The Dumplings: pojawiliśmy się w dobrym miejscu i w dobrym czasie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 19:00
Poznali się ponad 13 lat temu na jednym z konkursów muzycznych. Po 3 płytach zrobili sobie przerwę, ale teraz wracają. - Mija 10 lat od wydania naszej debiutanckiej płyty, sporo się zmieniło, ale najważniejsze jest to, że znów mogliśmy się spotkać i pracować na takim samym poziomie jak kiedyś - opowiadają Justyna Święs i Kuba Karaś z The Dumplings.
The Dumplings: Kuba Karaś i Justyna Święs w Czwórce.
The Dumplings: Kuba Karaś i Justyna Święs w Czwórce.Foto: Piotr Podlewski/PR
  • The Dumplings to jeden z najważniejszych duetów na polskiej scenie elektronicznej.
  • W tym roku duet świętuje 10-lecie wydania debiutanckiej płyty "No Bad Days".
  • Z tej okazji - po dłuższej przerwie - Justyna Święs i Kuba Karaś znów spotkali się w studiu nagraniowym.
  • "W naszym zabetonowanym mieście" to ich najnowszy singiel. 


The Dumplings - debiut w "pustce"

Po raz pierwszy pojawili się w Czwórce w połowie stycznia 2014 roku. Justyna Święs miała wówczas niespełna 17 lat, Kuba Karaś - prawie 18. Pisano o nich: "The Dumplings to fenomen internetowy, który przerodził się w największą sensację muzyczną w Polsce".

- Myślę, że gdybyśmy dziś mieli debiutować, to moglibyśmy się nie przebić. Wtedy takich duetów elektronicznych jak nasz było mało: Xxanaxx, Rebeka, Rubber Dots i wszyscy mieliśmy dla siebie przestrzeń - wspomina Justyna Święs. - Mieliśmy ten przywilej, że zaczynaliśmy w "pustce". Nie było Instagrama, wyświetleń i algorytmów, które dzisiaj "podrzucają" muzykę. Dziś czuję się trochę rozczarowana tym, jak to wszystko wygląda. Przerwa, którą sobie zrobiliśmy, pozwoliła mi to dostrzec.

- Pojawiliśmy się w dobrym miejscu i w dobrym czasie, ale te czasy się zmieniły - dodaje Kuba Karaś. - Współpracowałem z innymi artystami, współtworzyłem projekt Karaś/Rogucki. Staram się być na bieżąco i dostosować do tych zmian.

Posłuchaj
29:18 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - the dumplings 13.06.2024.mp3 The Dumplings - 10-lecie wydania debiutanckiej płyty i nowy numer duetu (Muzyczny Lunch/Czwórka)

"Szkołę muzyczną robiliśmy w trasie"

Debiutancka płyta The Dumplings "No Bad Days" ukazała się w 2014 roku, potem duet zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą - m.in. w Tokio, Paryżu, Londynie, Meksyku oraz na legendarnym festiwalu dla młodych artystów - SXSW w Austin, w Teksasie. Jak dotąd The Dumplings nagrali trzy płyty - ostatnia, zatytułowana "Raj", ukazała się w 2018 roku.

- To były bardzo intensywne lata. Nie wiem, czy w tamtym momencie któryś z zespołów podróżowały tyle, co my. Mieliśmy okazję oglądać wiele zagranicznych składów, uczyć się, zbierać doświadczenia - opowiada Kuba Karaś. - Szkołę muzyczną robiliśmy w trasie.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez The Dumplings (@thedumplings)

Nowy singiel The Dumplings

Teraz duet The Dumplings powrócił z nową piosenką "W naszym zabetonowanym mieście", która opowiada o symbolicznym rzucaniu zaklęcia, dzięki któremu natura ma wydostać się z zabetonowanej przestrzeni. To historia człowieka próbującego uciec z konsumpcyjnej niewoli.

The Dumplings - W naszym zabetonowanym mieście (Official Video) | KayaxTV

- "W naszym zabetonowanym mieście" jest odpowiedzią na utwór "Betonowy las", który pochodzi z naszej pierwszej płyty. Wtedy tekst napisał Kuba i do dziś pamiętam, jak trudno było mi się go nauczyć na pamięć. Teraz ja jestem autorką słów i myślę sobie, że ich wydźwięk jest nieco bardziej pesymistyczny - przyznaje Justyna Święs. - W "Betonowym lesie" była jeszcze jakaś nadzieja i zachwyt metropolią, w "Zabetonowanym mieście" jest większy smutek.

Od lewej Kuba Karaś, Ula Kaczyńska i Justyna Święs. Duet The Dumplings w Czwórce. Od lewej Kuba Karaś, Ula Kaczyńska i Justyna Święs. Duet The Dumplings w Czwórce.

Jak powstała piosenka "W naszym zabetonowanym mieście"?

Utwór powstał w jednym z poznańskich apartamentów, do którego na czas pracy nad piosenką przeniósł się Kuba. - Pracowaliśmy na bardzo minimalistycznym sprzęcie i daliśmy sobie czas na naturalny rozwój wydarzeń. Wiem, jakie brzmienia Justyna lubi, i takie zaproponowałem. Wiedziałem, że uda nam się coś z tego ulepić - opowiada Kuba Karaś.

- Mimo różnic i tego, jakie życia dziś prowadzimy, piękne było to, że mogliśmy się spotkać i pracować na takim samym poziomie jak kiedyś - dodaje Justyna Święs.

The Dumplings z nowym singlem w 10. rocznicę wydania debiutanckiej płyty

Z okazji jubileuszu jesienią The Dumplings ruszają w trasę koncertową - w poszerzonym składzie, z nowymi aranżacjami, w wyjątkowych miejscach. 

The Dumplings @ Czwórka [LIVE]

Sprawdź też:

***

Audycja: Muzyczny lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Justyna Święs, Kuba Karaś (The Dumplings)

Data emisji: 13.06.2024

Godzina emisji: 12.15

kul/wmkor

Czytaj także

Emocje w negliżu. Mery Spolsky rusza w trasę koncertową

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 11:50
- Chce mi się wszystkiego, a trasa koncertowa promująca płytę "Erotik Era" jest wyrazem moich pragnień - mówi Mery Spolsky. Najnowszy album artystki to opowieść o niezależności, seksualności, akceptacji i kobiecości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poleruję odwagę i styl". Paulina Przybysz zapowiada "Space EP"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 11:00
"Poleruję odwagę i styl", przyznaje Paulina Przybysz w utworze "Morale", który zapowiada najnowsze wydawnictwo artystki - "Space EP". - Coś się we mnie ożywia i to słychać w nowych numerach - mówi artystka. Kolejnym singlem promującym minialbum będzie "Dragon Hustler", który przed premierą zabrzmiał w Czwórce. 
rozwiń zwiń