Holak o "EMO EP": wysmuciłem wszystkie smutki

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 16:40
- Wreszcie udało mi się pogadać o smutniejszych emocjach, o których nie wypada mówić na głos, a które według mnie są potrzebne. Na "EMO EP" wróciłem do notatkowego i brudnopisowego stylu. Częściej krzyczę niż rapuję  - opowiada Holak.
Holak i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.
Holak i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.Foto: Patrycja Bronka/Czwórka
  • "EMO EP" to najnowsze wydawnictwo Holaka - artysty interdyscyplinarnego, mistrza nieoczywistych i szczerych wersów.
  • Tytuł krążka Holaka to puszczenie oka do oczywistych skojarzeń muzycznych: czyli pop punka z lat dwutysięcznych i podgatunku hardcore punka istniejącego od połowy lat 80. XX wieku.  
  • Mateusz Holak debiutował w zespole Kumka Olik, współtworzy Małe Miasta, a ostatnio występuje w posthardcore’owym zespole Węże.

Płyta dla ludzi w kryzysie

- Od wydania EP-ki minął zaledwie miesiąc, ale materiał powstał dużo wcześniej, więc rozwiewam wszelkie wątpliwości, nie mam już złamanego serca i nie płaczę w sklepach w randomowych momentach. "EMO" to jednorazowy, mocny strzał. Zestaw dla ludzi w kryzysowym momencie od człowieka z kryzysowego momentu, który ma już go za sobą - opowiada Holak.

Generowanie melancholii

Minialbum ukazał się niecały rok po płycie "Wesele" Małych Miast. Ostatni utwór z tego krążka - "Lista życzeń" - stał się łącznikiem między wydawnictwami. - Jest jak klej na mojej artystycznej drodze. Na "Weselu" nie było miejsca na przeżywanie głębszych smutków, a "Lista życzeń" odstawała od reszty ze względu na nostalgię - wyjaśnia gość Czwórki. - Nie ukrywam, że generowanie melancholii przy pisaniu piosenek przychodzi mi najtrudniej. Jest to o tyle przewrotne, że połączenie nostalgii z nadzieją najbardziej doceniam u innych artystów.


Holak w studiu Czwórki Holak w studiu Czwórki

Sprawdź też:

Pod względem muzycznym "EMO EP" odwołuje się pop punka z lat dwutysięcznych i podgatunku hardcore punka istniejącego od połowy lat 80. XX wieku. - To nie jest rapowa płyta - zaznacza rozmówca Uli Kaczyńskiej. - Kalifornijski punk to moje źródło inspiracji. Kiedyś nie akceptowałem połączenia popu z muzyką punkrockową. W tej chwili odkrywam je na nowo i doceniam. Ma to też związek z zespołem Węże, który współtworzę. Gramy hardcore punk i w tym roku wystąpimy na OFF Festivalu w Katowicach.

Holak feat. Leo Ros - Baseny [Official Music Video] | Holak

Kiedy nowa płyta Holaka?

- Czuję, że "EMO EP" nie będzie mieć kontynuacji. Wysmuciłem już wszystko, co było smutne i w tej chwili jestem w fazie pracy nad nową płytą. Nie mogę konkretnie niczego zapowiedzieć, ale już wkrótce ukaże się pierwszy singiel - zapowiada artysta. 

Posłuchaj
20:07 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - holak 12.07.2023.mp3 Holak o "EMO EP" i planach artystycznych na przyszłość (Muzyczny Lunch/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Mateusz Holak

Data emisji: 12.07.2023

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Próżnia o płycie "Najprawdopodobniej": berlińska przygoda i opowieść o samotności

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 14:00
Próżnia to melancholijna, wrażliwa i osobista odsłona Filipa Hävekera. Członek trójmiejskiego kolektywu UNDADASEA właśnie wydał solowy album zatytułowany "Najprawdopodobniej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"DD EP". Dominika Płonka w siedmiu numerach

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 16:00
- Przez długi czas myślałam, że nie zaśpiewałabym utworu, który nie ma mojego tekstu. Że słowa napisane przez innego człowieka nie będą ze mną rezonować. Ostatnio pojawiła się jednak propozycja, na tyle intrygująca, że być może zmienię zdanie w tej kwestii. Dlatego staram się nie nadużywać słów "nigdy" i "na zawsze". Wolę stawiać na emocje – opowiada Dominika Płonka.
rozwiń zwiń