Karolina Szałaśny z singlem "Dom". "Piosenka pełna improwizacji"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 14:23
- Tę numer stworzyliśmy spontanicznie. Improwizowanie to najlepszy sposób na pisanie utworów - mówiła Karolina Szałaśny, która wydała właśnie swój trzeci singiel pt. "Dom". Utwór wybrzmiał przedpremierowo w Czwórce. 
Karolina Szałaśny
Karolina SzałaśnyFoto: Czwórka

Muzyczna droga Karoliny Szałaśny zaczęła się już w czasach dzieciństwa. Pochodząca z Oświęcimia wokalistka przeszła drogę od przedszkolnych konkursów wokalnych i wczesnoszkolnych ćwiczeń na wiolonczeli, a potem szlifowania głosu w chórach i na jazzowych standardach, do fascynacji współczesnym R&B i electro popem.

- Brałam udział w różnych projektach, przez długi czas nie znałam jednak żadnych producentów. Takie współprace zaczęły się dopiero około roku temu - wspominała artystka w Czwórce. Na co dzień mieszka i pracuje w Krakowie. - W tym mieście jest wielu muzyków, choć to środowisko, w którym wszyscy się tam znają. Zawsze znajdzie się ktoś chętny, by angażować się w proces twórczy - zaznaczała. 

Zobacz także:

Wokalistka odpowiedzialna jest także za teksty swoich utworów. - Chyba przychodzi w życiu taki moment, w którym człowiek się przełamuje i po prostu zaczyna je pisać. Przemyślenia przelewa się na papier i nagle myślisz: "wow, czyli jednak potrafię" - tłumaczyła. Szałaśny zaczęła od tekstów w języku angielskim, dziś pisze po polsku. - To nie jest proste. Napisałam jednak pierwszy tekst i potem już poszło - wspominała. Tym tekstem był singiel "Zmysły". 

Źr. Youtube.pl/Szałaśny

Ostatnio wydała singiel "Kto". To syntezatorowy break up song, składający się z powtarzanych fraz. Spisana przez Szałaśny nostalgiczna historia, w pierwotnej wersji była szkicem na głos i pianino. Dzięki wspólnym wysiłkom wokalistki, oraz producentów Nikodema Dybińskiego i Marcina Gizy, piosenka "zaskakuje przestrzenną i wielowarstwową aranżacją - nie tracąc przy tym intymności delikatnej ballady".

Posłuchaj
25:17 szałaśny AAC 2023_03_14-11-10-56.mp3 Karolina Szałaśny o swojej twórczości i planach muzycznych (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Nie chciałabym dojść do momentu, w którym będę zadowolona z moich numerów. Branża muzyczna jest niezwykle trudna i już wiem, że nie należy tracić pokory. Jest mi bardzo miło, że ludzie tego słuchają, dostałam wiele prywatnych wiadomości od osób, które przeżyły to, o czym śpiewam - mówiła wokalistka. - Gdy pisałam numer "Kto" nie sądziłam, że dojdę do tego punktu, by go wydać, by gdzieś został zagrany i opublikowany, marzyłam jednak o tym - wspominała. 

Źr. Youtube.pl/Szałaśny

W Czwórce przedpremierowo wysłuchaliśmy jej najnowszego, trzeciego singla "Dom", którego współtwórcą jest Mikołaj Franczak, znany m.in. z projektu Kuźnia. - Ten numer zrobiliśmy na spontanie. Mieliśmy robić coś zupełnie innego, ale powstał "Dom". Pisałam go na kolanie, a Mikołaj zrobił go na komputerze - wspominała wokalistka. - Ostatnio zaczęliśmy pracować tak, by spotykać się po to, by rozmawiać i improwizować.

Posłuchaj
25:17 szałaśny AAC 2023_03_14-11-10-56.mp3 Karolina Szałaśny o swojej twórczości i planach muzycznych (Stacja Kultura/Czwórka) 

Takie wspólne "jamy" to, zdaniem artystki, najlepszy sposób na tworzenie muzyki. - Staram się pisać każdego dnia. Jako słuchacz lubię w muzyce smutek, jednak sama chciałabym komponować też zgodnie z porami roku. Jeśli za oknem jest wiosennie, pisać wesoło, a jesienią smutno - mówiła. Kolejny singiel ujrzy światło dzienne już w kwietniu.

Dziś wokalistka planuje też stworzenie zespołu, wraz z którym mogłaby pisać kolejne utwory i koncertować. - Mamy już instrumentalistów, teraz chodzi o to, by regularnie spotykać się w pełnym gronie i grać wspólnie - podkreślała w rozmowie z Czwórką. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Karolina Szałaśny (wokalistka)

Data emisji: 14.03.2023

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

15 lat w trasie koncertowej. "W tej pracy trzeba lubić ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 14:25
- Po prostu kocham swoją pracę i życie w trasie - opowiadał Bartek "Borówka" Borowicz, realizator dźwięku i organizator tras koncertowych niszowych kapel. Gość Czwórki wydał książkę o swojej pracy i doświadczeniach. 
rozwiń zwiń