill na Tokijskim Stadionie Jojogi w Japonii.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ShataQS (@shataqs)

Posłuchaj także:

- Kilkuletnie życie na trzech bardzo odmiennych kulturowo kontynentach pozwoliło mi przekonać się, że pomimo tak dużej indywidualności każdego z nas i tak pięknej niejednakowości jesteśmy ze sobą bardzo połączeni. Podobnie odczuwamy i wyczuwamy się wzajemnie, a większość konfliktów, z jakimi się zmagamy, to twory naszego umysłu, zagubienia i braku kontaktu z samym sobą - mówi ShataQS. - Kiedy piszę, skupiam się właśnie na próbie rozróżniania tych wszystkich elementów, na człowieku - bez względu na jego powierzchowność, pochodzenie, kolor skóry czy wyznanie.

ShataQS - WEDA (oficjalne wideo - official music video) / ShataQS 

Posłuchaj
05:49 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - byl sobie numer 26.05.2021.mp3 "Weda" - ShataQS o singlu zapowiadającym jej nową płytę (Czwórka/Muzyczny Lunch)

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Maken

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 13.40

kul

Czytaj także

Nneka o swoich utworach - to muzyka hybrydowa

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 12:30
- Objechałam świat i jestem wdzięczna za to, że potrafię wyłapywać różne dźwięki w różnych miejscach. To powoduje, że muzyka kwitnie - mówiła Nneka w rozmowie z Makenem podczas tegorocznej odsłony One Love Festival we Wrocławiu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warsaw Afrobeat Orchestra z płytą "Chest". "To nie jest nasze ostatnie słowo"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 22:01
Na początku stycznia ukazał się czwarty album 11-osobowego zespołu Warsaw Afrobeat Orchestra zatytułowany "Chest". Singlem promującym krążek jest "Winter". - Lubimy łączyć elementy, struktury, w ostatnim czasie wiele się u nas zmieniło - mówił lider grupy Adam Kłosiński. 
rozwiń zwiń