Sonbird zapowiada drugą płytę. "To nie będzie »Głodny 2«"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 21:30
Indierockowy Sonbird z Żywca nagrał nową piosenkę. "W innym czasie" to ich pierwszy od trzech lat singiel i jak zapewniają muzycy - jest to pełnoprawny powrót zespołu. - Nasz nowy album to nie będzie "Głodny 2" - podkreślają członkowie grupy. 
Zespół Sonbird i Damian Sikorski w studiu Czwórki.
Zespół Sonbird i Damian Sikorski w studiu Czwórki.Foto: Marcin Dlawichowski/Polskie Radio
  • Zespół Sonbird zadebiutował w 2018 roku.
  • Ich pierwsza płyta - "Głodny" - ukazała się w 2019 roku.
  • Potem muzycy zrobili sobie przerwę.
  • Teraz grupa powraca z singlem "W innym czasie" i zapowiada drugi album.

- Nie chcemy się już z tym kryć i oficjalnie zapowiadamy, że singiel „W innym czasie” promuje nasza nową płytę - mówią Dawid Mędrzak i Maciej Hubczak. - Nigdy nie było mowy o tym, że nasz zespół przestanie istnieć. Po prostu potrzebowaliśmy więcej czasu, żeby dojrzeć.  

Dwie płyty w koszu na śmieci

Zadebiutowali koncertem w Czwórce w 2018 roku. Rok później ukazała się ich debiutancka płyta "Głodny", na której znalazły się zgrabne, indierockowe piosenki, wykonane z rzadko spotykanym zaangażowaniem. Wiosną 2020 roku muzycy planowali zamknąć się w studiu nagraniowym i rozpocząć pracę nad nowym krążkiem. Jak się okazuje, w tym czasie nagrali materiał na dwie płyty, a potem wszystko wyrzucili do kosza.

- Myśleliśmy, że drugą płytę zrobimy siłą rozpędu. Zagraliśmy trasę koncertową, wystąpiliśmy na ważnych festiwalach, mieliśmy mnóstwo energii - wspomina Maciej Hubczak.

- Ale kiedy robiliśmy nowe numery, czuliśmy, że jesteśmy wtórni. Doszyliśmy nawet do wniosku, że każdy akord brzmi dla nas tak samo. Musieliśmy zrobić przerwę, nabrać dystansu, zgromadzić nowe doświadczenia. To, co teraz pokazujemy, to nasze trzecie podejście, które zadowala nas jako zespół i osoby, z którymi współpracujemy - dodaje Dawid Mędrzak.

Posłuchaj
19:40 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - sonbird 22.04.2024.mp3 Zespół Sonbird powrócił z nowym singlem. Czy to zapowiedź nowej płyty? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Nowy materiał, nowe znajomości

Nowy krążek zespołu ukaże się nakładem wytwórni Jazzboy, dla której nagrywają m.in. Kaśka Sochacka, Daria ze Śląska i Kortez. Nad produkcją singla czuwał Czarny HiFi, a nad tekstem Agata Trafalska, ale - jak podkreślają rozmówcy Damiana Sikorskiego - nowe piosenki to ich szkoła życia. - Na etapie prac nad nowym materiałem Maciek Hubczak złapał zajawkę na produkcję muzyczną i zajął się także i tą stroną wydawnictwa - tłumaczy Mędrzak. - Dla nas jako dla zespołu jest to olbrzymi komfort.

Sonbird - w innym czasie | Sonbird

Utwór "w innym czasie" opowiada o zawiłych relacjach, które mogą znaleźć odzwierciedlenie w życiu każdego z nas, muzycznie zaś nawiązuje do brzmienia zimnej fali.

"Ciągle płynie w nas muza"

Dziś Sonbird to świadomi mężczyźni, którzy przenieśli swoje życie z Żywca do Warszawy. Powrócili w tym samym składzie, bo nie nie wyobrażali sobie, by mogło być inaczej.

- Ze względu na sytuację, w której się znaleźliśmy, musieliśmy przewartościować swoje życie. Znaleźć pracę, ustabilizować się. I wszystko jest ekstra, ale ciągle płynie w nas muza. I to jest nieodłączna część każdego z nas - podkreślają muzycy. - Zdecydowanie chcemy mieć zespół i tworzyć własną muzykę.

Nowa płyta zespołu Sonbird prawdopodobnie ukaże się jeszcze w tym roku.

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Goście: Dawid Mędrzak, Maciej Hubczak, Tomasz Kurowski, Kamil Worek (zespół Sonbird)

Data emisji: 22.04.2024

Godzina emisji: 13.15

kul/wmkor

Czytaj także

Del-M z nowym singlem. "Dziecko we mgle" zapowiada debiutancką płytę

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 14:25
"Dziecko we mgle" to najnowszy singiel zwycięzcy szóstej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!” i kolejna zapowiedź jego debiutanckiej płyty. - Impulsem do napisania tego numeru był zepsuty termostat w hotelu - opowiada Del-M. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patryk Pietrzak: mój brat to tajna broń nowej płyty

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 13:00
"Maczugi" to kolejny singiel zapowiadający nowy, solowy album Patryka Pietrzaka. - Nad płytą pracuję razem z bratem. To jest moja nowa energia i tajna broń - opowiada artysta. 
rozwiń zwiń