Mela Koteluk i historia piosenki, która była "aktem odwagi"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 17:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem sprawdzamy, w jakich okolicznościach powstał utwór "Dlaczego drzewa nic nie mówią" Meli Koteluk.
Mela Koteluk na koncercie Lata z Radiem Festiwal 2019
Mela Koteluk na koncercie Lata z Radiem Festiwal 2019Foto: Dariusz Kawka/Polskie Radio

Posłuchaj
08:05 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - Mela Koteluk 18.03.2021.mp3 Mela Koteluk i "Dlaczego drzewa nic nie mówią" - jaka jest historia tej piosenki? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Piosenka znalazła się na wydanej w 2012 roku pierwszej płycie artystki. Album "Spadochron" do dziś uważany jest za jeden z najgłośniejszych debiutów na polskiej scenie muzycznej, a otwiera go utwór "Dlaczego drzewa nic nie mówią". - To był akt odwagi jeśli chodzi o wybór pierwszej piosenki na płytę i pierwszego singla, bo to jest ballada - opowiada Mela Koteluk. - Intuicja podpowiadała mi jednak, że ten utwór najwięcej opowie o tym, kim jestem, czym się interesuje i inspiruję.

Mela Koteluk - Dlaczego drzewa nic nie mówią (Czwórka)

Zaczęłam śpiewać późno, bo w wieku 16 lat. Ale już wcześniej miałam skłonność do totalnego zakochiwania się w muzyce. To zostało mi do dziś Mela Koteluk 

Artystka przyznaje, że duży wpływ na powstanie piosenki miało miejsce, z którego pochodzi. - Urodziłam się w województwie lubuskim, najbardziej zalesionej części Polski - mówi wokalistka i autorka tekstów. - Motywy drzewa, korony i korzeni są mi bliskie, tak jak i cała przyroda. Ona jest naszym sprzymierzeńcem - dodaje rozmówczyni Martyny Matwiejuk. 

Posłuchaj także:

Po latach ten motyw powrócił wraz z albumem "Astronomia poety", który Mela Koteluk nagrała z zespołem Kwadrofonik. Co prawda nie był to tekst autorstwa Koteluk, ale jej interpretacja wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - Wybór "Drzew" nie był przypadkowy. Pracując nad tą płytą z Bartkiem Wąsikiem odkryliśmy, że Baczyński był prawdziwym wizjonerem, a ten tekst jest niesamowicie współczesny - dodaje artystka.  

Mela Koteluk & Kwadrofonik - Drzewa [Official Music Video] / Warner Music Polska

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotowała: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 18.03.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Tola: nie chce mi się pisać piosenek na zamówienie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 09:50
- Ta płyta powstawała przez 10 lat, miałam po kilka aranżacji tych samych piosenek, nad którymi pracowałam z różnymi ludźmi. Ale kiedy już tak bardzo poczułam się rozczarowana światem i ludźmi, postanowiłam wrócić do początku. Do pierwszych wersji emocji z "Subtitles" - opowiada Tola Szlagowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brodka: słodko już nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 16:45
- W lockdownie zbierałam dźwięki i słowa, które były mi potrzebne, żeby zrobić nową płytę. To był bardzo kreatywny czas, izolacja stała się moim sprzymierzeńcem, pomagała mi w skupieniu - opowiada Brodka. 
rozwiń zwiń