"Sanatorium to nie uzdrowisko". Coals o nowej płycie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024 17:30
"Sanatorium" to najnowszy album duetu Coals. - To wybuchowa mieszanka i bardzo różnorodna, jeśli chodzi o czas tworzenia - mówią Kacha Kowalczyk i Lucassi. - Na płycie znalazły się kawałki, które mają swoje początki w czasach, kiedy zaczynaliśmy. Są też utwory, które zrobiliśmy niedawno. Bardzo świeże.
Zespół Coals, czyli Kacha Kowalczyk i Lucassi, z prowadzącą audycję Ulą Kaczyńską.
Zespół Coals, czyli Kacha Kowalczyk i Lucassi, z prowadzącą audycję Ulą Kaczyńską. Foto: Czwórka/Martyna Ogonek
  • Niedawno miał premierę najnowszy album duetu Coals "Sanatorium".
  • Coals istnieje od dziesięciu lat, a "Sanatorium" jest trzecią płytą w ich dorobku.
  • Płyta różni się od poprzednich wydawnictw między innymi brzmieniem i polskimi tekstami. 
  • O nowym albumie, inspiracjach, śpiewaniu po polsku w Czwórce opowiadają Kacha Kowalczyk i Lucassi. 

Pod koniec marca pojawił się nowy krążek duetu Coals. Tym razem muzycy zapraszają słuchaczy do swojego "Sanatorium", gdzie w gąszczu niepokojących, nokturnowych  i nieco nostalgicznych dźwięków oraz pejzaży pojawia się nadzieja na lepsze jutro. 


"Sanatorium" - która to płyta duetu Coals?

"Sanatorium" to trzecia płyta w dorobku grupy. Jak zauważa prowadząca audycję Ula Kaczyńska, Coals sprawnie żonglują na niej różnymi gatunkami muzycznymi. Słychać tam rave, drum'n'base, a także elementy breakbeatowe. - Faktycznie mamy bardzo eklektyczne zajawki i dużo rzeczy nas inspiruje - mówią goście Czwórki. - Jeśli chodzi o bit, to zależy nam na różnorodności. Coals nie może być spójne.

Kacha Kowalczyk i Lucassi przyznają, że "Sanatorium" to album, który łączy różne podejścia znane z ich poprzednich płyt. - Ten krążek jest do śpiewania, tańczenia, ale także jest czasami muzyką tła - zaznaczają.


Źr. Youtube/Coals feat Hubert. - primabalerina


Jaka jest nowa płyta Coals?

"Sanatorium" to trochę polskojęzyczna kontynuacja klimatów z albumu "docusoap", ale jak na duet przystało - jest tu sporo nowych, charakterystycznych elementów. Z albumu często wyłaniają się nietypowe, połamane rytmy czy zabawy z wokalem i jego processingiem. Dużo tu działających na wyobraźnię symboli - wielkie mapy wiszące w sali geograficznej, rosa zastygła na szybach czy plastikowy smok w galerii handlowej. Ojczysty język, w jakim przywołano te reminiscencje, skraca dystans i sprawia, że cała płyta łatwo wpada w znacznie intymniejsze tony.


Źr. Youtube/Coals/Plaza

- Często piszę o jakichś rozstaniach związanych z przyjaźniami, nie jest to album miłosny. Wydaje mi się, że jednak jak się śpiewa po polsku, to teksty bardziej docierają do ludzi. Ja zawsze miałam raczej mroczną tematykę, jeśli chodzi o Coals. I to, że teksty były po angielsku, może nie wybijało słuchaczy z tropu - tłumaczy Kacha. - Pisząc po polsku, czuję się swobodnie, i na pewno chcę to kontynuować. Uważam, że ciekawie jest robić taką muzykę, jaką robimy, mocno inspirowaną różnymi zachodnimi zespołami, z polskim elementem.Okładkę do płyty stworzył artysta wizualny Marccelo Gaska, znany z tajemniczych, onirycznych fotografii, w których szczególną uwagę przywiązuje do malarskiego oświetlenia i kompozycji inspirowanej minionymi epokami. Natomiast kosmiczna typografia na winylu to zasługa graficzki Kasi Worek. 


Kto tworzy duet Coals?

Coals to młody duet. Zaczęli wspólnie grać dziesięć lat temu i szybko zdobyli uznanie dzięki domowym nagraniom, które wrzucali na YouTube. Kacha i Lucassi wystąpili razem na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. na Positivus, Pohoda, Primavera Sound, MENT, Eurosonic, czy Iceland Airwaves. Co ciekawe, podczas pobytu w Reykjaviku, nagrali wideosesję dla legendarnego radia KEXP w Kex Hostel.

Coalsi mają też na koncie kilka muzycznych kolaboracji z różnymi artystami, m.in. z schafterem, felicitą (PC Music), Dianką, Żabsonem czy 88/Brodką. Na najnowszym krążku, w jednym z utworów, gościnnie pojawił się Hubert. Już niedługo zespół wyrusza w trasę koncertową, która będzie promowała "Sanatorium".


Źr. Youtube/ Coals - Sting | Czwórka


Posłuchaj
32:12 CZWÓRKA/Muzyczny lunch - Coals _wszystko (mp3) 2024_04_04-13-09-28.mp3 Coals o swojej płycie, inspiracjach muzycznych, śpiewaniu po polsku i nagrywaniu w dzisiejszych czasach (Muzyczny lunch/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Coals (Kacha Kowalczyk i Lucassi)

Data emisji: 04.04.2024

Godzina emisji: 12.12

kul/aw/wmkor

Czytaj także

We Draw A. Czy EP-ka "New Mornings" to nowy początek?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 22:30
Po ośmiu latach przerwy duet We Draw A powrócił z nową EP-ką "New Mornings". - Przede wszystkim ta muzyka w emocjach jest dosyć podobna do tej sprzed lat - opowiadają Piotrek Lewandowski i Radek Krzyżanowski. - Natomiast produkcyjnie jest konkretniejsza.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemoc ma 10 lat. Singiel "Aureola" jest klamrą dekady ich działalności

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 09:56
Singiel "Aureola" ukaże się 3 kwietnia i będzie pierwszym od dwóch lat singlem zespołu, w Czwórce zabrzmiał przedpremierowo. To numer podsumowujący ważny moment w życiu grupy - 10. rocznicę istnienia.
rozwiń zwiń