Del-M z singlem "Mantra". Laureat "Wydaj płytę z Będzie głośno!" zapowiada płytę

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 07:50
Utwór "Mantra" zapowiada debiutancki album zwycięzcy ostatniej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". - To piosenka, przez którą myślałem, że przegram. Miałem ją wysłać w zgłoszeniu, ale nie wyrobiłem się w czasie - mówi Del-M, czyli Marcin Jankowski. 
Del M i Damian Sikorski w studiu Czwórki.
Del M i Damian Sikorski w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Del-M (Marcin Jankowski) to zwycięzca szóstej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!".
  • Jest raperem, kompozytorem i autorem tekstów. 
  • "Mantra" to pierwszy singiel zapowiadający debiutancki album artysty.
  • Płyta "Dzieci we mgle", której wydanie jest główną nagrodą w konkursie Czwórki, ukaże się 10 maja 2024 roku. 

Raper, tekściarz i prawie filozof

Marcin Del-M Jankowski ma 24 lata, pochodzi z Warszawy i jest… prawie filozofem. Tworzy teksty, rapuje i komponuje. Robi, to odkąd skończył 11 lat. Wtedy to powstał jego pierwszy numer. Dla mnie robienie muzyki i tekstu jest nierozłączne. Zaczynam od tekstu, on jest dla mnie bardzo istotny. Tekst to jest najbardziej bezpośredni sposób wyrazu. Gdyby muzyka nie była istotna, tobym pisał książki. Dla mnie jest ona istotna - jak każde słowo wybrzmi, jak jest połączone z brzmieniem, ekspresją - opowiadał w Czwórce artysta. 

"Mantra" - utwór, który mógł być porażką

"Mantra" to pierwszy singiel zapowiadający debiutancki album rapera "Dzieci we mgle". - Opowiadam w nim o kompleksach, które napędzają destrukcyjną potrzebę bycia "kimś lepszym". W świecie social mediów bardzo łatwo popaść w manię porównywania się do innych. Notorycznie się na tym łapię i ciągle wydaje mi się, że jestem niewystarczająco dobry. Musiałem to sobie wreszcie szczerze powiedzieć - mówi Del-M.  

Del-M // Mantra (Official Video) / Agencja Muzyczna Polskiego 

Jak się okazuje, historia "Mantry" bezpośrednio nawiązuje do konkursu Czwórki. - To był ostatni numer, który zrobiłem, żeby móc wysłać zgłoszenie. Położyłem wokale na jakimś podkładzie i wysłałem do mojego producenta, wyraźnie zaznaczają, do mamy czas do północy - wspomina Del-M. - Oczywiście to się nie udało, więc na szybko znaleźliśmy inny numer i zgłosiliśmy się do "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Wtedy byłem przekonany, że to właśnie przez ten utwór nic nie uda mi się wygrać.   

Posłuchaj
25:49 CZWÓRKA Bedzie glosno - del m 22.03.2024.mp3 Del-M o singlu "Mantra" i pracach nad debiutancką płytą (Będzie głośno!/Czwórka)

Kiedy debiutancki album rapera?

Swoje debiutanckie rymy Del-M oddał w producenckie ręce Bartosza "Szoguna" Pietrzaka, legendy polskiej sceny hip-hopowej, znanego ze współpracy m.in. z Pezetem i Tym Typem Mesem. Album "Dzieci we mgle" ukaże się 10 maja 2024 roku. 

Wydanie płyty jest główną nagrodą w konkursie "Wydaj płytę z Będzie głośno!" zorganizowanym przez radiową Czwórkę. Za najlepszą muzykę i teksty Del-M został wyróżniony także przez partnera konkursu - Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Album ukaże się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Jak Del-M skleja słowa?

Del-M został też wyróżniony przez Weronikę Serocką - pomysłodawczynię i organizatorkę warsztatów poetyckich "Sklejam Słowa". To wyjątkowe spotkanie prelegentów, mistrzów słowa, współczesnych poetów z uczestnikami, którego celem jest praca nad pisaniem piosenek. W tym roku - w nagrodę - uczestniczył w nich Marcin Jankowski.

Poziom był niesamowicie wysoki, zarówno wśród kadry, jak i uczestników. Jednym z naszych "wykładowców" był Łona, czyli człowiek, który był dla mnie wzorem i wyznacznikiem najwyższej jakości, kiedy zacząłem pisać teksty - opowiada gość Czwórki. - Niesamowite było to, że mogłem podejrzeć, jak wygląda jego warsztat pracy, ale jeszcze bardziej ucieszyło mnie to, kiedy zdałem sobie sprawę, jaki progres ja sam osiągnąłem w sztuce sklejania słów.  

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Del-M (Marcin Jankowski) 

Data emisji: 23.03.2024

Godzina emisji: 20:15

kul/kormp


Czytaj także

Co PRO8L3M ma w menu? Kulinarna odyseja Oskara i Steeza [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 20:00
- Trudno nie rozmawiać o jedzeniu, kiedy jest się razem w trasie. Mieliśmy nawet pomysł, żeby zrobić przewodnik kulinarny po miejscach, w których się stołowaliśmy. I to nadal jest otwarty temat - mówią członkowie duetu PRO8L3M.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raper Młody: nie jestem już taki młody, ale coraz bardziej pracowity

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 10:25
- Całe życie robię bity, ale przez długi czas nie stawiałem sobie wymagań i nie małem żadnych oczekiwań. Nie brałem odpowiedzialności za muzykę - opowiada Młody. - Teraz robię pięć razy więcej i pięć razy lepiej. Wydałem album "S.E.N." i pracuję nad projektem "Modus operandi".   
rozwiń zwiń