Ars Latrans Orchestra z nowym składem. Dobry duch czuwa nad ich nagraniami

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 10:40
Ukazał się nowy singiel Ars Latrans Orchestry "Czy ty też tak masz". To niezwykła niespodzianka dla fanów grupy - całkiem nowy skład. - Takie było założenie kolektywu Ars Latrans, że zmieniamy wokalistów, muzyków, twarze każdego roku - podkreśla Piotr Wykurz, perkusista, założyciel Ars Latrans Orchestry.
Piotr Wykurz i Damian Sikorski
Piotr Wykurz i Damian SikorskiFoto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Ars Latrans Orchestra wydała nowy singiel "Czy ty też tak masz?"
  • Kolektyw na najnowszym albumie zaprezentuje się w nowym składzie, pełnych energii, zdolnych muzyków. 
  • Ars Latrans Orchestra utrzymuje swój model tworzenia płyt. Wspólne wyjazdy dają im moc tworzenia. Tym razem pojechali do pałacu w Gorzanowie. Muzycy spotkali się też na obozie produkcyjnym.
  • Nowy skład Ars Latrans Orchestry stworzył już 11 piosenek. 
  • Premierowy koncert zaplanowany jest na 21 października na Ars Latrans Festival w Krakowie. 

Nowy singiel Ars Latrans Orchestry to piosenka nagrana w nowym składzie. Można powiedzieć, że Ars Latrans wraca do korzeni. Do zespołu dołączyła m.in. Karolina Szałaśny, która debiutowała w Czwórce

- Karolina jest super zdolna, cały skład obecny to ludzie, którzy nie są jeszcze znani, ale są tak zdolnymi muzykami, że praca wspólnie to czysta przyjemność, euforia i dobra zabawa - mówi Piotr Wykurz, perkusista, założyciel Ars Latrans Orchestry. - Całe założenie naszego kolektywu było takie, że co roku zmieniamy artystów, muzyków, twarze. Tworzymy coś wspólnie, mamy więcej mocy, a dzięki temu trafia to szerzej. Później każdy artysta sam się rozwija. My mamy być takim pomostem, ale przez to, że dobrze nam się grało w tamtym składzie, to nagraliśmy dwie płyty. Może przyjmie się zasada, że skład zmieniamy co dwa lata. Dziś każdy z artystów starego składu chce rozwijać projekty solowe. 

Ars Latrans Orchestra już wkrótce zaprezentuje nowy team. - Mamy piękny skład, nie mogę się doczekać zagrania koncertu z nimi. Na obozach kompozycyjnych i produkcyjnych jest taka energia, że czapka z głowy spada - podkreśla gość Damiana Sikorskiego. 

Obozy w głuszy i 11 nowych piosenek

Tradycją tworzenia utworów kolektywu Ars Latrans są wyjazdy w głuszę. W tym roku nowy skład szukał miejsca, które będzie pasowało do tematu noir. - Znaleźliśmy dobre miejsce. Pojechaliśmy do pałacu w Gorzanowie. To niesamowite miejsce. W przestrzeni starej biblioteki rozłożyliśmy instrumenty. Tam przez cztery dni zrobiliśmy 11 piosenek - sami byliśmy tym oszołomieni - zdradza muzyk. 

Do systemu pracy zespołu, obok obozów kompozycyjnych dołączyły obozy produkcyjne. - Nagrałem bębny w studiu i z tym pojechaliśmy do nowego miejsca. W domku rozkładamy monitory, mikrofony i nagrywamy to, co ma być na krążku - wyjaśnia Piotr Wykurz. - To było niesamowite, że w tym procesie byliśmy razem. Nie nagrywaliśmy w studiu, tylko w sypialni, gdzie mieszkał mój dziadzio. Dobry duch czuwał nad nagraniami tej płyty. 

Perkusista zapowiada, że najnowsza płyta Ars Latrans będzie albumem, gdzie każdy z muzyków będzie mógł powariować, będzie to mocny materiał, dużo mroku, gęstych, zadymionych rzeczy, gruzu. 

Premiera nowej płyty Ars Latrans Orchestra

W składzie nowej Ars Latrans Orchestry usłyszymy Karolinę Szałaśny, Tony'ego Yoru, Martynę Baranowską Miłosza Szefnera i Piotra Wykurza. Ich wspólny materiał będzie miał swoją premierę na swoim wyjątkowym wydarzeniu, jaki jest Ars Latrans Festival, który odbędzie się w Krakowie od 16 do 21 października. Grupa wystąpi ostatniego dnia imprezy w klubie Studio. 

- Dobierając nowy skład kolektywu, kieruję się intuicją. Na przestrzeni roku pracowałem nad tym. Wiedziałem, że będziemy robić zmiany i na kartce zapisywałem sobie różnych artystów, twórców, którzy fajnie mogliby w tym projekcie działać i się zaprezentować, ale też że będą inni od poprzedniego składu - opowiada gość Damiana Sikorskiego. - Wypisywałem sobie na kartce tych muzyków. Potem kartkę odłożyłem i postanowiłem wybierać ich kluczem bardziej marketingowym - to była strasznie zła droga. Przy takich działaniach nie słuchajcie głowy, kierujcie się sercem. Ja wróciłem do kartki z pierwszymi wyborami - zdradza. 

ARS LATRANS Orchestra - Czy ty też tak masz?/ARS LATRANS


Piotr Wykurz jest założycielem, inicjatorem i muzykiem kolektywu Ars Latrans. Dziś jest wzruszony tym, jaką projekt przybrał formę. - To lata ciężkiej pracy. Robiłem tylko to - przyznaje. - Dziś to jest ekstra, możemy dawać coś ludziom i brać od nich. Inspirować się. O to chodziło. 

Najnowsza trasa koncertowa Ars Latrans Orchestry, planowana na późną jesień, będzie dużym wyzwaniem. - Cześć ekipy jest z Wrocławia. W poprzednich latach na scenie mieliśmy siedem osób, teraz będzie nas ośmioro, w tym pięcioro wokalistów - opowiada Piotr Wykurz. 

Gość "Muzycznego Lunchu" podkreśla bezkonfliktową współpracę w kolektywie. - Na obozie kompozycje wypadały jak z rękawa, bez dyskusji, bez kłótni. Zgraliśmy się jak rodzina - mówi. - Ego zostawiamy za drzwiami i robimy wszystko, by muzyka była jak najlepsza. A najważniejsza w tym jest dobra zabawa. 

Premiera nowej płyty zaplanowana jest na tydzień przed Ars Latrans Festivalem, stary skład kolektywu usłyszymy zaś jeszcze na letnich koncertach, m.in. 28 lipca w Warszawie. 

***

audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski 

Gość: Piotr Wykurz (założyciel Ars Latrans Orchestry)

Data emisji: 03.07.2023

Godzina emisji: 13.16

pj

Czytaj także

Rubens: dziś jest bardziej niż OK. Nowy singiel artysty "Pantera Disco"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 12:21
Debiutancki album Rubensa "Piosenki, których nikt nie chciał" został wydany w listopadzie 2022 roku. Od tamtej pory świat artysty stanął na głowie. Czas wypełniają mu koncerty i praca nad nowymi kompozycjami. Dziś serwuje singiel "Pantera Disco". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

BIOS. Po latach na scenie muzycy debiutują swoimi singlami

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 21:16
O muzykach zespołu BIOS trudno mówić, jak o debiutantach. Przez lata widzieliśmy ich na scenie w zespołach najlepszymi w naszym kraju. Dziś Kamil Bijoś, Kacper Stolarczyk, Daniel Kapustka, Wojtek Famielec i Artur Michalski stawiają na autorską twórczość. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiktoria Zwolińska na swojej EP-ce o różnych aspektach zazdrości

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 14:51
Niedawno pojawiła się epka Wiktorii Zwolińskiej "Na podstawie zazdrości". - Wiem, że to, co zrobiłam, jest dobre, i jestem z tego dumna - mówi artystka w rozmowie z Damianem Sikorskim.
rozwiń zwiń