Prostota, która trafia w sedno. Niemoc o numerze "Przekątne"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 15:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Niemoc opowiada o utworze "Przekątne".
zespół Niemoc
zespół NiemocFoto: Filip Preis/mat. prasowe/PIAS

Niemoc tworzą Filip Awłas, Michał Drozda i Radek Reguła. Zespół powstał w 2014 roku, a trzy lata później wydał EP-kę "Paramaribo", z której pochodzi utwór "Przekątne". - W jednym z wywiadów Jan Borysewicz powiedział, że mimo, że "Mniej niż zero" nie jest wyrafinowanym numerem, to piosenka stała się hitem Lady Pank. Z "Przekątnymi" mamy podobnie. Taki sobie przebój napisaliśmy, to będziemy go grać - śmieją się członkowie zespołu.

Posłuchaj
03:53 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - niemoc 14.10.2021.mp3 Jak powstał numer "Przekątne" zespołu Niemoc? (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

Piosence na pewno pomógł teledysk, który w pewnym sensie definiuje estetykę naszego brzmienia. To nostalgia, stare instrumenty i lata 80. Niemoc

Najbardziej rozpoznawalna jak dotąd kompozycja Niemocy powstała jako pierwsza w historii tria. - To były pierwsze próby zespołu. Pracowaliśmy nad jakimś numerem, a "Przekątne" pojawiły się obok tej kompozycji, trochę przez przypadek - wspominają muzycy. - Nie zmienia to faktu, że do dziś ludzie, którzy słyszą naszą nazwę, od razu kojarzą ją z "Przekątnymi". To także utwór, który gramy na każdym koncercie.  

Niemoc - Przekątne (Video) / NIEMOC

Dziś nasze piosenki są bardziej "bufiaste" i rozbudowane. Przy nich "Przekątne" to samo mięso, które trafiło na podatny grunt Niemoc 

Od czasów premiery "Przekątnych" wiele zmieniło się w brzmieniu Niemocy. - Ten numer ma łatwą, wręcz prymitywną, strukturę, bo powstał w momencie, kiedy nie byliśmy "wyrafinowanymi" muzykami. Teraz też nie jesteśmy, ale staramy się komponować już bardziej złożone formy - dodają rozmówcy Kuby Piątkowskiego. Nowy album Niemocy - "Kilka najlepszych dni w życiu" - ukaże się 22 października 2021 roku. Na krążku gościnnie pojawią się m.in. Kacha Kowalczyk z Coals, Michał Wiraszko z zespołu Muchy oraz Tęskno Joanny Longić.

Niemoc - Potop feat. tęskno (Video) / NIEMOC

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Kuba Piątkowski

Data emisji: 14.10.2021

Godzina emisji: 13.43

kul

Czytaj także

Ars Latrans Orchestra - krakowski All Stars Band

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 14:30
Bass Astral, runforrest, Odet, Gypsy and the Acid Queen oraz Clock Machine/kidei zasilili tegoroczną odsłonę projektu Ars Latrans i wzięli na warsztat emocje rodzące się w obliczu miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Skorupa: szukam ludzi, w których rezonują moje historie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 13:00
O piosenkach Jakuba Skorupy śmiało można powiedzieć, że to prywatna ścieżka dźwiękowa pokolenia milenialsów. Z dorastaniem rozliczył się w "Pociągach towarowych", potem śpiewał o tym, w jaki sposób pożegnał się z korporacją. "Głuchy telefon" to opowieść o toksycznej relacji, z której trudno się wyplątać.
rozwiń zwiń